Rehberiniz-Şoray: “yapamaz diyenleri utandırdım !”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Şoray: “yapamaz diyenleri utandırdım !”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şoray: “yapamaz diyenleri utandırdım !”

Biraz eskiye gidelim. “Türker İnanoğlu ile yolum kesişmeseydi, şu an Fatih’te yaşayan, dört çocuğu olan bir ev hanımı olacaktım” demiştiniz. Türker Bey ile yollarınız nasıl kesişti?

T.Ş.: İnsan hayatında tesadüflerin o kadar önemi var ki… O zamanlar ben daha 14 yaşındayım. Ve şimdiki gençler gibi “ünlü olayım” düşünceleri aklımda hiç yoktu. Ev sahibimin kızı, beni Beyoğlu’na bir film setine götürdü. Türker Bey orada benim doğal halimi gördü. Daha sonra eve geldiler. O anki maddi koşullar da çok cazipti. Ben de kabul ettim. O sete gitmeseydim, belki de okuyup öğretmen olacaktım.

Ünlü “Türkan Şoray kurallarını” neden koymuştunuz?

Benim projeleri kabul etmem için olmazsa olmazlarım vardır. 45 senedir değişmeyen kurallarımdır. ‘Soyunmam, öpüşmem’ diyordum. Çünkü o dönemdeki seyircinin karşılığında konmuş kurallardı. Ama teknolojinin gelişmesiyle birlikte bizler de gelişiyoruz. Şimdiki diziler veya filmlerde öpüşmek, soyunmak çok doğal. Bu kurallar yıllar önce seyircinin beklentilerine göre konmuştu.

1972’de ‘Dönüş’ filmiyle ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturdunuz. Yönetmen olma fikri nereden çıktı?

“Dönüş” adlı film, benim önerdiğim bir gazete haberinden ortaya çıkmıştı. Ve Atıf Yılmaz yönetecekti. Daha sonra Atıf Bey filmi çekmedi. Filmin yapımcısı İrfan Ünal, benden filmi yönetmemi istedi. Nasıl Türker İnanoğlu olmasaydı, ben oyuncu olmazdım; İrfan Bey olmasaydı da ben yönetmenlik heyecanı yaşayamayacaktım.

Hatta o aralar, gazeteciler ve sinemacılar çok küçümsedi beni. “Nasıl yapacak?” diye yazılar çıktı. O söylenenler benim moralimi bozamadı. Kameraya alışkınım, set havasını solumuşum… İlk önce sette hâkimiyet kurmak istedim. Çünkü settekilerin çoğu erkek (gülüyor). Objektif bilmediğim için duygularımla plan yapar, kameramana anlatırdım. Daha sonra objektiflerin ölçeklerini, oyuncuyu ters plana düşürmemeyi öğrendim. Yani ilk zamanlar ruhumla filmleri çekiyordum. Ama benim için ‘yapamaz’ diyen herkes mahçup oldu.

‘Hayatımdan 10 yıl götürdü’

Yönettiğiniz tüm filmlerde başrol oynadınız. Bu risk değil miydi?

“Azap” filmi boyunca, sırtımda bir çocuk, Karaköy Meydanı, Aksaray geziyoruz. Hem insanlarla uğraşıyorsunuz hem yönetiyorsunuz. Ben onu nasıl yaptım bilemiyorum. Son olarak ‘Yılanı Öldürseler’ filmi beni mahvetti. Yaşar Kemal gibi dünya çapında tanınmış birinin romanına film çekiyorum. Bu nasıl cesaret (gülüyor). Hem oynuyorum hem yönetiyorum yine. Ama o film hayatımdan bir 10 sene götürdü.

Uzun aradan sonra yine yönetmenlik koltuğuna oturacaksınız. Filmin konusu nedir?

Erendiz Atasü’nün ‘Kadınlar Vardır’ kitabından çok etkiledim. Buradan yola çıkarak filmi çekmeye karar verdik. Filmde kadınlık hallerini anlatacağız. Yani kadınların çocukluktan ergenliğe, ilk aşklarından evliliklerine ve umutlarına kadar her şeyi anlatmak istiyorum.

Oyuncu kadrosu belli mi?

Ana karakterlerin üçü de kadın. Bir de filmde şöyle bir şey var: Senarist kadın, yönetmen kadın, oyuncular kadın, nasıl olacak merak ediyorum (gülüyor). Aklımdan çok oyuncu geçiyor. Çok iyi iş çıkaran genç oyuncularımız var. Hepsi aklımda ama henüz net bir şey yok.

Çekimler ne zaman başlıyor?

İçime sinip, her şeyin dört dörtlük olduğunu hissettiğim an başlamak istiyorum. Çünkü sinema, oldubittiye gelen bir şey değil. Çalışmaların bitmesi en az altı ayı bulur diye tahmin ediyorum. Filmden sonrasını da düşünüyorum. Avrupa’daki festivallerde, oyunculardan çok yönetmenler önemli. “Bu filmi ben çektim” diye göğsümü gere gere orada dolaşmak istiyorum (gülüyor).

Yeni bir dizi projesiyle sizi televizyonlarda görebilecek miyiz?

Evet, hemen bir dizide oynamak istiyorum. Şu an net bir şey yok ama sinemadan önce bir dizi projesine dâhil olacağım. Herhalde bir-iki ay içinde olacak. Çünkü dizi, yaşamak için gerekli..

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>