Rehberiniz-Sporla gerginliğinizi azaltın, sağlıklı olun…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sporla gerginliğinizi azaltın, sağlıklı olun…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sporla gerginliğinizi azaltın, sağlıklı olun…

Her pazartesi spora başlamayı planlayan, televizyon önünde yayılmayı biraz hareket etmeye tercih edenlerdenseniz, kendinize büyük bir kötülük yapıyorsunuz.

Washington Üniversite”sinden Paul Crane”nin yürüttüğü bir çalışmaya göre, az da olsa düzenli bir biçimde spor yapanların Alzheimere yakalanma ihtimali yüzde 38 düşüyor. Texas Üniversitesi”nin yaptığı bir başka çalışmaysa, günde yarım saat yürümenin, depresyona bağlı belirtilerde azalmaya neden olduğunu ortaya koyuyor.

La Repubblica”da yayınlanan bir çalışmada, Milano Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Michele Caruba aşırı şişmanlığın giderek yaygınlaştığına dikkat çekerek, buna karşı ilk yapılacak işin düzenli spor olduğunu vurguluyor.

Caruba, sporun gerçek anlamda zevk için bir kaç hafta düzenli yapılması gerektiğini belirterek, başlangıçta büyük bir azimle çalışmanın şart olduğunu söylüyor. 6-14 yaş grubundaki çocukların günde 3 saatten fazla TV seyrettiğini hatırlatan Caruba, yeni nesillerin obezite sorununun büyüdüğünü de hatırlatıyor.

Gerginliği azaltıyor

Spor yapmak iş yaşamının stresi karşısında da yararlı sonuçlar sağlayabiliyor. Beyinde oksijen artmasına neden olarak hafızayı güçlendiriyor.

Endorfin salgılanması mutsuzluğun ve gerginliğin azalmasına yardımcı oluyor. Fazla kilolarından, gergin bir ruh halinden, uykusuzluktan, yorgunluktan ve genel bir mutsuzluk halinden şikayetçi olanlara duyurulur.

Spor her derde deva

Beyin: Spor stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı oluyor. Yapılan bazı deneyler, fiziki aktivitenin depresyona bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin azalmasında yardımcı olduğunu vurguluyor.

Kalp: Spor yapmak tansiyonu düşürüyor. Ritm bozukluğu ve krizleri engellemekte önemli bir rol oynuyor. Ayrıca damarların tıkanmasını engelliyor.

Hafıza: Spor yapmak hafızayı güçlendiyor ve beynin kapasitesini artırıyor. Yaşlılık hastalıklarına, özellikle Alzheimer”e karşı beyni koruyor.

Konuşma Becerisi: ABD”de bir grup gönüllü üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, müzik eşliğinde yapılan spor, konuşma becerilerini artırmaya katkıda bulunuyor.

Göğüsler: Bazı çalışmalar, spor yapan ve kilosunu kontrol edebilen kadınlarda göğüs kanserine yakalanma oranının düştüğünü gösteriyor.

Pankreas: Normal bir fiziki aktivite yürütmek ve fazla kilolu olmamak, yetişkinlerde şeker hastalığını engellemekte etkin bir faktör durumunda.

Kemikler: Menopoz döneminde ortaya çıkan sorunların büyük bir bölümü-osteoporoza yol açan kemik yoğunluğundaki azalma da dahil olmak üzere- spor yardımıyla kontrol altında tutulabiliyor.

Göbek: Haftada on kilometre yürümek aşırı kilosu olmayanların beden ağırlıklarını kontrol altına almaları için yeterli oluyor.

Bağırsaklar: Spor bağırsakların düzenli bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Kolon ve rektum kanserlerinin ortaya çıkmasında engelleyici bir rol oynuyor.

Dizler: Düzenli spor yapan ve kilolarını kontrol altında tutmayı başaran kişilerin dizlerinde artirit oluşma ihtimali belirgin oranda düşüklük gösteriyor.

Kaslar: Spor yapmaya başlandıktan on gün sonra, kas dokuları güçlenmeye başlıyor. Hücreler yenileniyor ve vücut yağ yakmaya başlıyor.

Yazar: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>