Rehberiniz-Sizin ilişkiniz hangi türden?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sizin ilişkiniz hangi türden?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sizin ilişkiniz hangi türden?

Haber : Duygu LELOĞLU

VATAN

Avrupa”nın en kapsamlı kadın erkek ilişkisi araştırması sonuçlandı. İsviçre”deki Cenevre Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Jean Kellerhals”ın yaptığı araştırmaya göre 5 ilişki tipi var. Avrupa”da en çok görülen ise ”bağımsız” ilişki. İşte tipler…

1- Bağımsız çift

Çocuk yapmak özgürlüğün sonu

Kadın ve erkeğin arkadaş grupları farklı. Kendi grupları ile tatile gidiyorlar. Birbirlerinden farklı olmaları ilişkilerini besliyor, geliştiriyor, ilişkiden amaç, birlikteliği kendini geliştirebilmek üzere kullanmak. Bu tür çiftlerin genellikle çocukları yok. Çocuğu, bağımsızlığın sonu olarak görüyorlar.

* Avrupa”da görülme oranı: Yüzde 29

* Başarı oranı: Yüzde 20.

2- Paralel hayat yaşayan çift

Otorite erkekte, zevkler çok farklı

Küçük yaşta birbirlerini tanımadan evlenen çiftler arasında görülen bir ilişki tarzı. Bireyler, yıllar geçtikte, ekonomik veya başka nedenlerle birbirlerinden ayrılmak yerine, kendilerine paralel hayatlar seçiyorlar. Dışarıya karşı mutlu olarak görünmek istiyorlar. Ancak aralarında hayata bakış ve zevkler arasında oldukça büyük farklar var. Ev işleri ile ilgilenen kadın genellikle depresyonda. Genellikle baba, ailedeki otoritenin kurucusu.

* Görülme oranı: Yüzde 17

* Başarı oranı: Yüzde 40

3- Birbirini tamamlayan çift

Kavga nedir bilmiyorlar

İdeal bir çiftte bulunması gereken özelliklere sahipler. Her açıdan birbirlerini bütünlüyorlar. Kararları birlikte alıyorlar. Dışarı ile temasları, ilişkilerini geliştiriyor. Kadın ve erkeğin ilişkideki rolleri farklı da olsa, her şeyi paylaşmaktan yanalar. İlişki çeşitleri arasında en az kavgalar, bu tür ilişkiler görülüyor.

* Görülme oranı: Yüzde 24

* Başarı oranı: Yüzde 100

4- Yapışık çift

”Ben” yok ”biz” var

Onları birbirlerinden ayrı görmek imkansızdır. Sloganları ”biz”dir. Gezmek yerine evde oturmayı severler. Fazlasıyla iç içe geçmiş bir ilişki tarzı. Birbirlerinden ayrı zevkleri pek yoktur. Arkadaşlarının sayısı oldukça azdır. Problem anında çiftlerin her ikisi de pek insiyatif alamaz. Sorunun kendiliğinden geçmesini beklerler.

* Görülme oranı: Yüzde 15

* Başarı oranı: Yüzde 60

5- Geleneksel çift

Kadının görevi ev işi ve çocuk

Bağımsız çiftin tam tersi bir ilişki yaşarlar. Bireysel zevkleri gelişmemiştir. Özellikle kadının. Roller tamamen birbirinden ayrılmıştır. Erkek, çiftin dış ilişkilere bakan diplomat rolünü üstlenir. İnsanları davet etmek onun rolüdür. Kadının rolü ev işleri ve çocukların eğitimidir. Arkadaşlarının sayısı azdır. Çocuklarının olmasını, hayatlarının bir parçası gibi görürler. Problemleri genellikle kadın çözer.

* Görülme oranı: Yüzde 15-17

* Başarı oranı: Yüzde 80

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>