Rehberiniz-Tereyağı ekmeğin üzerine eşit dağılmıyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tereyağı ekmeğin üzerine eşit dağılmıyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tereyağı ekmeğin üzerine eşit dağılmıyor!

Servetin yüzde 92’si, 3 milyon hesapta

KESK tarafından yapılan araştırmada, son dönemde gelir dağılımında yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ’dar gelirlilerin birikim yapamaz hale geldiği, zenginlerin ise daha da zenginleştiği’ belirtildi.

KESK Araştırma Merkezince (KESK-AR), ’’Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Banka Mevduat Hesapları istatistikleri, Türkiye İstatistik Kurumu ve Maliye Bakanlığı verileri ile KESK veritabanı üzerinden yapıldığı’’ ifade edilen araştırmada, 2002 yılı Aralık ayından 2007 yılı Ağustos ayına kadar 1 milyon YTL ve üzerindeki banka hesaplarının değerinin cari fiyatlarla yaklaşık 4 kat artış gösterdiği kaydedildi.

’’Dar gelirliler aylık kazançlarıyla geçinemezken, tüketici kredilerine ve kredi kartına doğru hızlı yöneliş, borçları devasa oranlarda arttırdı’’ tespitine yer verilen araştırmada, ’’2002 yılı Aralık ayında tüketici kredileri ile kredi kartı borçları 6 milyar 605 milyon YTL iken, 2007 yılı Ağustos ayında bu miktar yaklaşık 13 kat artarak 84 milyar YTL’ye ulaştı. Aynı dönemde ödenmeyen kredi kartı borcu da 9,5 kat artarak 278 milyon YTL’den 2 milyar 637 milyon YTL’ye yükseldi. Borcunu ödemediği için takibe uğrayan kişi sayısı 200 bini buldu’’ denildi.

Araştırmada, tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının miktarının kamu emekçilerine ayrılan bir yıllık kaynağın yaklaşık 2 katı düzeyinde olduğuna dikkat çekilen araştırmada, ’’Bu dönemde kamu emekçilerinin ücretleri kira, ekmek gibi en temel harcama kalemleri karşısında ciddi kayıplar yaşarken, enflasyon karşında da yerinde saydı. Reel ücretlerdeki artış oranı yüzde 2 gibi komik bir oranda kaldı. Cari fiyatlardaki artış ise yüzde 65 düzeyinde gerçekleşti’’ tespitine yer verildi.

BANKA HESAPLARI

Öte yandan, araştırmaya göre, banka hesabı 1 milyon YTL’nin üzerinde olan banka müşterilerinin toplam serveti 4 kat artış göstererek 33 milyar YTL’den yaklaşık 132 milyar YTL’ye ulaştı. Ağustos 2007 itibarıyla bu servet 19 bin 75 mudi arasında paylaşıldı. Bu miktar toplam servetin yüzde 39’una karşılık gelirken, Aralık 2002’de bu oran yüzde 24’tü. Mudi başına servet bu grup için 6 milyar 887 milyon YTL’yi buldu.

Banka hesabı 250 bin ile 1 milyon YTL arasında olan mudi sayısı ise 94 bin 14 olarak gerçekleşti. Bu grupta ortalama servet 503 bin YTL olurken, 2002 Aralık ayından bu yana yaşanan artış yüzde 2,6’yı buldu. Hesabı 250 bin YTL’nin üstünde olan 113 bin mudi toplam servetin yüzde 53’üne sahip oldu.

Buna karşın 10 milyon YTL’den az hesaba sahip olanların toplam servetinde aynı dönem için yüzde 18’lik artış gerçekleşirken, toplam servetin yüzde 8’i bu grubun elinde kaldı. 2002 yılı Aralık ayında ise bu oran yüzde 18 düzeyinde gerçekleşmişti.

Araştırmada, söz konusu tespitler, ’’Dar gelirli birikim yapamaz hale gelirken, zengin daha da zenginleşti. Gelinen noktada 3 milyon mudi toplam servetin yüzde 92’sine sahip durumda’’ şeklinde yorumlandı.

’’REFAHI OLANIN REFAH DÜZEYİ ARTIYOR’’

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, araştırma sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesinde, Türkiye’de gelir dağılımındaki bozukluğun önemli göstergelerinden birinin bankalarda oluşan birikimler olduğunu ifade ederek, ’’Son 5 yıllık zaman diliminde bir yandan geniş halk yığınlarının borç yükü artmış, diğer yandan ise küçük bir azınlık, servetine servet katmıştır’’ dedi.

Kimi çevrelerin genel ekonomik verilerle refahtaki artışa işaret ettiğini belirten Tombul, şunları kaydetti:

’’Refahı olanın refah düzeyi artıyor buna diyecek bir şey yok ancak geniş halk kesimleri için böyle bir şey söz konusu değil. Refah paylaşılıyorsa, tabana yayılıyorsa anlamlıdır. Halkın sıkıntıları her geçen gün artarken, sadece bir avuç servet sahibinin sesine kulak vererek gerçekleri yansıtamazsınız.’’

Bütçe görüşmelerinin devam ettiğini anımsatan Tombul, ’’Hükümete sesleniyoruz; artık başta kamu emekçileri olmak üzere geniş halk yığınlarını yoksulluğa mahkum eden IMF bütçelerini terk edin. Bütçe hazırlanırken serveti adil dağıtmanın, refahı artırmanın hesabını yapın. Yoksuldan alıp zengine vermekten vazgeçin’’ diye konuştu.

Kaynak: http://www.stargazete.com/

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>