Rehberiniz-Taksi şoförlerinin beyinleri değişikliğe kapalıymış

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Taksi şoförlerinin beyinleri değişikliğe kapalıymış” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Taksi şoförlerinin beyinleri değişikliğe kapalıymış

Taksi şoförleri dik kafalılıklarıyla nam salmıştır fakat yeni bir çalışma gösteriyor ki beyinleri yeni bilgi girişini engellemek için kendini kapatıyor.

Londra’da yapılan bir araştırma gösterdi ki Londra sokaklarını derinlemesine bilmek üzerine katı bir testten geçirilen şoförlerin beyinleri değişikliğe direniyor.

Testi geçenler beynin zihin haritalarını hatırlamak ve bir yerden bir yere en kısa yolu hesaplamakla görevli bölümünde daha fazla gri madde geliştiriyor.

Fakat bu onlara pahalıya patlıyor çünkü ezberleyip hatırlamaları gereken on binlerce sokak ve işaretler beyin kapasitelerini en son sınıra kadar dolduruyor. Bu da taksicilerin yol ağındaki değişikliklere uyum sağlamakta ya da bilmedikleri şehirlerde araba kullanmakta diğer şoförlere göre çok daha fazla zorlandıkları bulgusunu destekliyor. Beyin maximum seviyede dolu olduğu için aynı türden başka bilgileri kabul etmiyor.

79 kursiyere testi geçmeleri için verilen 4 yıllık eğitim sonucu, beyin yapıları başta benzer özellikler gösteren ve testi geçen 39 kişinin çalışma sonrasında testi geçemeyenlerde olmayan bir takım fiziksel değişiklik geçirdiği ortaya çıktı. Ayrıca araştırma yetişkin beyinlerin öğrenme yoluyla değişebileceğini destekliyor.

Kaynak: http://www.stargundem.com,au

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>