Rehberiniz-Temkinli olan, yenilikçi olamaz!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Temkinli olan, yenilikçi olamaz!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Temkinli olan, yenilikçi olamaz!

Yenilikçilik ve yaratıcılık iş dünyasının en moda kelimeleri. Herkes bunların peşinde ama kimse davranış ve düşünce kalıplarından vazgeçmek istemiyor. İşte bu nedenle kulağa tuhaf gelen şeyleri düşünmek ve uygulamak gerektiğini belirten Stanford Üniversitesi”nde yönetim bilimi ve mühendislik profesörü olan Robert Sutton, Türk patronlara ”işe yarayan tuhaf fikirlerini” anlattı.

Eczacıbaşı topluluğu tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ” Eczacıbaşı”nda Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar” etkinliğinde konuşan Sutton, ”tuhaf bir fikrin yaratacağı sıkıntı nedeni ile insan zihnini otomatik pilottan çıkararak yaratıcılığa doğru bir yolculuğa çıkaracağını” belirtiyor.

Çalışanların zaman zaman kendi üstlerini ihmal etmelerini sağlamanın gerektiğini kaydeden Sutton, “Çalışanlar, şefleri kendileriyle daha az ilgilenirse, rahat bırakırsa, kendi kendilerine düşünmesini sağlarsa sistemde yenilik ve başarı artar. Bu araştırmalarda görülüyor. Saçmalığa inanmak gereklidir. Çok fazla denetim insanları, yaratıcılığı engelliyor. Patronun etrafta dolaşması çalışanların yaratıcılıklarını engelleyebilir” diyor.

Sutton, “Bir tohum ektiyseniz nasıl gelişiyor diye toprağa her gün eşeleyip bakmanız gerekmez. Olayları kalplerinin sesini dinleyerek bakanlar, iç seslerini dinleyen insanlar daha çok yaratıcıdır. Temkinli insanların çok fazla yenilikçi, yaratıcı olamayacakları bir gözlemdir” uyarılarında bulunuyor.

Çalışanların birbirleriyle saygı ve sevgi sınırları içinde kavga edebilmesini, fikir çatışmasına girmesinin de yaratıcılığı geliştirdiğini anlatan Sutton. en yaratıcı ekiplerin karşılıklı saygı çerçevesinde fikir çatışmasına giren ekipler olduğunu söylüyor.

Sutton, ”İki kişi aynı fikirde ise biri orada fazlalıktır” sözünün doğruluğuna inandığını belirtiyor.

Sutton”ın önerdiği ”tuhaf fikirler”den bazıları şöyle:

Birilerinin baktıklarına bakıp farklı şeyleri görmenin yaracılık açısından çok önemli olduğunu belirten Sutton, çok çeşitli yerlerden gelen bilgileri toplayıp yeni bir ürün oluşturmanın da yaratıcılığın ana unsurlarından biri olduğunu kaydetti. Sutton, buna örnek olarak buharlı geminin, buhar makinesinin geminin üzerine konması ile bulunmasını gösterdi.

Yazar: Murat Öğütçen

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir