Rehberiniz-Sosyal medyadayım, öyleyse varım…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sosyal medyadayım, öyleyse varım…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sosyal medyadayım, öyleyse varım…

Aslında gerçekten bedava! Kayıt, üyelik, yayın ücreti, aidat, vs. yok! Sosyal ağlara, bloglara, sitelere giriş, çıkış, yazı, çizi, fotoğraf, video ekleme, yollama, iletme, kopyalama… Her şeyi yapmak sahiden ücretsiz, free! Kullanımları bedava da acaba geri dönüşleri veya dönmeyişlerinin de gerçekten herhangi bir bedeli yok mu?

Olmaz mı, çoook…

Hatalı kullanım rezil, akıllı kullanım vezir, sıfır kullanım sefil eder diye öngörülüyor.

Sosyal medya meselesi; artık pek öyle basite alınacak, ihmal edilecek bir konu değil.

Hatta deniyor ki; kişisel ve kurumsal gelecekte başarıya, marka bağımlılığına giden yollar hep bu sosyal medya denen alemden geçecek.

BB, X,Y, Z; her neslin, ama özellikle ‘Y’lerin ve onlarla herhangi bir şey yapacak olanların bir an önce yeni dünyanın bu yeni mecrasını, iletişim ortamını anlaması çok önemli.

İster iş, ister sosyal amaçlı olsun; gelecekte her türlü iletişimde omurgayı bu yeni nesil platformların oluşturacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Sosyal medya, insanları birbirine bağlayan ya da dışında kalınması veya yanlış kullanımı halinde koparan en önemli unsurlardan biri olarak hızla hayatımıza giriyor. Özellikle Barak Obama’nın seçilmesindeki tartışılmaz katkısı ile sosyal ağlar ve bloglar her kesimden kişi ve kurumun dikkatini çekti. İnsanlar Obama’dan sonra ‘sosyal medya’ya daha farklı bakmaya, daha farklı, çok çeşitli amaçlar için de kullanabileceklerini fark etmeye başladılar.

Ülkemizde de özellikle 2009-2010 yıllarında bu yeni mecranın kullanımı, her yenilikte olduğu gibi iyi-kötü-yararlı-yararsız unsurlarıyla birlikte, yaygınlaşmaya, farkındalık, ilgi ve içinde olma gereği, hızla artıyor.

Şimdiye kadar sosyal medya, daha çok gençlerin, teknolojiye yakın duranların ilgilendiği, iş dışı, sosyal hayatı ilgilendiren paylaşımların söz konusu olduğu internet ortamları olarak algılanıyor, kullanılıyorken, artık, herkesin kapsama alanına girmeye başladı.

Bundan sonra; yeni çağın en etkin, yaygın iletişim entegrasyonu sosyal medyada olacak. Bu mecranın kullanımı, kritik başarı faktörleri arasında yerini alacak.

Sosyal medya uygulamalarının iş, kariyer ve yaşam başarılarını arttıracak şekilde kullanımı için şirketlerde yeni görev tanımlamaları ve bölümler oluşacak. Teknoloji misyoneri, marka elçisi gençler; şirketlerde abla ve ağabeylerine tweet, feed, blog yazmayı, belli konuları, firmaları, kişileri, markaları, olayları takip etmeyi, bunlardan yararlanmayı öğretecekler.

Herkes, amaçlı ve akıllı sosyal medya kullanıcısı, blogger olmanın inceliklerini kavrayacak. Kurumsal iletişimciler, pazarlamacı ve reklamcılar; ‘Entegre Kurumsal İletişim’in artık sosyal medyasız olamayacağını kabul edecek ve buna göre dönüşecekler (bakınız Microsoft’ta atanan dünyanın ilk Chief Creative Officer’ı; Gayle-Troberman).

İş ve sosyal yaşam, bu mecralar aracılığı ile sinerjik şekilde bağdaştırılabilecek ve sosyal medya iş yaşam dengesini önce bozacak, sonra toparlayacak.

‘Sosyal Medya’nın Akıllı Kullanım’ eğitimi hızla kurumların eğitim portföylerine girecek.

Şu anda gelinen nokta; gelecekte kişisel ve kurumsal başarı için sosyal medyanın akıllı bir üyesi, kullanıcısı, yaratıcısı olmak şart!

Geleceğin yıldızları Blogger’lardan, internet girişimcilerinden, sanal dünya experlerinden çıkacak.

Ya onlardan biri olmanız, ya da onlardan bir olan müşterinizi iyi anlamanız,

insanlarla sosyal ortamda bağlantı, güven, yakınlaşma yaratmanız gerekiyor.

Bir an önce kişisel ve kurumsal sosyal medya stratejilerinizi oluşturmaya ve internet dünyasında akıllı izler bırakmaya başlamanızda yarar var.

Yazar: Ufuk Tarhan

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir