Rehberiniz-Tembellikte dünya onbeşincisiyizt

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tembellikte dünya onbeşincisiyizt” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tembellikte dünya onbeşincisiyizt

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 122 ülkede yapılan araştırma sonucunda en tembel ülkeler belirlendi. İngiliz bilim dergisi The Lancet’ta yayımlanan araştırmaya göre dünyanın en hareketsiz ülkesi Malta. Yüzde 71.9’u hareketsiz olan Malta’yı, Svaziland, Suudi Arabistan, Sırbistan ve Arjantin takip ediyor. Türkiye ise listenin 15. sırasında yer alıyor. Türkiye’de nüfusun yüzde 56’sının hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olduğu belirtiliyor.

EN ÇALIŞKAN YUNANİSTAN

Araştırmada insanların aktifliği, hareket etme, spor ve egzersiz yapma oranları baz alındı. Araştırmanın baz aldığı kriterlere göre tembel olmamak için kişinin, haftada en az 5 gün 30 dakika yürüyüş, bisiklete binmek, bahçe işleriyle uğraşmak gibi fiziksel aktivite yapması gerekiyor. Bu kriterlere göre Yunanistan en “çalışkan” ülke seçildi. Yunanistan’da nüfusun sadece yüzde 15’i hareketsiz bir yaşama sahip.

5 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜM NEDENİ

Örgütün verdiği bilgiye göre dünyada yılda 5 milyon kişi hareketsizlikten ölüyor. Dünya nüfusunun 3’te 1’i yeterince hareket etmiyor. Ölümlerin yüzde 10’u hareketsiz yaşamın yol açtığı hastalıklardan kaynaklanıyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com,aut

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>