Rehberiniz-Son söz y jenerasyonunun

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Son söz y jenerasyonunun” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Son söz y jenerasyonunun

İş dünyasında son kararı Y jenerasyonu veriyor. 1980-1990 yılları arasında doğan Y jenerasyonu, şirketler için hem büyük bir fırsat hem de risk teşkil ediyor. Bu kuşaktaki gençler, hiyerarşik çalışma anlayışından uzak bir şekilde çalışmayı tercih ettiği gibi iş değiştirmekten de çekinmiyor…

SON KARARI ARTIK Y JENERASYONU VERİYOR

İş dünyasında başarılı bir kariyere sahip olmak isteyen Y jenerasyonu, yeteneklerini geliştirebileceği, çalışana değer veren şirketlerde görev almak istiyor. İK uzmanları da artık yeteneklerin markaları seçtiğini söylüyor

1980-1990 yılları arasında doğan ve iş dünyasında sayıları giderek artan jenerasyonu, şirketler için hem büyük bir fırsat hem de risk teşkil ediyor. Zira bugün dünya nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan bu kuşaktaki gençler, hiyerarşik çalışma anlayışından uzak bir şekilde çalışmayı tercih ettiği gibi iş değiştirmekten de çekinmiyor. Bunun yanında birçok işi aynı anda yapabilen, işbirliğine dayalı çalışma şeklini tercih eden, kendi doğrularını savunabilen ve fikirlerini açıkça ifade etmekten çekinmeyen Y jenerasyonu, çalışma hayatında da başarı odaklı bir yaklaşım sergiliyor. Kişisel gelişimin yanı sıra kariyer hedeflerinden de ödün vermeyen genç kuşak, çalıştığı şirkette hedeflerine ulaşamayacağına ve başarıyı yakalayamayacağına inandığında ise farklı bir iş arayışına giriyor. İş değiştirme konusunda istikrarlı bir yaklaşım sergilemeyen Y jenerasyonu, kendi doğrularına uygun bir işte çalışmaya başladığında ise yüksek performans sergileyerek başarılı işlere imza atabiliyor.

Aidiyet duygusu önemli

Arel Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ARELSEM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Y Jenerasyonu İK Zirvesi”nde de bu genç kuşağın iş hayatına bakışı, beklentileri ve insan kaynaklarının bu beklentileri realize etme konusunda yapması gerekenler mercek altına alındı. Farklı sektörlerden 200’den fazla insan kaynakları yöneticisi ve 600’den fazla konuğun yer aldığı zirvede, “Şirketler Y Jenerasyonuna Kendilerini Nasıl Hazırlayabilirler? İşveren Markanız Y Jenerasyonunu Etkiliyor mu? Y Jenerasyonu ve Sosyal Medya, Milenyum Kuşağı Neleri Değiştirecek?” sorularına yanıt arandı.

Mutluluk müdürleri işbaşında

Zirvede açılış konuşmasını yapan Defacto İnsan Kaynakları Direktörü Oğuz Erdoğan, şirketlerinin tam bir Y- Jenerasyonu firması olduğunu belirterek “Türkiye’de 2016 yılında genç nüfusun yüzde 36’sı Y jenerasyonu olacak. Genel çalışanlarımızın yüzde 92’si bu kuşağa mensup olmakla beraber yaş ortalaması 24.5″ dedi ve ekledi: “Biz de Y jenerasyonunun çalıştıkları işyerinden istek ve beklentilerini ön plana alarak onları kalıplara sokmak yerine uyum sağlayıp yönetim şeklimizi yeniden yapılandırdık.” Y kuşağının aidiyet duygusuyla çalışınca daha yüksek performans sergilediğini vurgulayan Erdoğan, ” Y jenerasyonu açık, net ve sürekli iletişimi seviyor. İletişimin sürekliliği için 50 kişiden oluşan bir iç iletişim komitesi oluşturduk. Öneri kutuları, kurum içi yayınlar, teşekkür afişleri ve çalışanlarımıza özel indirimlerle onları hem mutlu ediyor hem de iletişimi sürekli hale getiriyoruz. Çünkü bu kuşaktaki gençler şirket içi yapılan tüm çalışmaların kendisine değer katacağına inanıyor” diye konuştu. Y kuşağını anlamaya ve değerlendirmeye yönelik eğitim çalışmaları yaptıklarını da belirten Erdoğan, çalışan memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek için Türkiye’nin ilk ve tek mutluluk birimi ve müdürüne sahip olduklarını da hatırlattı.

Komplekssiz bir nesil yolda

Günümüzde dünyayı ve şirketleri yöneten X kuşağı. İş hayatında Y kuşağının iş görüşmelerine geç kalması ya da gitmemesi, kendilerine aşırı güvenden dolayı farklı cevaplar vermeleri, X kuşağı yöneticilerini rahatsız ediyor diyen Secret Cv Kurumsal İletişim Müdürü Elif Büyükak Kunter de 2000 yılı sonrası doğanların mensubu olacağı Z kuşağının ise sabırsız ancak komplekssiz bir nesil olacağını belirtti. Kunter’e göre bireyselliğin ön planda olacağı Z kuşağından lider seçiminde Y kuşağı zorluk yaşayacak. Zira Y kuşağı hem X kuşağını anlamak zorunda hem de Z kuşağına hazırlanmak zorunda.

Sosyal medyada aktifler

Teknosa İK Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız ise “271 mağazamızdaki 3 bin 300 çalışanımızın yüzde 71’i Y kuşağı. Bu yoğunlukta Y kuşağı barındıran şirket olarak elbette ki bu gençlerin iş hayatından istek ve beklentilerini önemsiyoruz. Sosyal medyayı ve interneti aktif olarak kullanan Y kuşağı için teknoloji hayatın vazgeçilmez bir parçası” dedi. “Şirket olarak kendi sosyal medyamızı kurduk ve çalışanlarımız kurdukları bloglarda birbirleriyle paylaşımda bulunabiliyorlar. İşveren markayı tanıtmak için sosyal medya kullanımı şart” diyen Yalınız, iş görüşmelerinden sonra görüştükleri kişinin Facebook sayfasına bakıp kişi hakkında ipuçları elde ettiklerini ifade ediyor.

Gençler saygınlık bekliyor

Hakan Timur -Akçansa İK Genel Müdür Yardımcısı

Akçansa olarak çalışanlarımızın yüzde 35’i Y jenerasyonundan oluşuyor. Bu jenerasyonunun yüzde 20’si ise yönetsel konumda. Y jenerasyonu lider ve büyük bir şirkette çalışmak istiyor. İş ortamını önemsiyor ve saygınlık bekliyor. Buna karşın fark edilecek kadar küçük bir organizasyonun içerisinde yer almak istiyorlar. Deneyim kazanmak için bu kadar sık iş değişikliği yapıyorlar. Y jenerasyonunun kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak için Akçansa olarak hem yurtiçi hem yurtdışı eğitim ve gelişim fırsatı veriyoruz.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>