Rehberiniz-Stresin çoğu zarar… azı motive edici…!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Stresin çoğu zarar… azı motive edici…!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Stresin çoğu zarar… azı motive edici…!

Kaynak: ntvmsnbc.com

Stratejik Yönetim Danışmanı Prof. Dr. İsmail Üstel, “kişiyi pes etmekten uzak tutan içsel bir güç, başarı kararlığı” olarak tanımladığı motivasyonda, stresin derecesinin belirleyici faktör olduğunu belirtti.

Prof. Dr. İsmail Üstel, ruhsal ve fiziksel hayatı olumsuz yönde etkilemeyecek düzeydeki, heyecan ve stresin kişinin profesyonel hayattaki motivasyonunu artırdığını belirterek, “Stres dozuna göre motivasyonu olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Kaldırılabilir düzeydeki stres motivasyona katkıda bulunur. Aşırı zorlanma biçimindeki stres düzeyi ise motivasyonu düşürür” dedi. Üstel, stresin yanı sıra performansın değerlendirmesi, kariyer planlamasına gidilmesi ve başarılı çalışmaların ödüllendirilmesinin de motivasyon üzerinde olumlu etkileri olduğunu ifade etti.

ÖDÜLLENDİRMENİN ETKİSİ

Prof. Dr. Üstel, insanların motivasyon konusundaki yaşam felsefeleri, beklentileri ve önceliklerinin çok farklı olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle motivasyon çabaları kişiye özel olarak değişebilir. Ancak genel anlamda motivasyon tetikleyicileri iki ana grupta toplanır. Birincisi parasal unsurlar, ikincisi ise moral faktörleridir” dedi.

Üstel, parasal unsurların motivasyon üzerinde etkisinin kısa süreli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Parasal tetikleyiciler sürekli motivasyon sağlamada yetersiz kalmasına rağmen, ikinci gruptaki moral faktörlerinin etkisi daha büyüktür. Motivasyon etkinliklerinde karşıdakine tek ve özel olduğu bilinci, onun farkında olduğunuz ve ona karşı duyarlı olduğunuz duygusu verilmelidir. Bu tür moral unsurların yarattığı motivasyon daha uzun süreli ve etkili olur.”

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>