Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri

: YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: FİZİK VE MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ İLE İLGİLİ YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: FİZİK VE MÜHENDİSLİK BİLİMLERİ TEKNİKERLERİ VE TEKNİSYENLERİ
: Makine mühendisliği teknikerleri ve teknisyenleri
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Önlisans
:
-Tarım alanlarında kullanılacak çeşitli alet ve makinelerin tasarlanması, projelendirilmesi ve üretiminin gerçekleştirilmesi aşamalarında mühendis ile teknisyen arasında çalışan kişidir.

:

Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak

Ziraat mühendisinin (tarım teknolojisi) veya makine mühendisinin gözetiminde; tarımda gerekli alet ve makineler konusunda araştırma yapmak,
Mühendise, makine ve ekipmanların tasarlanmasında, üretimlerinin planlanmasında ve bunların amaca uygunluğunun saptanmasında yardımcı olmak,
Üretim aşamalarında mühendis adına üretimin kalitesini kontrol etmek
Gerektiğinde tamir işlerini ve makinelerin periyodik bakımlarını yapmak,vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri olabilir,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri mesleğinin zorlukları,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nerelerde çalışabilir,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nedir,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri ne iş yapar,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nasıl olunur,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri maaşı,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri çalışma koşulları,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri meslek tanımı,
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Tarım Alet ve Makineleri Bakım-Onarımcısı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ

 

  :
Tarım alanlarında kullanılacak çeşitli alet ve makinelerin tasarlanması, projelendirilmesi ve üretiminin gerçekleştirilmesi aşamalarında mühendis ile ustabaşı ve teknisyen arasında çalışan meslek elemanıdır.

 


– Ziraat mühendisinin (tarım teknolojisi) veya makine mühendisinin gözetiminde; tarımda gerekli alet ve makineler konusunda araştırma yapar,
– Mühendise, makine ve ekipmanların tasarlanmasında, üretimlerinin planlanmasında ve bunların amaca uygunluğunun saptanmasında yardımcı olur,
– Üretim aşamalarında mühendis adına üretimin kalitesini kontrol eder,
– Gerektiğinde tamir işlerini ve makinelerin periyodik bakımlarını yapar.
KULLANILAN ALETVE MALZEMELER
– Aydınger kağıdı,
– Rapido kalemleri,
– Çeşitli test araçları (ampermetre, mikrometre vb.),
– Bütün zirai alet, makine ve ekipmanları.

 


   
Tarım alet ve makineleri teknikeri olmak isteyenlerin;
– Matematik kavramlarla düşünebilme ve problem çözebilme yeteneğine,
– Şekil ve uzay ilişkileri görebilme ,
– Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilme, mekanik kavramlarla akıl yürütme,
– Yönergeyi izleyebilme yeteneğine,
– El-göz koordinasyonuna sahip,
– Bir işi plana uygun olarak yürütebilen
kimseler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Meslek elemanları, tarım alet ve makineleri üreten kamu ve özel kuruluşlara ait fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışırken; ziraat mühendisleriyle, makine mühendisleriyle, makine teknisyenleriyle, çiftçilerle, meslektaşlarıyla ve işçilerle iletişim halindedirler.

 


Ülkemizde tarımda mekanizasyon, teknolojik gelişme ile birlikte gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu gelişmeye verilen öneme paralel olarak; tarım alet ve makineleri üretiminde aktif olarak görev alacak ara elaman olan bu meslek elemanlarına özel sektörde istihdam olanakları artacaktır.
Tarım alet ve makineleri teknikeri, kamu kesiminde Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda, T.C. Zirai Donatım Kurumu fabrika ve bölge müdürlüklerinde, pancar ve tarım-kredi kooperatiflerinde görev alırlar.
Öğrenim sırasında aldığı genel konstrüksiyon, imalat ve malzeme bilgisi nedeniyle serbest çalışma, tarım alet ve makineleri imal eden özel kuruluşlarda da iş bulma olanağına sahiptir.
Çalışma koşullarından dolayı meslekte erkekler kadınlara oranla daha kolay iş bulma şansına sahiptirler.

 


   
Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri mesleğinin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Tarım Alet ve Makinaları bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CN
, Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi,İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine Metal İşleri, Metalurji, Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler (CN
, Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik),Genel Ziraat, Makine(Tarım meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi, Motor,Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor,Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde Motor), Uçak Motorları,Uçak Motorları Bakım ve Onarımı, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Motor/Motor(Benzinli)Motor(Dizel), Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği(Gövde Motor), Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarım bölümlerinden mezun olanlar “Tarım Alet ve Makineleri” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.
EĞİTİMİN SÜRESİVE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere;
I. Yıl: Bilgisayar, Matematik, Teknik Resim, Mekanik, Malzeme Bilgisi, Termik Motorlar, Yönlendirme Çalışmaları, Toprak Bilgisi, Makine Mukavemet, Mekanik Teknoloji, Tarım Traktörleri, Bitki Yetiştirme Teknikleri, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce,
II. Yıl: Bilgisayar, Toprak İşleme Makineleri, Makine Elemanları, Ekim-Dikim- Gübreleme-Bakım Makineleri, Tarımsal Elektrifikasyonu, Tarım Traktörleri Bakım-Onarımı, Kültür Teknik, İstatistik, Hasat-Harman Makineleri, Sulama Makineleri, Tarımsal Savaş Makineleri, Hayvansal Üretim, Tarım Makineleri İşletimi, İngilizce gibi dersler verilmektedir.

 


“Tarım Alet ve Makineleri” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “Tarım Teknolojisi” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.
   
Kamu kurum ve kuruluşlarında teknik kadroda, şef ve müdür unvanlarında görev alabilirler.
Özel kuruluşlarda ise, işyerinin kapasitesi ve çalışma durumuna göre zaman içerisinde formen, atölye şefi, ustabaşı ve baş tekniker olarak istihdam edilebilirler.
BENZER MESLEKLER: Ziraat makine ve aletleri yapımcı ve tamircisi, Makine teknisyeni, Makine teknikeri, Ziraat mühendisi (tarım teknolojisi).
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince, öğrenciler isterlerse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun eğitim sonrasında taksitle geri ödemek koşuluyla verdiği öğrenim kredisi ve öğrenim harcından faydalanmaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı ucuz barınma ve yemek olanakları da mevcuttur.
Ayrıca öğrencilerin staj döneminde, işletmenin durumuna göre azda olsa gelir temin etmeleri de söz konusu olabilir.
Eğitimini tamamlayarak kamu sektöründe görev alan teknikerler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 10. derecenin 1. kademesinden göreve başlayarak aylık ücret alırlar.
Özel sektörde ücret, işletmenin ekonomik büyüklüğüne, çalışma şartlarına, işverenle yapılan bireysel pazarlığa, toplu iş sözleşmesi ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak alınan bu ücret asgari ücretin 2- 3 katının altında değildir.

 


– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Kaynak: İskur


Kaynak: İşkur
makineleri , tarım , makine , alet , bakım , meslek , uçak , motor , ziraat , teknisyenliği , eğitim , mekanik , teknikeri , ücret , kredi , kamu , çalışma , motorları , gövde motor uçak , onarım
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ olabilir,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ mesleğinin zorlukları,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nerelerde çalışabilir,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nedir,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ ne iş yapar,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nasıl olunur,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ maaşı,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ çalışma koşulları,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ meslek tanımı,
TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

TARIM ALET VE MAKİNELERİ TEKNİKERİ nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Tarım Aracısı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir