Rehberiniz-Tere yağından kıl çeker gibi başarmak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tere yağından kıl çeker gibi başarmak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tere yağından kıl çeker gibi başarmak

TERE YAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ BAŞARMAK

YAZAN:METİN CAN

Kütahyalı genç bir girişimcinin yarattığı ‘Oksello Madeni Yağları’ iç ve dış pazarda inanılmaz bir hızla büyüyor. Şirket şimdiden yabancı devlerin korkulu rüyası haline geldi…

***************

Kütahya’nın ve İç Ege’nin yıldızı en parlak şirketleri arasında yer alan Özçınarlar Petrol Ürünleri Sanayi, çok hızlı bir büyüme göstererek yabancı madeni yağ şirketlerinin korkulu rüyası haline geldi. 20’ye yakın ülkeden her gün sipariş aldığını söyleyen Özçınarlar Petrol Ürünleri Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Özçınar, hammadde sıkıntısı yüzünden iç ve dış pazara mal yetiştiremediklerini söylüyor. Yılda 44 bin ton kapasitelerinin olduğunu vurgulayan Özçınar, hammadde sıkıntısı yüzünden, yüzde 10 kapasite ile çalışmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Özçınar, hammadde sıkıntısını aşmak ve bu arada rekabet güçlerini artırmak için yerli üreticilerle güç birliği yaptıklarını söylüyor…

Oksello, yerli yağ markası olarak büyük bir başarı yakaladı, ancak şirketinizin patlama yapmasının önünde bir engel var, o da hammadde tedariğindeki sıkıntılar… Nasıl aşılacak bu sorun?

Tüpraş’ın bize verdiği hammadde ancak 10 günlük üretimimizi karşılıyor. Bu yüzden, ayda 10 gün çalışıp 20 gün yatıyoruz diyebilirim. Tüpraş’ın koyduğu kotaları arttırması gerekiyor. Tüpraş’ın yeterli üretime ulaşmasını bizde dört gözle bekliyoruz. Çünkü ithalat yanlısı bir şirket değiliz. Yurt dışına sermaye çıkışına karşıyız ama şartlar şu an bizi buna zorluyor. Tüpraş’ın özelleşme sürecini yakından takip ediyoruz. Özelleştirilmesi halinde iç pazarın hammadde talebi karşılanabilir.

Ayrıca Tüpraş’ın hammaddesinin, ithal hammaddelerden daha kaliteli olması ithalata karşı çekimserliğimizi daha da arttırıyor. Yıllık 44 bin ton yağ üretim kapasitemiz olmasına rağmen biz ancak 3 bin 500 ton üretebiliyoruz. İşte bu hammadde sıkıntısı, bırakın dış pazara girmemizi, iç pazardaki talepleri bile karşılayamamamıza neden oluyor.

Bu konudaki sorunlarımızı çözüme kavuşturmak amacıyla 8 yağ üreticisi firma olarak bir güç birliğine gideceğiz. Daha önce rekabet halinde olduğumuz bu firmalarla şimdi dayanışma içerisindeyiz; çünkü hammadde sıkıntısını çözüme kavuşturmak artık şart oldu.

Bir yandan da ithalat çalışmalarımızı hızlandırarak yeni depo inşalarına başladık. Hammadde ithalatımızın başlamasıyla ilk olarak yıllık 10 bin tonluk üretim yapmayı hedefliyoruz.

Hammadde sorununu çözdüğünüz takdirde hangi ülkelere ihracat yapmayı planlıyorsunuz?

Dış pazarda malımızı tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Kısa sürede geniş bir ihracat portföyüne ulaşmayı bekliyoruz. Şu an Ukrayna, Suriye, Tunus, İsrail, Irak, Cezayir, Makedonya, Azerbaycan ve Bosna Hersek’den çok yoğun bir talep var. Fakat bu talebi karşılamamız ancak hammadde sayesinde olabilir. Yoğunlaşmak istediğimiz pazar olarak Afrika’yı gösterebilirim. Aslında Afrika gizli bir hazine. İç pazarda da hedefimiz 50 ile ulaşmak. Bayilik ağımızı her geçen gün büyütüyoruz. Antalya, Gaziantep, Tarsus, Adana, Eskişehir, Bursa, Adapazarı, İzmir, Afyon bayiliklerimiz var ve 8 ile de kendimiz dağıtım yapıyoruz.

Kalite ve yatırım konularındaki çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Yeni açtığımız laboratuvarımızın donanımı ve büyüklüğü büyük petrol şirketleri ile aynı boyutta. Kimyagerlerimiz her gün düzenli kontrollerini yapmanın yanı sıra ürün portföyümüzü arttıracak yeni ürünlerin de araştırmasını yapıyorlar. Şu sıralar sentetik ürün konusunda yatırımlarımız devam ediyor. Ayrıca yakında antifriz de üretilecek.

Markalaşmak için kaliteden asla taviz vermeyeceğiz. Ambalajından müşteri memnuniyetine kadar her alanda en üst düzeyde bir toplam kalite stratejisi belirledik. Yeri geldi, kalite için kardan vazgeçtik. Bugün ISO 9001 kalite belgesine sahibiz. Marka bilinirliliğimiz ise hızla artıyor. Ektiğimizi biçerek büyümeye devam edeceğiz.

Yerli yağ sektöründeki diğer şirketlerden de bahseder misiniz?

Yerli yağ sektöründe Türkiye çapında sekiz tane şirket var. Biz bugüne kadar bu şirketlerle kıyasıya rekabet içinde olduk, devamlı bir birimizi yedik. Tabii, bu durum da yabancı yağ üreticilerinin işine geldi. Ancak 2003’ün Temmuz ayında çok radikal bir kararla hepimiz tek vücut olmayı başardık ve bir çatı altında birleştik. Artık kendi kendimize zarar vermiyoruz. Aksine bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzun farkına verdik. Tüm kararlarımızı ortak alıyoruz. Bu sayede hiç beklemediğimiz kadar hızlı ve güçlü büyüyebileceğimizi tahmin ediyorum. Bu oluşumu da ilk defa sizin aracılığınızla kamuoyuna açıklıyorum. Yani Türkiye’deki yerli yağ üreticileri artık tek yumruk olarak bu pazarda yer alacak.

Büyüme stratejiniz ne durumda?

Bizim temel stratejimiz, yabancı firmaların iç pazardaki paylarını geriletmek. Çünkü en büyük rakibimiz yabancı devler. Çok geniş bir pazarlama ve dağıtım ağları olduğu gibi, markaları da güçlü. Bu sayede mallarını çok kolay satabiliyorlar. Biz de kalkınma modeli olarak, markalaşmayı kendimize hedef seçtik. Kendi markamızı yarattık ve yaklaşık 30 ilde dağıtım kanalı oluşturduk.

Tabii bir marka ortaya çıkarmak çok özveri istiyor. Özellikle de kalite konusunda asla taviz vermemeniz gerekiyor. Ayrıca bir diğer stratejimiz de ‘Yüksek kalite, düşük fiyat.’ Biraz önce de belirttiğim, gibi çoğu kez kardan vazgeçtik ama kalitemizden asla geri adım atmadık. Çünkü biliyoruz ki, bizden yağ alan müşteriyi bir kere memnun edemezsek, bir daha bizden yağ almayacaktır. Bizim sektörde hataya yer yoktur.

Yabancı şirketler sizin varlığınızdan memnun olmasa gerek…

Tabii ki memnun değiller, ellerinden gelse ilk fırsatta bizi bu pazardan atmak isterler. Şu anda pazar paylarını ciddi oranda tehdit ediyoruz. Ucuz ve kaliteli ürünlerimizin müşterileri her geçen gün artıyor. Sadece Oksello olarak biz bile toplam pazarda yüzde 3’lük bir payı elimizde tutmaya doğru gidiyoruz. Özellikle İzmir çevresinde pazar paylarımız yüzde 20’lere dayanıyor. Bu durum, yabancı şirketlerin de gözünü korkutuyor.

Bizden rahatsız olmalarındaki bir diğer etken de, rekabet nedeniyle istedikleri fiyat politikalarını uygulayamamaları. Biz olmasak yağ fiyatları iki katına çıkar.

*****

Kütahya’nın yıldız girişimcisi!

*1988’DEN BUGÜNE

Özçınarlar Petrol Ürünleri 1988 yılından bu yana madeni yağ üretimi yapıyor. Şirket, yağ üretimine, Kütahya-Tavşanlı yolunda dağıtım deposu olarak kullandığı binayı fabrika haline getirerek başlamıştı.

*HER TÜRLÜ YAĞI ÜRETİYOR

Bugün yılda 44 bin ton üretim kapasitesine sahip olan fabrikada motosiklet motorundan en büyük dizel motorlarına kadar her türlü motorda kullanılabilen madeni yağlar üretiliyor.

*80 ÇEŞİT ÜRÜN

Özçınarlar’ın, 22 çeşit muhtelif özelliklerde ve 80’den fazla değişik ambalajda madeni yağ üretimi bulunuyor. Ancak bunların arasında ilk sırada yer alan ve en fazla tanınan markası, adını Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral’ın koyduğu ‘Oksello.’

*İÇ PAZARDA BÜYÜYOR

Üretiminin yüzde 97’sini Kütahya dışına pazarlayan Özçınarlar Petrol Ürünleri, 8 ilde kendi dağıtım kanalıyla, diğer 24 ilde ise farklı pazarlama kanallarıyla ürünleri iç pazara sunuyor.

******

Kaynak

Metin can

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>