Rehberiniz-Size istediğim şeyi yaptırmanın yolu motivasyondan geçer…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Size istediğim şeyi yaptırmanın yolu motivasyondan geçer…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Size istediğim şeyi yaptırmanın yolu motivasyondan geçer…

kaynak: Hürriyet İnsan kaynakları

Prof.Dr. Işın Akı

İnsanları harekete geçiren, para kazanma duygusu gibi görünür; aslında insanları harekete geçiren, kazandıkları parayı harcarken yaşayacakları duygudur. Yemekteki amacımız lezzeti hissetmek ve tokluk duygusuna ulaşmaktır. Başarma duygusu, harekete geçirici geçten öte olarak hedeflerden çok yaşayacağı duygudur.

Motivasyonda hoşumuza giden işler olduğu kadar, hoşumuza gitmeyen işler de vardır. İnsanlar kendilerine çekici gelen şeylere yaklaşır, onları iten şeylerden uzaklaşırlar. Uzaklaşılan ve yaklaşılan bu şeyler değerlerle ilgilidir. Değerler, kişilerin uzaklaşmak yada yaklaşmak için zaman, emek ve kaynaklarını harcadıkları şeyleri belirler.

Uzaklaşanların özellikleriBu insanları iyi yönetebilmek için yaptırım gereklidir. Çoğu insan temelde tembel olduğundan “sopa” gereklidir. Çalışan veya öğrenci, patron veya öğretmen arkasını dönünce çalışmayı bırakır.

Yaklaşımcıların özellikleriSiz uzaklaşmacı mı,yoksa yaklaşmacı mısınız?

Yaklaşmacı kişiler ulaşmak istediklerine ulaştıklarında artık hareket etmezler; uzaklaşmacılar da istemediklerinden kurtulduklarında. Çalışan uzaklaşmacılar eğer hayat onlar için rahatsa hiçbir şey yapmayacaklardır. Bazı durumlarda uzaklaşmacıyken,bazı durumlarda yaklaşmacı olabilirler.Yine aynı şekilde bazı durumda yaklaşmacı iken bazı durumda ise uzaklaşmacıdır.

Kişilerin hangi durumlarda yaklaşmacı oldukları ve nelere ulaşmak istedikleri ile hangi durumlarda uzaklaştıkları ve nelerden kaçmak istedikleri bulunmalı. Bazı insanlar sokağa çıkarken o gün olabilecek güzel şeyleri düşünerek motive olurken, bazıları da çıkmazsa olabilecek kötü şeyleri düşünür. Kişilik tipinizi tanıyıp, size uygun motive etme tekniklerini bulup ortaya çıkarmak önemlidir.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>