Rehberiniz-Teknoloji beyni öldürüyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Teknoloji beyni öldürüyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Teknoloji beyni öldürüyor

Kısa Mesajlar, E-postalar İnsanı Esir Aldı. Onlar Olmadan Beyin Nasıl Çalışıyordu, Şimdi Nasıl?

Todd Braver çadırından çıkıyor. Üç gündür ilk kez saatini takmıyor. “Unuttum” diyor. Birçok tatilcinin gevşeyip zamanı unuttuğu türden basit bir değişim bu. Fakat Braver ve arkadaşlarının kafasında soru işaretleri uyanıyor.

Beyinlerimize acaba ne oluyor? diye düşünüyorlar. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü Braver, sıra dışı bir yolculuğa çıkan beş beyin bilimciden biriydi. Onlar Utah eyaletinin güneyindeki bu ücra köşeye gelerek bir haftalarını geçirdiler. San Juan ırmağında rafting, kamp ve yürüyüş yaptılar. Gelişmiş bir amacı olan ilkel bir geziydi bu. Dijital cihazları ve diğer teknolojileri fazla kullanmanın düşünce ve davranışlarımızı nasıl değiştirdiğini ve doğaya dönmenin bu etkileri tersine çevirip çevirmediğini anlamaya çalıştılar.

Bilim insanlarından bazıları bu türden bir tatilin hiçbir özel yanının olmadığını düşünüyor. Fakat geziyi düzenleyen Utah Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü David Strayer aksini belirtiyor ve araç gereçlerden uzaklaşıp beyinlerimizi dinlendirmenin ve orada neler olduğunu (özellikle dikkat, hafıza ve öğrenme yetilerinin nasıl etkilendiğini) görmenin bilim için önemli olduğunu savunuyor.

Strayer, “Dikkat konusu son derece önemli” diyor. “Farkında olduğunuz, içinize aldığınız, hatırladığınız ve unuttuğunuz her şey buna bağlıdır” diye ekliyor. Strayer’e göre dikkat yetisinin nasıl çalıştığını anlamak, dikkat eksikliği, şizofreni ve depresyon gibi birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca günlük olarak çok fazla dijital uyarıya maruz kalmak da “normalde sağlıklı olan insanları psikolojik rahatsızlıkların içine sokabilir” diyor Strayer.

Teknolojiyi yoğun olarak kullanmanın beyni nasıl etkilediğiyle ilgili araştırmalar hâlâ çok yeni. Fakat Strayer için bunun fazla et veya alkol tüketmenin etkilerini araştırmaktan aşağı kalır bir yanı yok. Gençlerin cep telefonu takıntısını inceleyen David Strayer ve Kansas Üniversitesi’nden 40 yaşındaki Paul Atchley, yoğun teknolojinin derin düşünceyi engelleyerek kaygıya neden olabildiğini ve doğaya çıkmanın bunlara iyi gelebildiğini savunuyor.

Fakat grupta buna şüpheyle yaklaşanlar da var. Örneğin, 41 yaşındaki beyin görüntüleme uzmanı Braver, insanların bir işten diğerine nasıl geçiş yaptıklarını inceleyen 54 yaşındaki Baltimore, Johns Hopkins Üniversitesi’nden Psikoloji ve Beyin Bilimleri Bölüm Başkanı Steven Yantis ve egzersiz yapmanın nörolojik faydalarını araştırmış olan Illinois Üniversitesi’nden Profesör Art Kramer bunlardan yalnızca birkaçı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>