Rehberiniz-Sizde gerilla ruhu var mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sizde gerilla ruhu var mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sizde gerilla ruhu var mı?

Pazarlama 3.0 adlı kitaba kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gerilla pazarlama son çeyrek yüzyılın en önemli trendlerinden biri. Anlatmak istediği bence kısaca şu: Paranız olmasa da etkili, şaşırtıcı, kendinden bahsettiren reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Peki nasıl?

Stratejinin babası Jay Conrad Levinson, bu sistemi nasıl bulduğunu anlatıyor: “1980’lerin ortasında kısıtlı bütçesi olan insanlar için bir pazarlama kitabı yoktu. Üniversitede ders verirken, öğrencilerim bana bu konuda soru sordular, ben de onlara kaynak bulacağıma söz verdim. Ama hiçbir kütüphanede tek bir kaynak bile bulamadım. Sonunda oturdum ve 527 maddelik bir liste çıkardım. Böylece gerilla pazarlamanın temeli atılmış oldu.” Yalnız, işletmeniz için “gerilla pazarlama” da karar kılmadan önce kendinize sormanız gereken önemli bir soru var: “Acaba bende gerilla ruhu var mı?” Levinson müthiş bir örnek anlatıyor gerilla ruhunun ne olduğu konusunda. Küçük bir mobilya mağazası var. Sağında ve solunda da aynı işi yapan iki dev mağaza. Bu dev mağazalardan biri büyük bir pankart asmış “yüzde 60 indirim” diye. Diğeri ise benzer bir pankarta “yüzde 75 indirim” diye yazmış. Ortadaki küçük mağaza da bir pankart asmış. Üzerinde “ana giriş kapısı” yazıyor. Levinson’un son bir sözüyle gerilla pazarlama bölümünü bitirelim: “Geleneksel pazarlama der ki pazarlama için para gerekir. Gerilla der ki -paran varsa iyi. Ama önemli olan pazarlama ve hayal gücüdür-“.

Rahmetli Ercan Arıklı “kulaktan kulağa” formülüne çok inanırdı. Gerçekten çıkardığı dergilerin – belki Aktüel hariç – hiç biri için büyük kampanyalar yapılmamıştı. Hele, 80’li yılların üç lider dergisi Nokta, Kadınca ve Erkekçe, hiç reklamsız yayın hayatına atılmışlar ve büyük satış rakamlarına ulaşmışlardı. Bu etkiyi bilmeme rağmen, yine de Pazarlama 3.0’da kulaktan kulağa pazarlama için verilen rakamları görünce şaşırdım. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre satın alma kararlarının yüzde 76’sının kulaktan kulağa tavsiyelerle verildiğini gösteriyor. Olumsuz haberler, kulaktan kulağa pazarlamada daha kolaylıkla yer buluyor. Yani biri aldığı üründen memnun kalmadığında bunu çok sayıda yakınına anlatıyor da, memnun kaldığında o kadar kişiye anlatmıyor.

Bir araştırmaya göre mutlu müşteri bu memnuniyetini ortalama 4-5 kişiye anlatırken, memnuniyetsizlerde bu rakam 8-13 kişiye çıkıyor. Gelelim ünlü Mavi Okyanus Stratejisi’ne… Bu kavramı geliştiren iki akademisyen Chan Kim ile Renee Mauborgne, pazarlama dünyasında çok radikal bir teori ile ün kazandılar. Mavi Okyanus Stratejisi’ne göre şirketlerin artık bir marka değil de kendilerine ait bir pazar yaratmaları gerekiyor. İki uzman son 25 yılın bir değerlendirmesinden yola çıkıyorlar. Bu dönemi de Kırmızı Okyanus Stratejileri’nin yaşandığı yıllar olarak değerlendiriyorlar. Neden mi kırmızı? Çünkü bu 25 yıl savaş ve kan içinde geçmiş de ondan.

Kendi deyişleriyle “Çevremizdeki pazarı belirlemekten ve kavramaktan uzak olduğumuz, rakiplerle göğüs göğüse mücadeleye girdiğimiz, çok küçük pazar payları için rekabet ettiğimiz bir dönem bu.” Mavi okyanus ise kendi yarattığımız, başkalarının bizimle rekabet edemediği, rekabeti anlamsız hale getirdiğimiz bir alan. Örnek mi? İşte Starbucks. “Benim kahvem daha iyidir” demektense, insanları kendine çeken bir atmosfer yaratıyor. Gelelim hepimizin ortak sorununa…

Yaşadığımız dünya, malum, hızla nefes alamaz duruma geliyor. Özellikle büyük şirketler, karbon salınımını azalttıklarını, hatta sıfır karbon hedeflediklerini iddia ediyorlar. Peki bir yandan “daha az karbon” diye bağıran, bir yandan attıkları her adımda atmosfere karbon salan bu büyük şirketleri birer sahtekar olarak mı görmeliyiz? Green Marketing Manifesto adlı kitabı Türkçe’ye çevrilen John Grant, “yeşil boyama” ya da “yeşil yıkama”nın bir yalan olduğunu ama buna bakarak da “yeşil pazarlama” işini de bir yalan olarak görmemek gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Çünkü eğer daha sürdürülebilir bir yaşam istiyorsanız, bunu gerçekten yapmanız gerekir”.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>