Rehberiniz-Sosyal medyada karizmanızı koruyun

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sosyal medyada karizmanızı koruyun” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sosyal medyada karizmanızı koruyun

Sosyal medya artık iş dünyasının ayrılmaz bir parçası. Bunu gören yöneticiler de sosyal medyada yerini almaya başladı. Ancak sosyal mecralarda kurumsal itibarı korumak için dikkat edilmesi gerekenler var…

YÖNETİCİLER SOSYAL MEDYADA NASIL YER ALMALI?

Markalara, kurumlara sosyal medyada sık sık rastlıyoruz. Bu ağlardaki hesapları bazen bir sosyal medya ajansı bazen de şirket içinde kurulmuş sosyal medya departmanı çalışanları yönetiyor, kurumla ilgili yazılanlara, eleştirilere, tepkilere profesyonel bir şekilde yanıt veriyorlar. Peki yöneticiler, çalışanlar, kendi kimlikleriyle bulundukları sosyal medyada kurumlarını nasıl temsil ediyor, neleri paylaşıyor, hangi konularda hata yapıyor? Çalıştıkları markaların yöneticilerine sosyal medya eğitimi veren ajanslara sorduk.

Şirketler, markalar bir süredir sosyal medyada yer alıyor. Bazıları bu mecralardaki temsilcilikleri için ajansları seçerken bazıları kendi içinde bir departman açabiliyor. Kurumlar sosyal ağlarda profesyonel bir şekilde temsil ediliyor. Peki ya kurum çalışanları? Onların da sosyal medyada bulunurken yazdıklarına, tepkilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle de çalıştıkları şirketle ilgili bir eleştiri, yorum geldiğinde…

Orta düzey yöneticilerin neredeyse hepsinin bir şekilde sosyal medyanın içinde kendi kimlikleriyle yer aldıklarını belirten Ben Zarakol 2.0 Yöneticisi Aras Zarakol, üst düzey yöneticilere bakıldığında ise bu oranda bir azalma gördüklerini söylüyor: “Bunun sebebi yaş da olabilir, konumları gereği bulunmayı tercih etmemeleri de. Bunun yanı sıra müşterimiz olan markaların yöneticilerine sosyal ağlarda mutlaka bulunmaları gerektiği bilgisini paylaşarak kendilerini bu yönde motive ediyoruz.” Çalışanların, yöneticilerin ağırlıklı olarak yer aldıkları sosyal mecra Facebook. Fakat Twitter da son yıllarda popülerlik kazanması nedeniyle tercih edilmeye başladı. Yurtdışına bakıldığında birçok üst düzey yöneticinin son derece aktif Twitter hesapları olduğunu gördüklerini belirten Zarakol, Türkiye’de bu durum henüz çok yaygınlaşmamış olsa da, önümüzdeki dönemde oranın artacağını düşünüyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan marka yöneticileri, sıklıkla kendi markalarıyla ilgili paylaşımlarda bulunuyorlar. Bunun da zaten eğitimlerine dahil olan bir konu olduğunu belirten Zarakol Sosyal Medya İletişim Danışmanı Ercüment Büyükşener, onlara neleri paylaşıp neleri paylaşmamaları gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını ifade ediyor ve ekliyor: “Bu konuda en önem verdiğimiz konu yöneticilerin kendi sosyal ağlarını markalarının reklam alanına çevirmeden, mümkün olduğunca önemli gördükleri başlıkları paylaşımlarına yansıtmak. Tabii bu paylaşımlar asla marka adına sosyal ağlarda konuşmayı kapsamıyor. Bir marka sosyal ağlarda ancak kendi hesapları ile konuşmalı.”

Yöneticiler genellikle marka yeni bir ürün çıkardıysa, bir aktivite düzenliyorsa veya basında olumlu biçimde yer aldıysa, bunları paylaşıyor. Bu yüzden sosyal medyadaki paylaşımlarının sıklığı değişkenlik gösterebiliyor. Bütün müşterilerimiz şirket içi sosyal medya eğitimi almamış olsa bile, çalışanları sosyal medyada birşeyler paylaşmak istiyor diyen Büyükşener, bunları fark ettikleri zaman araya girip uyarılarda bulunduklarını, onları doğru paylaşımlara yönlendirmeye gayret ettiklerini belirtiyor.

Eğitimlerinin genellikle örnek ağırlıklı olduğunu belirten Zarakol, eğitim öncesi markanın değerlendirmesini yaparak, gelecekte yaşayabilecekleri senaryoları çıkarttıklarını, bu durumlara uygun örnekleri, yaşanmış hataları ve alınması gereken dersleri hazırlayarak eğitime başladıklarını söylüyor: “Her sektöre özel hukuki ve genel durumları değerlendirerek eğitimlerimizde bu şartları da markaya özel bir şekilde işliyoruz. Örnek vermek gerekirse; alkollü içki alanında satış yapan bir marka için o sektördeki hukuki süreçleri takip ediyor, tekstil sektöründe çalışan bir marka için ise sektörel detayları eğitimiz içinde kullanıyoruz.”

Paylaşım yapmadan önce iki kez düşünün

Sosyal medya ajansı Dekatlon Buzz’ın müşterilerinin yarısından fazlası sosyal medyada kendi kimlikleriyle bulunuyor. Ağırlıklı olarak Facebook kullanımı var. Twitter da üst düzey yöneticiler arasında yaygınken müşterilerden blog yazarı olanlar da bulunuyor. Kendi hesaplarından yaptıkları paylaşımlar genelde kurumlarıyla, özellikle de dijital mecrada yapılan çalışmalarla ilgili oluyor. Ayrıca kurumla ilgili önemli ve dikkat çekici haberleri de paylaşıyorlar. Markalarına öncelikle sosyal medya pazarlaması ile ilgili eğitimler verdiklerini belirten Dekatlon Buzz Digital PR uzmanı Can Arslan, sosyal medyanın kişisel kullanımını da dahil ettikleri eğitimlerde onları da bu konuda bilinçlendirmenin temel amaçları olduğunu söylüyor: “Yeni başlayacak olan yöneticiler için öncelikle kurumları ile ilgili paylaşımlarda bulunurken iki kere düşünmelerini önerebiliriz. Sosyal medyada her ne kadar kişisel hesapları ile de var olsalar, artık bir şekilde kurumun temsilcisi ve sözcüsü konumunda oluyorlar. Paylaşımda bulundukları herhangi bir içerik, tamamen kuruma mal edilebilir ve olumsuz yorumlara sebebiyet verilebilir. Bu nedenle özellikle de üst düzey yöneticilerin sosyal medyada kurumlarını temsil ettiklerini unutmamaları gerekiyor. Çok fazla kurumlarından bahsetmeleri de itici bir imaj yaratır. Daha çok takipçilerini ilgilendireceğine inandıkları haberleri ya da çalışmaları paylaşmalılar. Dozunu iyi ayarlamak gerekir özetle.”

Marka yöneticisinin sosyal medyada yer almasının genellikle sempatik bir görüntü verdiğini belirten Arslan, insanların bir yandan markaya sosyal medya aracılığı ile ulaşmaya çalışırken, yöneticinin de burada olduğunu görmelerinin ve internet üzerinde bir bağ kurmalarının markaya olumlu değer katabildiğini ifade ediyor. Tabii takipçiler ile olan iletişime de özen göstermek ve iletişim dilinin dozunu doğru ayarlamak gerekiyor.

Sosyal medyada bunları yapmayın:

* Şirketle ilgili olumsuz gelişmelerden bahsetmek – ait olunan kurumu karalayıcı içerik paylaşmak.

* Marka hakkında olumsuz yorumlara yanıt vermeyin.

* Şirket içi gizli olması muhtemel konuları gündeme getirmeyin.

* Kurumun çalıştığı müşterileri ile ilgili bilgilerden, doğruluğundan emin olmadan bahsetmeyin.

* Ait olunan kurumun ilk defa gerçekleştirdiği projelerle ilgili bilgi sızmasına karşı takipçilere ipucu vermeyin.

* Uzmanlık alanı dışındaki konular hakkında fütursuzca yorum yapmayın.

* Rakip firmaların çalışmaları hakkında niteliğe göre aşırı olumlu/olumsuz yorum yapmayın.

* İş hayatında yetkili olunmayan konularla ilgili sosyal medyada kurum adına konuşmayın.

* Sıkça ait olunan kurumun tanıtımını, başarı hikayelerini yayınlamayın.

* Kurumun çalışma metodolojisinden sıkça ve ayrıntılı bir şekilde bahsetmeyin.

* Çalışanlar ya da size raporlama yapanlarla ilgili rencide edici/küçük düşürücü olduğunu düşündüğünüz içerikler paylaşmayın.

* Ülke gündemi ile ilgili (hükumet, siyaset vb.) kişisel görüşleri, sosyal medya hesaplarında yorum katarak paylaşmak (özellikle üst düzey yöneticiler için)

* Aşırı ciddiyetsiz ya da fazla somurtkan bir imaj çizmeyin.

Yazar: Zeynep Mengi

Kaynak: http://www.yenibirisi.com/HurriyetIK

Incoming search terms:

  • sosyal medyada olumsuz yorumlara nasıl yanıt vermeliyiz (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir