Rehberiniz-Tecrübe dediğiniz nerede bulunur ?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tecrübe dediğiniz nerede bulunur ?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tecrübe dediğiniz nerede bulunur ?

Her ne kadar bu niteliklere enerji ve motivasyon da eklenmiş olsa, belli bir deneyimin mutlaka talep edildiği hemen tüm sektörlerde kapılar yeni mezun gençlere pek nadir açılıyor. Mezun olduğu alanda, iyi bir şirkette sıfırdan bir göreve başlayıp orada acemiliğini atma ve deneyim kazanma şansı bulan gençler, kendilerine piyango vurmuş gibi hissetmekte çok haklılar.

Çünkü henüz iş görüşmesi aşamalarından başlayarak karşılarında oturan pek çok yöneticinin kendileriyle yapılan mülakata önem bile vermediğinden yana genel bir kanıya sahipler. Bu tür davranışlar, genç adaylar tarafından iş dünyasının tecrübesiz diplomalılara bakışının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Gençlerin ortak şikayeti, “Hemen hemen tüm iş ilanlarında en az iki yıllık tecrübe şart koşuluyor. Yeni mezun bir aday olarak hiçbir yerde şans bulamıyoruz. Bütün kapılar bize ’deneyim kazan da öyle gel’ diye kapanırsa, biz bu deneyimi nerede kazanacağız” şeklinde… Etkili bir tanıdık bağlantısı olmaksızın herhangi bir şirkette sıfırdan başlamanın imkansız olduğu görüşü de çok yaygın.

Yeni mezun maliyet demek

Diğer yandan maksimum verimlilik adına daha az personel yatırımı yapma tercihini kullanan ve yeni mezunları uzun vadeli yatırım gerektiren bir unsur olarak gören işveren bakışına da kendi mantığında hak vermemek mümkün değil. Öğrencilik yıllarında yürütülen projeler, yürütülen çalışma grupları ve öğrenilen bilgisayar programları profesyonel geçmişin bir kanıtı sayılmalı mıdır? İşveren işe alacağı genç adayın kendisini en az bir şirkette, bir iki yıllığına da olsa kanıtlamış olmasını bekliyor, doğal olarak.

Peki bu çelişki hangi sorunlardan kaynaklanıyor, kısa ve orta vadede her iki tarafı da memnun edecek çözüm nedir? PwC İK Hizmetleri Bölüm Yöneticisi Murat Demiroğlu, şirketlerin yeni mezun birine yatırım yapmaktansa tecrübeli elemanı işe almasını maliyetlerin düşük tutulmak istenmesine bağlıyor. Yöneticilerin deneyimin getirdiği konforla hareket ettiğini belirten Demiroğlu, oryantasyon sürecine tabi tutulan gençlerden geri dönüş almanın garanti olmadığını söylüyor. Demiroğlu, “Yöneticiler birkaç yıl piyasada çalışmış, ne istediğinden emin, ayakları yere sağlam basan personeli kadrolarına dahil etmek

istiyor” diyerek çok önemli bir tespit yapıyor. Bilişim, iletişim, bankacılık gibi yetişmiş işgücü açığı olan sektörlerde gençlerin ilk adımı atmak konusunda daha fazla şans bulabileceğini söyleyen Demiroğlu, üniversite diplomasına sahip herkesin yabancı ve büyük şirketlere başvurduğuna, talebin buralarda biraz fazla yoğunlaştığına da dikkat çekiyor. Demiroğlu’na göre, İstanbul içindeki ya da dışındaki küçük ve orta ölçekli firmalar yeni mezunların tecrübe edinmeleri için adeta biçilmiş kaftan. Gençler bu sınıfa giren şirketlerdeki imkanları gözden kaçırmamalı.

Çabuk pes etmemeli

Human Resources Management’tan Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka ise işverenlerin tecrübeli kişilerle çalışmayı tercih ettiklerine dair yapılan genellemeye katılmıyor. “Bazı şirketler yeni mezunları işe alıp onlara kendi kurum kültürlerini aşılamayı tercih ediyor. Özellikle bankacılık, hızlı tüketim maddeleri, ilaç, savunma sanayi gibi sektörlerde bu uygulama çok yaygın” diyor. Önceden başka bir şirkette çalışanların, o kurumda edindiği bazı olumsuz alışkanlıkları beraberinde getirme riski taşıdığına da dikkat çeken Nazlıaka, bu nedenle şirketlerin yeni mezunları yönetici yetiştirme (MT) programlarına tabi tutup bir yandan yetiştirmeyi, diğer yanda da firmaya olan sadakatini artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

Yazar: Elİf Akın

Kaynak: http://SABAH

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>