Rehberiniz-Stresliyim, agresifim, öfkeliyim!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Stresliyim, agresifim, öfkeliyim!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Stresliyim, agresifim, öfkeliyim!

Hayat öfkeli bir insan için çok zor geçer. Ama hayat koşulları da gün geçtikçe biz insanları daha da öfkeli yapmakta usta sanki! O halde bu gerçeği kabullenelim ve öfkeden kurtulmanın yollarını arayalım.

Öfke konusundaki çalışmalarıyla ünlü Amerikalı psikolog Charles Spielberger, öfkeyi şöyle tanımlıyor: ‘Öfke huzursuzluktan aşırı kızgınlığa ve öfkeye dönüşen ruh halidir.’

Eğer hayat çok hareketli geçiyorsa, öfke de alışkanlık haline gelebilir. Sürekli stres altında yaşamak, öfkeyi de beraberinde getirir.

Gereksiz ve aşırı öfke, sağlığımıza zarar verebilir. Kalp hastalıkları, depresyon ve yüksek kan basıncı gibi sorunların öfke ile doğrudan ilgili olduğu artık kabul ediliyor. Öfkelendiğiniz zaman kalp atışları hızlanıyor, kan basıncı yükseliyor ve enerji hormonlarının salgılanması artıyor.

Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre çok çabuk ve fazla öfkelenen kişiler orta yaşlarda kalp krizi tehlikesiyle karşılaşıyorlar. Gene bu çalışmanın sonucunda, çok kolay öfkelenen kişilerde hormon salgılanması da normal ölçüleri aşıyor.

ÖFKEYİ YENMENİN YOLLARI

Naomi Campbell’ın öfkesi çok ünlü

Gösteri dünyasının ünlüleri tabii ki sadece güzellikleri ve yetenekleriyle tanınmayı isterlerdi. Fakat içlerinde bazıları öncelikle ve özellikle öfkeli olmalarıyla tanınıyorlar!

Naomi Campbell’ın öfke krizlerini bilmeyen kaldı mı? Ünlü manken bir süre Arizona’da öfke yönetimi terapilerine katıldı. Naomi Campbell’in bir öfke anında özel yardımcısına saldırdığı iddia edildi.

Ünlü manken, uçak yolculuklarında, basın toplantılarında, defilelerde ve fotoğraf çekimlerinde öfkesine hakim olamayıp olay yaratmasıyla da tanınıyor.

Sharon Stone, 2001 yılında beyin kanaması geçirinceye kadar öfke krizleriyle çevresindekileri canlarından bezdiriyordu. Beyin kanaması sonrasında ölümün eşiğinden dönünce, aklı biraz başına geldi. Eskisine göre daha sakin ve uysal olmaya çalışıyor.

Julia Roberts’ı kızdırmak çok kolay. Hoşuna gitmeyen bir şeyle karşılaşır karşılaşmaz öfke krizleri patlak veriyor, ve de öfkelenince, gözü hiçbir şey görmüyor.

Son günlerin bir öfke şampiyonu da Russell Crowe! Oscar’lı oyuncu öfkesini yenemeyip, bir otel görevlisinin kafasına telefonu fırlatınca, başı iyice derde girdi.

Yazar: Azize Bergin

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>