Rehberiniz-Sosyalleşmenin en zevkli yolu: flört

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sosyalleşmenin en zevkli yolu: flört” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sosyalleşmenin en zevkli yolu: flört

Araştırmalar flört etmenin cinsel dürtülere ve beğenilme arzusuna bağlandığını ortaya koyuyor. Flört tabu olarak kabul edilmekten çıkarken, sosyalleşmenin yeni ve en zevkli yolu olarak görülüyor

Baştan çıkarma en temel içgüdülerimizden biri. İster kabul edelim, ister etmeyelim kanatlarını açarak seçtiği eşine kendisini beğendirme çabasında olan tavuskuşuyla benzerlik taşıyoruz. Türlü türlü taktiklerle farklı mekanlarda kendimizi çevremize beğendirmeye uğraşıyoruz. Sosyalleşmenin en zevkli yollarından biri olan flört etmenin tabu olarak algılandığı zamanlar geride kalıyor. Sokak röportajlarından çıkan sonuçlar, orta yaşın ve yeni neslin flört etme alışkanlıklarının yenilendiğini söylüyor. Yaşları 19- 37 arasında değişen 28’i erkek, 22’sı kadın 50 kişinin 37’si gece kulübünde ilgisini çeken biriyle tanışmaya sıcak bakıyor. Katılımcılardan dördü hariç tamamı gidip konuşmaktan ziyade ‘göz teması’ndan yana. Peki dünyanın diğer yerlerinde flört konusunda yeni gelişmeler ve sınırlar neler? İngiltere’de ‘Social Issues Research Center’ın yayımladığı rapor, konu hakkında bilinmeyenleri ortaya koyuyor.

Kadınlar ne ister, erkekler ne bekler?

Yapılan araştırmaya göre iki amaçla flört ediyoruz;

1)Duygusal bağlantı kurmadan, cinsel dürtülerle hareket etmek.

2)Tanımadığımız bir insanla sohbet ederek, eğlenmek.

NASA’nın 2004 yılında insan davranışları üzerine yaptığı bir anket ise, kadın ve erkeklerin flörtten farklı beklentileri olduğunu ortaya koyuyor. Erkekler ilkel çağlardan beri içinde taşıdıkları dürtülerine yenilerek, flörtü cinselliğe giden bir yol olarak algılıyor. Kadınların kullandığı beden dili, vermeye çalıştıkları mesajlar erkekler için sohbettten çok ileride yaşanabilecek bir cinsel maceraya algılanıyor. Kadınlar ise tıp dilinde ‘Protean Psikolojisi’ olarak adlandırılan, erkekleri ilgi çekme amaçlı karışık sinyaller veriyorlar. Karşı tarafın kendisine olan ilgisini hissedince ise geri çekiliyorlar. Kadınların beden dilini yorumlamaya çalışan erkekler, durumu yenilgi olarak kabul ediyor.

Flörtte seçimleri neler belirler?

Amerikan ‘National Communication Association’ derneği psikologlarından David Fuss, erkeklerin genç ve çekici kadınlara yöneldiğini belirtirken, kadınların ise güvenlik ihtiyacı nedeniyle daha yaşlı, potansiyel statü sahibi olabilecek erkeklere ilgi duyduğunu açıkladı. Ancak, internetteki çöpçatan sitesi OK Cupid’in ay başında yaptığı araştırma göre sanal âlemde işler daha farklı işliyor; 43 bin kullanıcı arasında yapılan ankete göre erkekler ‘reddedilme ihtimalinin azaldığı’ gerekçesiyle çekici bulmadıkları kadınlara yöneliyorlar.

İngiltere’de 18- 29 arasındaki insanların yüzde 99’u flört ediyor. Social Issues Research Centre’ın araştırmasına göre flört ederken üç unsur önemli rol oynuyor. Rapora göre sosyalleşme isteği, alkol seviyesi ve ortak çıkarlar, flört ederken en önemli etkenler.

Üç temel unsurun da karşılandığı partiler listede birinci sırada. Özellikle yılbaşı döneminde ofislerde ve arkadaş ortamında düzenlenen partiler, flört etmek için en ideal ortam olarak tanımlanıyor. Araştırmaya göre, ortam gece kulüplerine göre daha ‘dostane’ olduğundan, insanlar sosyalleşme konusunda kendilerini daha güvende hissediyorlar. İkinci sırada gece kulüpleri ve restoranlar yer alıyor. Aynı raporda flört edenlerin yaklaşık yüzde 27’sinin ‘giriş cümlesi’ kullanarak, hava durumu bahanesiyle tanışmak istedikleri insanlara yaklaştıklarını ortaya koyuyor. Restoranlarda yemeği ya da servisi bahane ederek konuşmak, yüzde 33’lük oranla popüler bir yöntem. Gece kulüplerinde ise çalan müziğin yüksek olması nedeniyle, Türkiye’de en çok tercih edilen yöntemlerden ‘göz teması’ revaçta. Üçüncü flört mekanı ise iş yeri. Yapılan istatistikler, Amerika’daki çiftlerin yüzde 40’ının çalışma ortamlarında tanışarak evlendiğini ortaya koyuyor.Alkol unsurunun flörtün içinde olmaması ve insanların tanışma sürecini daha uzun vadeye yayması, ilişkileri daha sağlıklı hale getiriyor. Ancak alkol flörtün başlaması konusunda önemli bir etken; iş çıkışı alınan aperatifler sonucu sosyalleşme farklı bir boyuta taşınıyor. Okullar ve kurslar dördüncü sırada; ders saatleri sırasında birbirlerine ilgi duyan öğrenciler sosyal ortamlarda kaynaşıyorlar. Sanal alem ise bekarlar için düzenlenen gecelerden sonra yedinci sırada yer alıyor.

Flört özgürleşmektir

Dr. ALPER HASANOĞLU

Flört kimseye bağlanmamaktır. “Senden hoşlandım, ama en ufak bir falso yaparsan hemen kaçarım“ demektir. “Çok şey istemiyorum gibi gözüksem de aslında tam da bana göre ol, ama sakın senin istediğin gibi biri olmamı isteme” demektir.

Flört kaçamak bir bakışla, öylesineymiş gibi söylenen bir sözle, arkanızdan gelene kapıyı tutmakla başlayacak kadar basit, yüzeysel, ama bir o kadar zevklidir. Flört çoğunlukla hayal kırıklığıyla bitecek bir ilişkinin önündeki en güzel engeldir. Kadın ve erkeğin birbirlerine anlam yüklemeye başlamadan önceki o kısa andır.

Kadın erkeğin kendine yaklaşmasına kolay kolay izin vermez. Flört etmek ister. Flört kadın için dokunmadan yakınlaşmak, kendini göstermek, gülmek, eşit olmak demektir. Bedensel bir yakınlaşma kadın için çok şey ifade eder. Erkek ise bir barda elinde bir kadeh şarap rahatlıkla dokunur kadına. Kadına dokunmak flörttür, ama cinsellik değildir erkeğe göre. Uzanır ve öper. Ancak ondan sonra kendinden emin olur ve anlatmaya başlar. Erkek kendini anlatmak zorundadır. Kadın içinse öpüşmek, flörtün bitmesi, ilişkinin başlaması demektir. Bakar ve gülümser. Erkek rahatlar ve geri çekilir, iltifat eder. Kadın dinler ve erkeğin peşinden gider. Erkek peşinden gelen kadından kaçar.

Kadın neden bu kadar erken öpüştüklerini, erkekse neden bu kadar çabuk seviştiklerini anlamaz. Kadın mutsuz olur. Dünyanın her yerinde flört erkeğin karar vermesi için çizilmiş bir yol haritasıdır. Haritayı kadın çizer. Kadın neden mutsuz olduğunu bilmez.

Flört alışkanlıklarıyla ilgili 5 soru:

Hangi mekanları tercih edersiniz?

Size ilgi duyulduğunu nasıl anlarsınız?

Karşı tarafa onunla flört etmek

istediğinizi nasıl hissettirirsiniz?

Beğendiğiniz insanın hangi

hareketi sizi soğutur?

Gece kulübünde flört etmeye

wsıcak bakar mısınız?

Hayati (24)

1)Ambiyansı olan Boğaz’da bir yere götürürüm. Bebek olabilir. Yemeğe götürürüm, ama salaş bir yer olmaz herhalde. Sonrasında her şey yolundaysa Beyoğlu atmosferinde bir yere bir şeyler içmeye ya da evde DVD izlemeye çağırabilirim.

2) Bu konuda pek başarılı değilim. Aynı ortamdaysak sohbete katılıp, ortak noktalar yakalamaya çalışırım.

3)Üzerimde bakışlarını hissedersem, sandalyesini bana doğru çevirirse hissederim. Yine de pek usta sayılmam.

4)Hiç tanımadığım insanlara yanaşmam, ancak arkadaş grubunda olması gerekir. Tanımam lazım. Ama çok sarhoşsam iş değişebilir.

5)Flört için bir yere gittiğimde, karşımdaki insan yerlere kapaklanacak kadar sarhoş olursa irite olurum.

Işıl (29)

1) Yurtdışında yaşadığım için en gözde mekanlardan haberim yok. Ama Tünel’de zaman geçirmeyi seviyorum. Onun dışında Boğaz da yemek için ideal. Levet’te açılan Cipriani’yi de beğendim.

2)Çok fazla ilgi göstermem, genelde gelip konuşurlar zaten.

3) Hiç böyle bir durumda kalmadım.

4) Gece kulübünde arkadaşlarımın aracılığıyla insanlarla tanışıyorum. Yoksa tanımadığım birine selam vermem.

5) İçten olmadığını hissettiğimde soğurum. Poz yapan insanları sevmem.

Arman (25)

1) Genelde Nişantaşı tarafında geziniyorum,ya da Asmalımescit de olabilir. Buraları seçme nedenim insanların kendisini rahat hissetmesi.

2) Beden dilini kontrol eder, ya da konuşmama katılacak kadar rahat hareket ederse, ya da beni izlediğini hissedersem flört için uygun olduğunu anlarım.

3) Bakışlarımı kullanırım, konuşmaya başladığımızda el teması da olabilir. Yanına yaklaşmaya çalışırım ama ilk adımı atıp atmamak konusunda duruma göre hareket ederim.

4)Bilemiyorum sanırım ortak konuşacak fazla bir şey bulamazsak tatsız olur.

5)Tabii ki. Genelde oralarda tanışıyorum zaten.

Yasemin (24)

1) Nişantaşı civarında yemeğe çıkıyoruz. İlk buluşmada ise asla sinemaya gitmek istemem, çok klişe ve sıkıcı gelir.

2) Flörtöz olarak adlandırılabileceğim için hemen gözünden anlarım. Ama illa romantizme dönüşmesi için değil, bu yapımda var. Kız arkadaşlarıma karşı da böyleyim. Vücut dili gerekli ipuçlarını verir.

3) Ben de aynı yöntemi kullanarak, ona bakar ve varlığımı hissettiririm. Ama gidip klişe bir cümleyle harekete geçmem, onun harekete geçebileceği ortamı oluştururum.

4) Flört ettikten sonra buluşmaya karar verirsek, birlikte çıktığımız ilk yemekte Alman hesabına yönelmesi hoşuma gitmez. Sonra hesabı paylaşmaya sıcak bakarım, ama direkt işin para boyutunda olması beni irite eder.

5) Gece kulüpleri de sosyalleşmek için uygun alanlar, tanışmaktan çekinmem.

Yazar: Aslı Barış

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>