Rehberiniz-Taşfırın erkeğinin türk usulü başarısı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Taşfırın erkeğinin türk usulü başarısı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Taşfırın erkeğinin türk usulü başarısı!

İYİ YAZMAK İÇİN İNSANLARI İYİ TANIMAK GEREKLİ

AYCAN GENLİK/ MİLLİYET

28 Şubat 2003 Cuma

Çocuklar Duymasın dizisiyle yıldızı parlayan senarist Birol Güven Ortalama Türk insanını iyi tanıyorum, beni farklı kılan da bu diyor

Ayrılsak da Beraberiz, Çocuklar Duymasın ve En Son Babalar Duyar gibi televizyon dizilerinin senaryolarını yazan Birol Güven, Beni bu işlere Gani Müjde bulaştırdı diyor.

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Bölümü mezunu olan Güven, İngilizce öğretmenliği ve turist rehberliği yaptıktan sonra senaristliğe soyunmuş.

Senaryosunu yazdığı bütün diziler çok yüksek bir izlenme oranına sahip. Ancak bu başarı ona yeterli gelmiyor; asıl başarının uluslararası alanda kendini kanıtlamaktan geçtiğine inanıyor.

Senaryosunu yazdığınız Ayrılsak da Beraberiz gerçek anlamda ilk Türk sitcom’uydu. Siz senaryoyu yazarken bunu yapmak için mi yola çıktınız?

Hep bir sitcom atölyesi kurma hayallerim vardı ama Batı’da olduğu gibi değil; daha çok Yeşilçam’ın etkisinde ve sıcaklığında bir şey yapmak istiyordum. İçine duygu üflenmiş durum komedileri denebilir benim yığıma.

Ayrılsak da Beraberiz bu anlamda yaptığım ilk işti.

İçinde 2000’li yılların modern ilişkilerinin olduğu kentli öyküler anlatmak için yola çıktım. Ayrılsak da Beraberiz birbirini çok seven ama farklı sosyal sınıflardan iki gencin birbirinden vazgeçememesinin hikayesiydi.

Ayrılsak da Beraberiz daha önce her gün yayınlanıyordu, şimdi haftada bire indi. Bunun nedeni nedir?

Her gün yapacak gücümüz yoktu. Çocuklar Duymasın ve En Son Babalar Duyar devreye girince Ayrılsak da Beraberizi yetiştiremedik ve haftalık yapmaya karar verdik.

Son zamanlarda Çocuklar Duymasınöda fazla mesaj verildiği konusunda bir eleştiri aldınız mı?

Evet ama bu konuda aldığım iyi eleştiriler kötü eleştirilerden çok fazla. Ben de mesaj vermekten hoşlanmıyorum ancak artık bundan vazgeçemem. Elimde çok büyük bir güç var ve ben bu gücü kamu yararına kullanmak zorundayım. Elit kesimin bundan hoşlanmadığını biliyorum, onlar çok eğitimli olabilirler ama bizi milyonlar izliyor ve onların gerçekten eğitime ihtiyacı var.

Uzmanlar eşliğinde çok fazla sıkıcı olmadan bir şeyler yapmaya çalışıyorum. İnsanlara bir şey öğretmede aracı olmak çok zevkli aslında.

En çok hangi dizi vaktinizi alıyor? Hangisi için daha çok espri üretmeniz gerekiyor?

En çok Çocuklar Duymasın ile uğraşıyorum çünkü o dizi çok ciddiye alınıyor. Örnek alınıyor. Hatta zaman zaman öküz altında buzağı aranıyor. Çok dikkatli yazmak zorundayım. Dünyada yazarken dikkatli olmak zorunda olan ilk yazar benim herhalde.

Kaç kişilik bir ekibiniz var? Nasıl çalışıyorsunuz?

Çocuklar Duymasını tek başıma yazıyorum. En Son Babalar Duyarı 12’nci bölümden itibaren Murat Aras’la birlikte yazıyoruz. Ayrılsak da Beraberizin de Murat Aras, Caner Güler, Deniz Akçay ve Uğur Yağcıoğlu’ndan oluşan bir yazar ekibi var.

Başarılı olmanıza kim yardım etti?

Beni bu işlere bulaştıran Gani Müjde’dir. Beni o yaktı, ne güzel kendi halimde bir turist rehberiydim.

Sizi başarılı ve farklı kılan nedir?

Sıradan bir insan olmam, şu ana kadar sıradan bir yaşam sürmüş olmam, belki ortalama Türk insanını iyi tanıyor olmam ve bu sıradanlığımı yazdıklarıma yansıtıyor olmam.

Sizce gerçek başarı nedir? Ne zaman İşte şimdi başardım dersiniz?

Tek bir başarı vardır, o da uluslararası başarı. Yaptığım işler dünya televizyonlarında ve sinemalarında gösterilmediği sürece kendime başarılı demeyeceğim.

Başarısız olduğunuz ve vazgeçmeyi düşündüğünüz anlar oldu mu? Neler yaptınız, nasıl üstesinden geldiniz?

Her başarısız insan gibi ben de Beni anlamıyorlar, salak bunlar çok dedim ama sonra anladım ki problem bende. Başarı için insanları anlamak ve tanımak için çaba harcamak gerekiyor. Tanıdıkça başarı kendiliğinden geliyor.

Başarı yolunda sizi cesaretlendiren, kışkırtan şey ne olur?

Duygusal bir insanım, saldırırlarsa gaza gelirim. Bizde bu işi yapacak adam yok, adamlar yapıyor işte gibi laflar beni çok kışkırtır. Dünyadaki diğer insanlardan farklı olduğumuza inanmıyorum. En çok kullandığım cümle Biz de yaparız, daha iyisini yaparızödır.

Kendinizi geliştirmek için şimdiye kadar neler yaptınız, neler yapıyorsunuz?

Şu ana kadar özel bir şey yapmadım ama geriye dönüp bakıyorum da hayatımda yaptığım her şey sanki şu anda yapmakta olduğum iş için özel olarak yaptığım şeyler… Okuduğum okullar, çalıştığım şirketler, gittiğim kahvehane, kaldığım yurt, arkadaşlarım…

Her biri yaşadığım toplumu tanımamda ve insan biriktirmemde çok faydalı oldu. Sanki yaşadığım her şeyi bu dizileri yazmak için yaşamışım gibi geliyor bana. Bugün artık kendimi yetiştirmek için özel olarak çok büyük çaba harcıyorum. Her fırsatta her yerde kitap okuyorum. Özellikle antropoloji ve sosyoloji kitapları ilgimi çekiyor. Kendimi özellikle star yaratma konusunda eğitiyorum.

Birol Güven’in favorileri

• En çok beğendiği oyuncular: Şener Şen, Haluk Bilginer ve dizilerinde birlikte çalıştığı tüm oyuncular.

• En çok beğendiği yazar: Yavuz Turgul.

• En çok beğendiği üç film: Hayat Güzeldir, Amelie, Cinema Paradiso.

• En son okuduğu kitaplar: Marka Olmanın 22 Kuralı, Türk Usulü Başarı, Kötü Yöneticinin El Kitabı.

• En son dinlediği CD: Patricia Kaas’tan Piano Bar ve Eminem’den The Eminem Show.

• En son izlediği film: Gülüm.

• Kullandığı parfüm: Angel.

• Arabasının markası: Toyota Yaris, Cherokee.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir