Rehberiniz-“streste kalınca 5 saniye durup derin nefes alın”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak ““streste kalınca 5 saniye durup derin nefes alın”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
“streste kalınca 5 saniye durup derin nefes alın”

“STRESTE KALINCA 5 SANİYE DURUP DERİN NEFES ALIN”

Amerikada milenyumun doktoru seçilen dünyanın en önemli kalp cerrahlarından Prof. Dr. Mehmet Öz, işadamları ve finansçılar için Ece Vahapoğlu aracılığıyla önerilerde bulundu.

Dünyanın en ünlü kalp uzmanlarından Prof.Dr. Mehmet Öz, finansla uğraşan kişilerin kalp sağlığı için önerilerde bulundu. Öz, stresin yoğun olduğu zamanlarda 5 saniye durup derin nefes almanın çok yardımcı olduğunu belirtti.

 Çok zor bir zaman olduğu zaman 5 saniye durum, bir tane derin nefes alın. Böylece akciğeri açıyor, oksijen miktarını fazlalaştırmış oluyorsunuz

Mehmet Öz, çalışan insanlara etraflarında sağlıklı besinler bulundurmalarını, ve günde 8 bardak su içmelerini önerdi:

Prof.Dr. Mehmet Öz:  İşadamları, işkadınları stres altında kaldıkları zaman etrafta ne varsa yiyorlar. Bu çok normal birşeydir. Onun için etrafta bulunan yiyecek şeyler sağlıklı olsun. Ceviz, fındık, ve badem gibi besleyici, iyi yağlı olan, kuvvetli yiyecekleri yemelisiniz. Bir de su! Her gün 8 tane büyük bardak su içmek gerekiyor.

Spor yapmanın bilinenin aksine gün içinde uygulanabileceğini söyleyen Prof.Dr. Mehmet Öz, ayağa kalkıp oturmanın bile faydalı olduğunu belirtti.

Prof.Dr. Mehmet Öz:  Herkes sporu ya günün önüne, ya sonuna koyar; yanlış! Sporun günün içinde olması gerekir. Örnek olarak, asansör kullanmak yerine merdivenle yukarı çık. İşyerine gelirken biraz uzak park et, biraz yürüyüş yap. Günde 10 bin adım atmak gerekiyor. Eğer gün içinde hareket etmezsen başlangıcında ya da sonunda spor yapmış olmak yeterli olmaz.

Yaşadığı şehir New Yorkta 11 Eylül sonrasında işadamlarının kalp krizi oranında çok artış olduğunu belirten Öz, Türkiyede ekonomik krizlerde de bu oranın arttığını söyledi:

 New york, finans merkezi ve bir çok işadamını takip ediyorum. 11 Eylül hadisesinden sonra, işadamlarının kalp krizi oranı çok arttı. Sırf stres değil, beklemediğiniz farklı stres çok daha kötüdür

Kalp krizinde en riskli günün pazartesi olduğunu belirten Mehmet Öz, ikinci en riskli günün ise cumartesi sabahı olduğunu söyledi. Öz, cumartesi sabahı da amaçsız kalınmaması gerektiğini ve hayatın sadece para kazanmak olmadığına dikkat çekti.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir