Rehberiniz-Sizi doğru imaja götürecek 8 soru !!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sizi doğru imaja götürecek 8 soru !!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sizi doğru imaja götürecek 8 soru !!!

1. Kariyerinizde değişiklikler oldu mu? Son zamanlarda pozisyonunuz ya da sorumluluklarınız değişti mi?

Özel yaşamınızda önemli bir değişiklik meydana geldi mi? Kişisel markanız şu anki yaşam tarzınızla ya da profesyonel hedeflerinizle uyumlu mu?

Gardırobunuzu en son ne zaman yenilediniz? Gardırobunuz iş yerinde aldığınız sorumlulukları yansıtıyor mu?

4. Sizce birlikte iş yaptığınız kişiler sizi nasıl tarif ediyor? Zaman zaman yanlış anlaşıldığınızı hissettiren yorumlarla karşılaşıyor musunuz?

Kişisel stilinizi en son ne zaman değiştirdiniz? Saçınızı, hobilerinizi, alışkanlıklarınızı en son ne zaman yenilediniz?

Davranışlarınızla imajınız birbirini destekliyor mu?

Kendine güveniniz ne durumda? Kendinizi yeterli hissediyor musunuz? Tedirgin olduğunuzda farkına varmadan tekrarladığınız davranışlarınız var mı?

Doğru çatal hangisi biliyor musunuz? İş yaşamında bazı görgü kuralları çok önemlidir. Örneğin bir yemek davetinde hesabı nazik bir şekilde ödeyebiliyor musunuz? Birilerini karşılarken veya uğurlarken yapılması gerekenleri biliyor musunuz?

Sorulara verdiğiniz yanıtlar sizi mutlu etti mi? Yoksa karnınızda bir rahatsızlık hissi mi yarattı? Her iki durumda da artık insanların sizi ilk 30 saniye içinde nasıl algıladığı konusunda artık daha net bir bilgi sahibisiniz.

Kişisel markanız sizin rekabet gücünüz!

Günümüzün ekonomik koşullarında rekabet inanılmaz derecede artmış bulunuyor. Artık işe yaklaşımdaki ciddiyet her alanda kendini gösteriyor; özellikle de etiket ve davranış anlamında. Şirketler çalışanlarının yetkinliklerinin yanı sıra onları temsil etme kapasitesine de büyük önem veriyor. Artık sadece zeki ve eğitimli olmak yetmiyor. Böylesi bir ortamda doğru yerde doğru giyinemeyen, yemek davetlerinde doğru davranışları sergileyemeyen yani çekici bir kişisel marka oluşturamamış birinin de rekabet şansı kalmıyor.

Baş döndürücü hızla işleyen global pazarın başarılı bireyleri kendini birer ürün gibi görüp gerekli pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yerine getirenler olarak tanımlanıyor. Artık vasatlığın başarısızlıkla aynı anlama geldiğini unutmamak gerekiyor.

Bir kişinin, algının gücünü anladığında kendi kişisel markasıyla doğru mesajları iletme konusunda artık daha dikkatli davranacağına şüphe yok. Üstelik hepimiz biliyoruz ki iyi göründüğümüz zaman, iyi hissediyoruz. İyi hissettiğimizde de istediğimiz güzellikte şeylerin de bizi istemesi daha ihtimal dahili oluyor. İş yaşamında başarılı olmak için kesinlikle iyi bir pazarlamacı olmak gerekiyor. En iyiyi kendimize çekmek için, en iyi olmak zorundayız!

Gözlerimizle karar veriyoruz!

İnsanların düşünme biçimi tamamen görselliğe dayalı. UCLA’de yapılan bir araştırma kararlarımızın yüzde 85’ini gözlerimizle verdiğimizi ortaya koyuyor. Araştırmaya göre iletişim anında insanın beynini harekete geçiren üç unsur bulunuyor: görsellik, sözler ve ses tonu. Ancak işin ilginç yanı, bu unsurlar eşit ağırlıklı olmaktan çok uzak. Görsellik bu üç unsur içinde yüzde 85’lik oranla öne çıkıyor.

Yazar: Gökçe İmren Kamburoğlu

Kaynak: http://kariyer.net

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>