Rehberiniz-Sokrat yaşasaydı, bizim için ne yapardı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sokrat yaşasaydı, bizim için ne yapardı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sokrat yaşasaydı, bizim için ne yapardı?

Plato ve Sokrat M.Ö. 5”inci yüzyılda kişilere farkındalık yaratmayı destekleyecek sorular sormaya başladıklarında, aslında koçluğun temellerini atıyorlardı. Gerçek bilginin insanın derinliklerinde olduğuna ve doğru sorular sorarak açığa çıkarılabileceğine inanan Sokrat”ın düşünce yapısını Ronald Gross iş yaşamına uyarlayarak ”Sokrat”ın Yolu” kitabında topladı ve en çok satanlar listesine girdi. Sokrat, 2500 yıl sonra hala yaşıyor olsaydı, herhalde bugünün en popüler mesleklerden birine sahip olurdu: Yaşam ve Kariyer Koçu. 1980”lerde mali danışmanlık yapan Tom Leonard”ın, müşterileriyle hayat ve kariyer konularında da konuşarak onları yönlendirmeye başlaması, bunu da ”koçluk yapmak” olarak adlandırmasıyla bu kavram iş dünyasına da girdi.

Koçluk yayılıyor, koçlar artıyor

Fortune 500 şirketlerinin yüzde 40”ı tepe yönetime koçlarla destek oluyor. Büyük 300 şirketin dahil olduğu bir araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 59”unun koçu var.

70 farklı ülkeden 10 bine yakın üyesi ile Uluslararası Koçlar Federasyonu (International Coach Federation – ICF) bu konuda dünyanın en büyük örgütü. Federasyon, sadece ABD”de koçluk yapan 20 bin kadar kişinin sadece yüzde 1”inin sertifikalı olduğunu söylüyor.

Koç, ulaşılabilir olmalı

Türkiye”de bireysel koçluk almak isteyenler için 100 YTL”ye de, 450 dolara da seçenekler var. Kişisel koç seçiminde öncelikle koçun eğitimi, deneyimi, ulaşılabilirliği gibi faktörleri incelenmeli. Ayrıca kişinin kendi kendine koçluk yapma becerisi üzerinde de çalışması, doğru sorular sorup cevabını kendi içinde araması, koçluk desteği alacaksa da süreci hızlandırmak açısından önemli.

Kendi kendinizin koçu olun

Hedefler: Hayallerim ve beklentilerim nelerŞ

Değerler: Kişisel önceliklerim nelerŞ

Kendime iyi bakmalıyım: Kendime nasıl daha iyi bakabilirimŞ

Sadeleş: Yaşamımı nasıl düzene koyabilir, reorganize olabilirimŞ

Engellerim: Hayallerime ulaşmamı neler önleyebilirŞ

Özgüven: Korkularımla başa çıkmak için ne yapmalıyımŞ

İletişim: Başarımı arttırmak için iletişimde dikkat etmek gereken neler varŞ

Motivasyon: Hedeflerime sürekli olarak odaklanabilmem için neler yapmalıyımŞ

Kaynak: Andrea Molloy (Aspirations: 8 Easy Steps To Coach Yourself To Success)

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir