Rehberiniz-Tamer karadağlının ilk filmi yunanistan adına oscar için yarışıyor.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Tamer karadağlının ilk filmi yunanistan adına oscar için yarışıyor.” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Tamer karadağlının ilk filmi yunanistan adına oscar için yarışıyor.

ARDA USKAN

VATAN

* “Sanatçının topluma örnek olması gerekir” diye insanların ağzına sakız olmuş bir laf vardır. İnanıyor musun buna?

Çok katılmıyorum. Sanatçı olarak mezun olduğumuzda böyle bir soru sorulmadı ki! Her birey topluma örnek olmak zorunda, bu sadece bizim omuzlarımıza yüklenmemeli. Çok göz önünde olduğumuz için daha dikkatli olmamız gerekebilir. Politikacılar için de geçerli bu. Ben sanatçının halka malolmasını anlamıyorum. Politikacılardır halka malolan. Sanatçı özdeşleşir sadece. Ama politikacı halkın seçtiği, oy verdiği insandır. Halkın oyuyla oraya gelmiştir. Bize de oyunu seyrederek veriyor. Beğeniyor ya da beğenmiyor. Bu uzun yol içinde zaman zaman hatalar yapılabilir. Ama önemli olan hatalardan ders alıp bir daha tekrarlamamaktır.

* Yaşadığın son olayın da bir hata olduğunu mu düşünüyorsun?

Tabii ki. Ben hata yaptım. Hiç inkâr etmedim. Hata yaptım, özür diledim. Evet, bu bir hataydı. Ama artık geriye dönüp bakmıyorum. O hatamdan çok büyük bir ders aldım. Hakkımda söylenen, yazılan her şeyi içime attım, hepsini değerlendirdim. Ama artık bedelini ödedim. Dikiz aynasına bakarak yaşayan bir insan değilim. Önemli olan gelecektir. Daha yapacağım çok güzel şeyler var. Umut dolu ve sevinçliyim.

* Bir daha aynı hataya düşmem mi diyorsun?

Düşmem. Türk insanı bağışlayıcıdır. Sevdiğine kızar. Bunun için belki de bana böyle büyük bir tepki gösterdi. “Ulan biz seni çok seviyorduk, bu hatayı senin yapmaman gerekiyordu” dedi.

* Bu olay herhangi bir playboy””un başına gelmiş olsaydı bu kadar tepki almayacaktı diyorsun…

Benden beklentileri daha farklı olduğu için kızdılar. O yüzden ne cevap verdim, ne polemiğe girdim. “Haklısınız, özür dilerim” dedim sadece. Bütün bunlar bir yana ben oyunculuğumda bir sekteye uğramadım. Yine aynı oyuncuyum. İşim her şeyden önemli. Şimdi ayrı bir sevinç yaşıyorum. Çünkü yurtdışında çektiğim film Yunanistan adına Oscar””a aday oldu. Yeni dizim “Yağmur Zamanı” iki hafta sonra Show TV””de yayına giriyor…

* Buna benzer bir şeyi en son Yılmaz Güney örneğinde yaşadık. Yılmaz Güney katildi diye bir yayın başladı. Katildi ama sanatçıydı da. Topluma kötü örnek oldu diye filmlerini silip atacak mıyız? Ya da ona hayran olanlar da eline silahı alıp adam mı vuracak? Demek istediğim şu. Sanatçı kişiliği ile özel yaşamındaki tutarsızlıkları ayıramaz mıyız bir sanatçının?

Bunun hesabını ben de çok yaptım. Ama bizim insanımız çok duygusal. Televizyonda seyrettiği kişiyle özdeşleştiriyor kendini. Mesela “Çocuklar Duymasın”ı bir dizi gibi seyretmediler. Sanki öyle bir ev var. Bir Haluk, bir Havuç varmış gibi seyrettiler. O evin içine girdiler yani.

* Ve seni kendisine ihanet etmiş gibi gördü..

Aynen öyle. Belki de en büyük tepki bu yüzdendir. Oysa dizi ile gerçek yaşam aynı değil.

Hamlet””i İngilizce oynadığın, İngilizce””yi yedi aksanla konuştuğun söyleniyor. Nasıl oluyor bunlar?

Çocukluğum ABD””de geçtiği için İngilizcem çok iyi. Ama Hamlet””i İngilizce oynamadım.

* Peki bu laf nereden çıktı?

Sekiz yaşıma kadar New Jersey””deydik Sonra buraya gelip Ankara Koleji””ne girdim. Ama Türkiye””ye bir türlü uyum sağlayamadım.

* Neden?

Biz ABD””de resim yaparak, oyunlarla, şarkılarla eğitim görürken Türkiye””de üniformalar içinde büyük bir disipline girdik. Sekiz yaşında bir çocuğun geçirdiği travmayı düşün. Liseyi okumak için tekrar Amerika””ya gittim ama bu sefer de orası dayanılmaz geldi. Aslında bizim burada aldığımız çok daha ileri bir eğitimmiş. Amerika””da lisedeki hocama Macbeth”” ten, Shakespeare””den söz edince şaşırdı kaldı. Biz Türkiye””de bunları okuyorduk.

* Şu Hamlet meselesine gelelim…

Bilkent””in Tiyatro Bölümü sınavlarına giriyordum. Sınavda Shakespeare””in “Kuru Gürültü” adlı oyunundan bir pasajı hem İngilizce, hem Türkçe oynadım. Yoksa İngiltere””de, Amerika””da İngilizce Sheakspeare oynamak çok zor bir şey. İngilizce Hamlet meselesinin aslı bu. Yani sınavda İngilizce okuduğum bir pasaj.

Kovboy olamıyorum…

* O günlerde bu kadar ünlü bir oyuncu olacağın aklına geliyor muydu?

Ünlü değil ama iyi bir oyuncu olmak vardı aklımda. Ortaokuldan beri oyuncu olmak isterdim.

* O yaşlarda oyunculuğu meşhur olmak için mi istiyordun?

Yok. Mesela polisiye bir filme gidince büyüyünce polis olayım, kovboy filmine gidince kovboy olayım diyordum. Baktım ki hepsini birden olamayacağım, o zaman oyuncu olurum hepsini oynarım dedim. Oyunculuğun ün getirdiğini daha sonra fark ettim. Eğer işini iyi yapıyorsan şöhret ya da başka şeyler zaten gelir ardından.

* “Keşke iyi bir oyuncu olarak kalsaydım; bu kadar ünlü olmasaydım” dediğin oluyor mu?

Bu soruyu kendime de çok sık sordum. Şöhretin nimetlerinden faydalanıp külfetini kabul etmemek diye bir şey olmuyor. Ne yazık ki çok göz önündeyseniz bazı şeylere hazırlıklı olmak zorundasınız. Önemli olan başarılı olmak değil, başarıyı yönetmek. Türkiye””de meşhur olmak çok kolay. Ama belli bir başarıyı sürdürebilmek, daha ileri gitmek önemli..

* Başarıyı yönetebildiğine inanıyor musun?

Ben inanıyorum. Hâlâ da yönetiyorum. Bana soruyorlardı hakkında bu kadar şey yazılıyor, nasıl dayanıyorsun, bunlara neden cevap vermiyorsun diye. Benim görevim cevap vermek değil. Görevim oyunculuk.

* Ama cevap da veriyorsun.

Vereceğim zamanlar da oluyor. Ama asla bunu kişiselliğe çevirmemeye çalışıyorum. Çünkü bizim işimiz oyunculuk. Cevabımı ancak işimi iyi yaparak verebilirim. Nasıl ki övgüleri kabul ediyorsak eleştirileri de kabul etmek zorundayız.

* Haksız eleştiriler de olmuyor mu?

Oluyor zaman zaman. Bunun önüne geçmek mümkün değil.

Meslek evliliğe uymuyor

* Evlenmeden önce kendini teflon tavaya benzetip “üzerime kimseyi yapıştırmam” demişsin.

Öyle bir laf ettim. Hiç evlenmem diyordum. Bizim meslek evliliğe uygun değil çünkü. Sabahlara kadar çekimlerimiz oluyor, hangi kadın buna dayanabilir. Ama biri çıktı, herşeyi göze aldı. Bunun için o tanımım artık geçerli değil.

* Az önce şöhretin nimetleri ve külfetlerden söz ettin. Paranın dışında nedir bu nimetler ve külfetler? Bunu bir bütün olarak düşün. Oyuncular o şöhreti aslında ister Alkışlanmak, takdir edilmek bizim

doğamızda var. Özellikle televizyonda milyonlara hitap ediyorsanız maddi manevi bunun nimetlerinden de faydalanıyorsunuz.

* “Sokağa çıkamıyorum, çarşıya pazara gidemiyorum, keşke ünlü olmasaydım” diyenler de var…

Ben onlara inanmıyorum. İyi ki şöhret olmuşum. İnsanlar sevgiyle yaşıyor. Şimdi bütün bu nimetlerinden faydalanıp bir iki kötü haber, kötü eleştiri çıkınca kızmaya hakkınız yok.

* Bir de Tamer Karadağlı””nın düğünü dikkatimi çekmişti. Tam bir şovdu. Canlı yayınlar falan…

Bizim elimizde olmayan bir şeydi. Yurtdışında birkaç arkadaşımızın yanında evlenelim dedik. Sonra ailelerimiz devreye girdi. Mürüvvetinizi göremeyecek miyiz dediler. Duygusal baskılar başladı. Yurtdışından vazgeçtik Ankara””da bir yerde evlenelim dedik.

* Evet, bunu bu kadar büyütmeden aile arasında da yapabilirdiniz.

Aynen öyle yapacaktık. Bu sefer çalıştığım kanaldaki yöneticiler, arkadaşlarımız “İstanbul””da olsun ki bizde katılalım” dediler. Sonunda olay bu boyuta geldi.

* “Çocuklar Duymasın” dizisine reklam aracı olarak kullanılabilmiş olabilir mi evlenmeniz?

Bilmiyorum. Çocuklar Duymasın o anda çok gündemde olan bir proje olduğu için her şey haber niteliğinde oluyordu. İnan ki öyle bir şey planlamadık. Farkına varmadan o yola girdik, sonra geri dönemedik. Bütün kanallarda evliliğimiz konuşulsun diye düşünmedik. Ama elimizden çıktı iş bir anda. Biz de yavaş yavaş öğreniyoruz. Bir daha asla böyle olmayacak.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>