Rehberiniz-Tercih sınav kadar önemlidir !!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Tercih sınav kadar önemlidir !!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tercih sınav kadar önemlidir !!!

913 bin 612 ilköğretim 8’inci sınıf öğrencisi dün Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na (OKS) girdi. Tercihler, sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra internet üzerinden yapılacak. Bunun için velilerin, başvuru yaptıkları okul müdürlüklerine gitmeleri gerekiyor. Tercihler okullardan elektronik ortamda http://oks.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek.

Okullara yerleştirme iki ayrı puan türüne göre yapılacak. Okulların kontenjanlarında açık kaldığı takdirde ek yerleştirme yapılacak. Ek yerleştirmede de yine aynı tercih listesi kullanılacak. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi tercih sisteminde yaşanan kargaşaları ve boş kontenjan sıkıntısını ortadan kaldırmaya yönelik olarak bir defaya mahsus 20 tercih alınacak.

Yapacağınız tercih listesi hem ilk yerleştirmede hem de ek yerleştirmede kullanılacak. Tercih listesinin iki yerleştirilmede de kullanılacak olması, onun doğru yapılandırılmasını neredeyse zorunlu kılıyor.

OKS’de iki ayrı puan hesaplanıyor: OKS-TM (Türkçe-Matematik) ve OKS-MF (Matematik-Fen).

OKS-MF puanı: Fen Liseleri, Fen ve Teknoloji Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri’ne yerleştirmede kullanılacak.

OKS-TM puanı: OKS-MF puanıyla öğrenci alan okullar dışındaki tüm okullara yerleştirmede (Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri vb.), 8. Sınıf Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nda, Polis Koleji Aday Tespit Sınavı’nda geçerli.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

* Adayın tercih yapabilmesi için 160 puan barajını aşması gerekiyor.

* Adaylar tercih listesinde en fazla 20 okul tercihi yapacaklar ancak tercihlerin tamamının doldurulması zorunlu değil.

* Tercihlerde il ve/veya ilçe sınırlaması bulunmuyor.

* Yerleştirmede OKS-TM ve OKS-MF olmak üzere iki ayrı puan hesaplanıyor. Özel okulları tercih edebilmek için özel okul puanı ayrı hesaplanacak.

* Farklı puan türüyle öğrenci alan okullara aynı listede yer verilebilir. Örneğin aday şayet isterse aynı listede Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi tercihine yer verebilir.

* Birinci yerleştirme işleminden sonra okullara kayıtlar gerçekleştirilecek ancak adaylar kazandığı halde kayıt yaptırmama veya kayıt yaptırsalar dahi geri alma hakkına sahip olacaklar.

* Kayıt sonrasında boş kalan kontenjanlar belirlenip ilan edilecek. Adaylardan yeni bir tercih listesi istemeden, daha önceki tercihleriyle yeniden yerleştirmeye katılma istekleri alınacak. Adaylar birinci kayıt döneminde kayıt yaptırmış olsalar bile, kayıt haklarından vazgeçerek ikinci yerleştirmeye girebilecekler. İkinci yerleştirmeye katılan adayların ilk tercihleri dikkate alınarak tekrar yerleştirme yapılacak.

* Yerleştirmede öncelik, tercih sırasına göre değil puana göre belirleniyor. Yani kimin puanı yüksekse ve tercihi kaçıncı sırada olursa olsun o aday avantajlı oluyor.

* Puanları birbirine yakın olan okullardan sadece bir veya ikisine yer verilmelidir. Tercih edilecek okulların aralarında biraz puan farkı bulunması adayın kazanma olasılığını yükseltecektir.

* Kazanıldığında gidilmeyecek yani kayıt yaptırılmayacak okullar kesinlikle tercih listesine yazılmamalıdır.

* Eşdeğer okullardan kontenjanı daha fazla olanlara öncelik verilmelidir.

* Tercih edilecek okulun eğitim biçimi, hazırlık süresi, yabancı dili, mezuniyetten sonra adaya kazandıracakları, pansiyon durumu, konumu, eğitim biçimi, adayın kişiliğine uygunluğu, yeteneklerine uyumluluğu, geleceğe yönelik ideallerine uygunluğu, zorluk düzeyi göz önünde bulundurulmalıdır.

PUANINIZI HESAPLAYIN

OKS TM : 191.763 + (Türkçe x 2.765) + (Mat x 2.968) + (Fen x 2.213) + (Sos x 1.664) + İBP ( 5.00 = 71 Puan)

MF: 189.604 + (Türkçe x 2.191) + (Mat x 3.287) + (Fen x 3.406) + (Sos x 0.650) + İBP ( 5.00 = 72 Puan)

Yazar: Sadık Gültekin

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir