Rehberiniz-Stres hayat kısaltır…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Stres hayat kısaltır…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Stres hayat kısaltır…

Avrupa”nın en stresli çalışanlarının İsveç ve İsviçre”de olduğu ortaya çıktı. Bu iki ülkedeki çalışanların yüzde 33”ü işlerini çok stresli olarak tanımlarken Hollanda ve İspanya ise çalışanların en düşük seviyede stres yaşadığı ülkeler olarak belirlendi. 12 ülkede toplam 19 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, en yoğun stresi erkekler, yaşı ilerleyen çalışanlar ve tekdüze işlerle uğraşanlar yaşıyor.

Araştırmayı yürüten Kelly Services UK Pazarlama Müdürü Steve Girdler, “İşyerinde belirli bir seviyede stres, kaçınılmaz. Bu, çalışanları daha fazla ve daha akıllıca çalışmaya sevkettiği sürece de iyi bir şey. Ancak yüksek seviyede ve uzun süreli stres, üretkenliği etkiliyebiliyor.

Fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açabiliyor” dedi. Araştırma, stres seviyesinin yaşla birlikte arttığını da ortaya koydu. Çok stresli çalışanların oranı 15 – 24 yaş arasında yüzde 19 iken, 45 yaş ve üstü çalışanlar arasında yüzde 23 olarak belirlendi. Araştırmaya göre uzun süre çalışanlar, işlerini daha stresli görüyor.

Haftada 51 saat ve üzerinde çalışanların yarısı, 41 – 50 saat arası çalışanların yüzde 34”ü işlerinin çok stresli olduğunu düşünürken, bu oran 30 saat ve daha az çalışanlar arasında yüzde 18.

Yoğun stres işten soğutuyor

Araştırma stres oranları ve iş memnuniyeti arasında da bir bağlantı kuruyor. İşyerinde yoğun stres yaşadığını söyleyen çalışanların yalnızca yüzde 28”i işlerinden memnun.

İşlerinin gerekli olduğu kadar stresli olduğunu düşünenlerin ise yüzde 65”i işini seviyor. Ayrıca, araştırmaya göre çalışanlar yeni beceriler öğrenmelerini sağlayan işlerden hoşlanıyor. Girdler, “Devamlı olarak yüksek seviyede stres yaşayan çalışanlar, tüm performanslarını ortaya koyamıyor.

Bu durum da, iş arkadaşlarını, müşterilerini ve organizasyonun bütününü etkiliyor. Önemli olan, yeni beceriler öğrenmeye zorlayan işle ve yoğun stres yaşatan iş arasında bir denge noktası yakalamak” diye konuştu.

Yazar: Serkan Arman

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>