Rehberiniz-“tanıdığımız tek ingiliz sivilleri, bay ve bayan brown’dı!”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak ““tanıdığımız tek ingiliz sivilleri, bay ve bayan brown’dı!”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
“tanıdığımız tek ingiliz sivilleri, bay ve bayan brown’dı!”

“TANIDIĞIMIZ TEK İNGİLİZ SİVİLLERİ, BAY VE BAYAN BROWNDI!”

YILMAZ ERDOĞAN

( Stand-up ustası, yazar, oyuncu)

“Ben pek çok vatandaşım gibi ‘DÜZ’ lise İngilizce’siyle büyüdüm. Hani dostlar yabancı dil dersinde görsün, müfredat fiyakalı dursun diye konmuş, Türkçe konuşmanın komik biçimde yasaklandığı İngilizce derslerinde, ‘disizepensıl’ zamanlar geçirdim.

Anladığım şuydu özetle: İngilizler devamlı kurşun ve tükenmez kalemlerden, yani sınıfımızda ne varsa onlardan bahseden insanlardı!

Tanıdığımız tek İngiliz sivilleri Bay ve Bayan Browndı! Bunlar her ders deniz kenarına gidip, saçma bir piknik yaparlardı. Bunlar deniz kenarına giderlerdi, ama biz ‘pareo’ lafını bile onlardan değil, yıllar sonra, ülkemize ‘beach’li yazlar gelince öğrendik.

Yani bana lise ve öncesi yabancı dil eğitiminden, hiçbir işe yaramayacak bir kulak dolgunluğu kalmıştı. Ben de sinema tutkumla İngilizce öğrenme ihtiyacımı birleştirdim.

İngilizce filmleri İngilizce alt yazılı seyrederek, kara düzen şeklinde öğrenmeye çalıştım. Şimdiki durumum, yurt dışına gidince, ele güne muhtaç olmadan tek başıma vakit geçirebilecek, resepsiyonda gecenin geç vakti yiyecek bir şeyler isteyebilecek kadar.

En azında tek başıma gezebiliyorum ve aç kalmıyorum. Şimdi İngilizcemi geliştirmek için her türlü yola baş vuruyorum ve sanırım bir süreliğine yurt dışında bir kursa gitmem gerekecek.

İngilizce yoksunluğu benim için dilsizlikle eş değer. Ben dilsiz değilsem bile kekemeyim ve bundan kurtulmak için çalışmaya devam ediyorum. “

KAYNAK:

YABANCI DİL ÖĞRENME YOLLARI

ECE VAHAPOĞLU

ALFA YAYINLARI

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>