Rehberiniz-Suistimal beyinde iz bırakıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Suistimal beyinde iz bırakıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Suistimal beyinde iz bırakıyor

Çocukluk döneminde yaşanılanlar beyni derinden etkiliyor. Bu etki bazen somut iz bırakmaya kadar gidebiliyor. Bilim adamlarının son araştırması beynin duygusal travmalardan etkilerini ortaya çıkardı…

SUİSTİMAL BEYİNDE SOMUT İZ BIRAKIYOR

Almanya’da yapılan araştırma, çocukken haksızlığa uğramanın sadece ruhsal izlere neden olmadığını, beyinde de somut değişikliğe sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Alman Münster üniversitesi bilim adamları, sonuçları Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmalarında, çocukluğunda suistimale uğramış yetişkinlerin beyinlerinde korku merkezinin fazla faal, beynin bazı bölümlerinin ise normalden daha küçük olduğunu tespit etti.

Bilim adamları, psikolojik açıdan sağlıklı 148 kişi üzerindeki araştırmalarında, yüzünde kızgınlık veya korku ifadeleri taşıyan insanların fotoğraflarını gösterdi.

Çocukken suistimal edilmiş deneklerde bu fotoğraflara bakarken, beynin, özellikle korkudan sorumlu olan amigdala bölümünde aşırı faaliyet gözlemlendi.

Psikiyatrist Udo Dannlowski, sağlıklı yetişkinlerde, çocukluktaki suistimal ile amigdala bölgesi arasındaki bu bağın ilk kez ispatlandığını belirtti.

Bilim adamları, araştırmalarının ikinci bölümünde de belirli beyin bölgelerinin büyüklüğüne baktı. Çocukken suistimale uğrayanlarda hipokampus ve frontal lobda küçülme olduğu tespit edildi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>