Rehberiniz-Şöhret yönetiminde yeni trendler!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Şöhret yönetiminde yeni trendler!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şöhret yönetiminde yeni trendler!

BÜLENT İPEK MAGAZİN

SABAH

Ünlülerin şöhreti yaşama biçimleri ve hayata bakışları değişti. Bir dönemin “hayranlarım üzülür” düşüncesiyle birlikte yaşayan ünlüleri yerlerini şimdilerde hiç vakit kaybetmeden nikah masasına oturanlara bıraktı. Eskiden topluma örnek olmaya çalışıp, güldürürken mesaj vermeye çalışan komedyenlerin yerinde ise artık “Güldürürken düşündürmek zorunda değilim” diyenler var.

Ünlülerin, şöhreti yaşama biçimleri ve hayata bakış açıları değişti. Artık ünlüler hayatlarını, hayranlarını düşünerek değil, kendi istekleri doğrultusunda şekillendiriyor. Eskiden ””aman hayranlarım üzülmesin”” diye nikah masasına oturmaya çekinen ünlülerin yerini, şöhretinin doruğunda evlenen ünlüler aldı. Ya da topluma örnek olma zorunluluğu hissettiklerinden, her daim yaşamlarına dikkat eden ünlüler yerlerini, istediği an istediği gibi davranan ünlülere bıraktı. İşte, 2004 yılında şöhretin değişen profili:

ESKİDEN

Hayranlarımı küstürmem

Ünlü starlar, hayranlarını küstürmemek için ne kadar severlerle sevsinler, nikah masasına oturmadılar. Orhan Gencebay, 1974””te tanıştığı ve aşık olduğu Sevim Emre ile 30 yıldır evlenmedi. Ferdi Tayfur 25 yıldır birlikte yaşadığı sinema sanatçısı Necla Nazır ile nikah masasına oturmadı. İbrahim Tatlıses, ne Perihan Savaş ile ne de 18 yıl beraber olduğu Derya Tuna ile evlenmedi. Fatma Girik ile usta yönetmen Memduh Ün, 30 yılı dolduran aşklarını evlenmeden sürdürdüler. Türkan Şoray da Rüçhan Adlı ile evlenmedi…

Mesaj vermem gerek

Nejat Uygur, Levent Kırca, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal gibi bir döneme damgasını vuran komedyenler yaptıkları her espriyi toplumsal bir faydaya bağlayarak, sonunda bir mesaj verirlerdi. Aslında; birtakım siyasi ve toplumsal mesajları, komedinin cazibesinin kullanarak iletiyorlardı. 80””li yılların politikacıları, rüşvet yiyen memurlar, zor işleyen devlet bürokrasisindeki kilitlenmeler parodilerle işlenir, mesajlar verilirdi.

İsmim fiyakalı olmalı

Sinema ve müzik dünyasının bir döneme damgasını vuran ve hâlâ gündemde olan ünlüleri işe kendilerine fiyakalı bir isim bularak başlıyorlardı. Sinema afişlerinde, gazino ışıklarında iyi duran bir isim, şöhretin olmazsa olmazıydı. İşte fiyakalı isim kullanan ünlülerin gerçek ismi; Bülent Ersoy: Bülent Erkoç, Kibariye: Bahriye Tokmak, Ferdi Tayfur: Turhan Bayburt, Fikret Hakan: Bumin Gaffar Çıtanak, Orhan Gencabay: Orhan Kencebay, Aytaç Arman: Veysel İnce, Banu Alkan: Renka Bronkavi…

Sizin için varım

Geçmişte ünlüler, ””nasıl yaşanması gerekiyorsa”” öyle yaşardı. Hayranları kendilerini hep filmlerdeki ya da sahnedeki haliyle görsün diye, makyajsız sokağa adım atmaz, hep iki dirhem bir çekirdek olmaya özen gösterirlerdi. Kimse Türkan Şoray””ı ya da Filiz Akın””ı makyajsız göremezdi. Sinemanın usta aktörü Kadir İnanır, filmlerinde elde ettiği karizmayı nasıl koruduğunu şöyle itiraf etti: “Yıllarca halkın sevdiği Kadir İnanır””ı yaşamak için kendi hayatımı yaşayamadım.”

Zenginlik ayıp bir şey

Sektörün bu kadar çok para kazandırmadığı dönemlerde bile ünlüler şöhretleri sayesinde belli bir mal varlığı edindi. Ancak hiç kimse, ünlülerin garajında kaç tane araba var, hangi semtte, kaç milyon dolarlık bir villada yaşıyor, bunları bilmezdi. Kasetlerini alıp, filmlerini izleyen halkı imrendirmemek için, hiçbir ünlü mal varlığıyla övünmez, hatta gizlemeye çalışırdı. Eski ünlülerin de hemen hemen hepsinin Boğaz””da yalısı, ya da lüks semtlerde evleri, villaları, hatta apartmanları bulunuyor. Ama kimse bunu dile getirmiyor.

GÜNÜMÜZDE

İstediğimle evlenirim

Günümüzün ünlüsü, artık evlenmek istiyorsa evleniyor. Hiç kimse hayranlarının tepkisini düşünmüyor. Ünlüler adeta nikah masasına koşmaya başladı. Ozan Güven-Türkan Derya, Nurgül Yeşilçay-Cem Özer, Gülben Ergen-Mustafa Erdoğan, Meltem Cumbul-Çağlayan Tuğal gibi isimler şöhretlerinin doruğunda nikah masasına oturdu.

Çok para kazanıyorum

Para hakkında konuşmak ve zenginliği göstermek çoktan görgüsüzlük olmaktan çıktı. Artık kimin ne kadar parası, garajında kaç arabası var, kaç milyarlık villada oturuyor, kıyafetine kaç para harcıyor, hepsini biliyoruz. Cem Yılmaz, gösterilerinde “O Ferrari””yi sizin paranızla aldım” demekten çekinmiyor. Şenay Akay, giydiği haute couture elbisenin 10 milyar lira olduğunu söylemekten, Serdar Ortaç lüks villasında poz vermekten kaçınmıyor.

İsmimi değiştirmem

Şimdiki ünlülerin isimlerine kulaklarımız alıştı. Eskiden olsa ilginç olabilecek birçok ünlünün ismi, artık sıradan geliyor. Şimdi ünlüler isimlerinin bir jenerikte ya da bilboard””ta nasıl durduğuyla ilgilenmiyorlar. Artık önemli olan; isimlerinin iyi bir projede yer alması. İşte komik olabilecek ve eskiden olsa değiştirilecek isme sahip günümüz ünlüleri: Emel Müftüoğlu, Ahu Türkpençe, Meltem Cumbul, Kenan İmirzalıoğlu, Ercan Saatçi…

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir