Rehberiniz-Sosyalleşmek iş veriminizi düşürmesin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sosyalleşmek iş veriminizi düşürmesin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sosyalleşmek iş veriminizi düşürmesin

Son yıllarda teknolojiyle birlikte gittikçe gelişen sosyal ağ çılgınlığı hepimizi etkisi altına almış durumda… Peki, sosyal ağlarda geçirdiğiniz vaktin iş veriminizi olumsuz etkilediğini düşünüyor musunuz? Yazımızı okuyarak internet eğlencenizin işinize gölge düşürmesini engelleyebilirsiniz…

Asmalı Mescit’te beş kız arkadaş çene çalıyoruz. Hepimizin elinde telefonlar, kimimiz gelen maillerini kontrol ediyor, kimimiz yediği yemeğin resmini tweetliyor. Biz bu önemli(!) işlerle meşgulken yirmili yaşlarının başında olan arkadaşım Zeynep isyan ediyor; “Facebook’umu kapatacağım arkadaş!” Bir anlık şaşkınlıktan sonra Hepimizden “Saçmalamaaa!”, diye bir çığlık yükseliyor. “Neden? Biz seni nasıl takip edeceğiz? Aktivitelerden nasıl haberdar olacaksın?” gibi sorular birbirini izliyor.

Üç yıl önce eminim bu karar kimseyi etkilemezdi. Ancak bulaşık yıkadığını bile tweetleyen bir nesil olarak bu radikal karar hepimizi şaşırtıyor. Sonradan anlıyoruz ki Zeynep’in sosyal ağlara olan bağımlılığı işteki verimini ciddi anlamda etkilemesi, patronunun onu çok sert bir dille uyarmasına sebep olmuş, Zeynep’te iradesine güvenemediği için bütün sosyal ağlarını kapatma kararı almıştı.

Kabul edelim İnternet hayatımıza girdiğinden beri sosyal ağlar en parlak dönemini yaşıyor… Gün içinde kaç saatinizi Facebook’ta arkadaşlarınızın düğün fotoğraflarını inceleyerek, Twitter’da çene çalarak, bloglardaki dedikoduları okuyarak geçirdiğinizi düşündünüz mü ? Biz söyleyelim; Her gün en az 3 saatimizi internetteki sosyal arkadaşlık sitelerinde geçiriyoruz. Ofise gittiğimizde kahvemizi bile almadan ilk yaptığımız aceleyle bilgisayarımızı açmak oluyor. Sırasıyla maillerimizi kontrol ediyor, Facebook, Twitter, Myspace profillerimizi güncelliyor son olarak gazetelere göz atıp,güne başlıyoruz.

Yoksa güne başlamaya çalışıyoruz mu demeliyiz?

Kaç kez önünüzde sizi bekleyen iki zorlu toplantı, çalışmanız gereken bir sunum ve hazırlamanız gereken raporlar olduğu halde Twitter’a girip, dün gece gittiğiniz parti hakkındaki izlenimlerinizi yazdınız? Ya da öğle tatilinde bloglarda gezinmeye dalıp iş saatinizden çaldınız?

İnternet bize büyük bir lütufmuş gibi sunulmasına rağmen doğru kullanmadığımız takdirde tam bir “zaman katili”. Bu yazıyı yazmaya karar vermem ve taslağını çıkarmam sadece beş dakika sürdü. Başlamam ise iki saat! Çünkü bu arada Messenger’da arkadaşlarımla eski sevgilimin dedikodusunu yaptım, bloğumu güncelledim, Facebook’a yeni resimler ekledim. Sonunda ekranımdaki her şeyi kapatarak yazdıklarıma konsantre olmayı başardım.

Peki, Sosyal ağ bağımlılığımızı hafifletmeyi ve sadece yaptığımız işe odaklanmayı nasıl başarabiliriz?

Kahvaltı Edin

Sabahları yarım saatinizi bilgisayar başında magazin haberlerini okumakla harcamak yerine güzel bir kahvaltı edin. Yapılan araştırmalar sabah kahvaltı yapmadığınız takdirde beyin kullanımı için yeterli enerji oluşmayacağını, bu durumun da baş ağrısı, dikkat ve algılama eksikliğine yol açtığını gösteriyor. Kahvaltınızı yaparken aynı anda internetten gazete okumayın sadece kahvaltınıza odaklanarak yediğiniz her lokmanın keyfini çıkarın.

Organize Olun

Sabahları ilk işiniz o gün yapacağınız işleri not etmek olsun. Yazmak, zamanı doğru kullanmanıza yardım eder.

Konsantre Olun

Çalışırken aklınız sürekli arkadaşlarınızın ne yaptığında olursa yaptığınız çalışmadan asla iyi bir verim alamazsınız. Bilgisayar ekranınızda sadece o an yaptığınız iş açık olsun. Tam hazırladığınız bütçe raporuna odaklanmışken ekranın köşesinde belirecek turuncu bir konuşma penceresi konsantrasyonunuzu yerle bir edecektir.

Mola Verin

Mola dediğimiz zaman sakın gidip Twitter’a gününüzün ne kadar yoğun geçtiğini yazmayın. İnanın beş dakika diye başladığınız mola bir saate uzayacaktır. Ayrıca patronunuzun da internet kullanabildiğini unutmayın. Tembel bir çalışan olarak görünmek hiç hoş olmaz. Vereceğiniz aralarda on dakikalığına bahçeye çıkarak temiz hava almak işinize konsantre olmanıza yardım edecektir.

Telefonu Kullanmaktan Korkmayın

Eğer ofise yemek sipariş edecekseniz interneti kullanamayın. Telefonla sipariş vermek zamandan kazanmanıza yarayacaktır. Ajandanızda her zaman restoranların telefonlarını bulundurun.

Kendinizi Ödüllendirin

Kendinize küçük ödüller vermek motivasyonunuzu kuvvetlendirecektir. Çok uğraştığınız bir işi tamamladığınızda ofis arkadaşlarınızla birlikte dışarı çıkıp güzel bir yemek yiyin. Ya da yoğun geçen bir haftanın sonunda çalışma arkadaşlarınızı ev yapımı kekle ödüllendirin. Bu tarz hoşluklar çalışma ortamınıza keyif katacaktır.

Yazar: Miray Uçar

Kaynak: http://www.caferuj.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir