Rehberiniz-Stresi başarıya dönüştürmenin yolları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Stresi başarıya dönüştürmenin yolları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Stresi başarıya dönüştürmenin yolları

İş Stresi Başarıya Dönüşebilir

Başarıyı elde etmek elinizde!

Hayatın her alanında ortaya çıkan ve kişinin gerek ilişkilerini gerekse sağlığını olumsuz anlamda etkileyen stresten çoğunlukla kaçılamıyor. Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, özellikle iş hayatında kontrol altına alamadığımız stresle baş etmenin, daha da önemlisi bu olumsuzluğu başarıya dönüştürmenin yollarını anlattı.

‘’Fazla sorumluluk altında olmak, mesleki endişeler duymak, iş tatminsizliği, çalışılan ekipte uyumsuzluk, özel hayatla ilgili düzensizlikler ya da sağlık problemleri; rekabetin hızla arttığı, ekonomik koşulların ağırlaştığı günümüzde stres oluşturan belli başlı faktörlerden’’ diyen Dr. Mehmet Yavuz stresi başarıya dönüştürmenin tüyolarını verdi.

Stresi Başarıya Dönüştürme Yolları

Stresle baş etmenin ve hatta başarıya dönüştürmenin elimizde olduğunu belirten Dr. Yavuz, şu tavsiyelerde bulundu:

• Stresi yenmek için önce gevşemeyi öğrenin ve fiziksel egzersizi yaşamınızın bir parçası haline getirin. Stresli olduğunuz zaman sırt ve boyun bölgenizdeki gergin kaslar baş ağrısına neden olabilir veya baş ağrısına eşlik edebilir.

• Yapacağınız işleri önem sırasına göre derecelendirin ve en önemli işten başlangıç yapın. Önünüzde çok önemli bir iş varken, diğerlerini yapmak hem daha fazla stres oluşturur hem de hata ihtimalinizi arttırır.

• Randevularınız arasında zaman bırakın, iki randevu arasında ekstra bir iş için belli bir zaman dilimi ayırın. Bu uygulama sayesinde bir randevunuz umduğunuzdan uzun sürerse, stres altına girmeyeceksiniz.

• Stresli işlerin organizasyonunu bir araya sıkıştırmayın. Örneğin işte yoğunsanız o gün arkadaşlarınızı evinize davet etmeyin.

• Yapabileceğinizden daha fazlasını söz vermeyin. ‘’Hayır’’ demeyi öğrenin.

• İhtiyaç duyduğunuzda ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. İyi bildiğiniz bir konu bile olsa şeflerinizle ya da arkadaşlarınızla istişare edin. Bu durum gözden kaçırdığınız bir hususu aklınıza getirebilir ve daha emin ve güvenli hareket etmenizi sağlar. Unutmayınız ki, patronlar işini çok iyi bildiğini düşünüp, danışmayanları değil, işe çok hâkim olmasa bile sürekli görüş alan elemanları tercih ederler.

• Evde bahçe veya ev işleri ile uğraşın. Kısa bir yürüyüş bile stresle baş etmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Daha aktif olmak için neler yapabileceğinizin listesini yapın. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni şeyler ekleyin. Sevdiğiniz işlerle uğraşmaya özen gösterin.

Kaynak: http://www.hurriyetaile.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>