Rehberiniz-Stresi meditasyonla yenen şirketler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Stresi meditasyonla yenen şirketler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Stresi meditasyonla yenen şirketler

Günümüzde strese dayalı hastalıklar çığ gibi büyürken kurumsal şirketler stresle baş etmenin yolunu meditasyonda buldu. Apple, Nike, Yahoo gibi küresel şirketler meditasyon yapıyor.

ABD’de bulunan Chopra Center Üniversitesi meditasyon eğitmenlerinden Ebru Şinik, düzenli meditasyonun stresle baş etmeye yardımcı olduğunu ve verimliliği artırdığını söyledi. Şinik, “Harvard Tıp Fakültesi ve Massachusetts General Hospital’a bağlı ‘Zihin ve Beden Tıbbı Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar gösteriyor ki meditasyon zihinsel emek ortaya koyan beyaz yakalı çalışanların şirketlerce en ihtiyaç duyulan vasıflarını geliştiriyor” dedi. İK müdürlüklerinin düzenli meditasyon programlarına rağbet gösterdiğini belirten Şinik, “Başarı grafiği yukarı doğru olan birçok endüstri lideri ve profesyonel yönetici meditasyon tekniğini stresi yönetebilmek, rahatlamak, konsantrasyon yeteneklerini arttırmak, bilinçli seçimler yapmak ve yaratıcılıklarını genişletmek için düzenli olarak kullanıyor” dedi.

APPLE DA MEDİTASYON YAPIYOR

Bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olan meditasyonun derin bir şifa yöntemi olduğunu söyleyen Ebru Şinik, “IK müdürlükleri tarafından Meditasyon Eğitim Seminerleri alan küresel şirketler arasında Apple, PricewaterhouseCoopers, Nike, Yahoo, Procter & Gamble, Microsoft, Shell, Reebook, New Balance, Deutsche Bank ve IBM yer alıyor” dedi. Amerika’da küresel firmaların özellikle üst düzey yöneticileri tarafından oldukça yoğun talep gören bu seminer programının kurumsal seviyede şu anda Türkiye’de sadece Yükselen Çağ tarafından verildiğinin altını çizen Şinik, meditasyonun faydaları için yapılan bilimsel araştırmalara dikkat çekti.

VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Şinik, meditasyonun kurumlara sağladığı faydaları şöyle sırladı: “Stres kaynaklı uzun süreli hastalıklar sebebiyle oluşan devamsızlıklar azalıyor. Şirketlerde genel verimlilik artışı gözlemlenirken ofiste zindelik ve esenlik hali yükseliyor. İşveren- çalışan ve müşteri ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağlayan meditasyon, kurumsal sorumluluk duygusunu artırıyor. Çalışanlarda işten tatmin olma oranının yükseldiği gözlemlenirken projelere daha etkin odaklandıkları ortaya çıkıyor. Konsantrasyon sağlama sayesinde iş hızı ve kapasite yükseliyor.”

KAYNAK: Sabah

YAZAR: Betül Alakent

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>