Rehberiniz-Siverek’e 39 yıl sonra psikolog

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Siverek’e 39 yıl sonra psikolog” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Siverek’e 39 yıl sonra psikolog

SİVEREKE 39 YIL SONRA PSİKOLOG

ÖZKAN GÜVEN/MİLLİYET

Süleyman Tunç (29), Adıyamanlı bir ailenin 12 çocuğundan biri. Liseyi bitirdikten sonra Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölümünü kazandı. Dört yıllık eğitiminin ardından geçen yıl mezun oldu. Sağlık Bakanlığının 13 Aralık 2003te yaptığı sözleşmeli sağlık personeli sınavına katıldı ve kazandı. Görev yeri kendisinin de ilk tercihi olan Urfanın Siverek ilçesiydi. Bu olayın Siverek için de özel bir önemi vardı zira 160 bin kişinin yaşadığı ilçeye 39 yıl aradan sonra nihayet bir psikolog geliyordu. Tunç kısa süre önce Siverek Devlet Hastanesinde göreve başladı.

İlk gününüzde heyecanlandınız mı?

Hayır, heyecanlı değildim. Geceleri Ben şimdi ne yapacağım? diye uykularım kaçmadı. Çünkü bunun için eğitim aldım. Zaten bu bölgenin insanıyım. İnsanların özelliklerini biliyorum. Bunun da etkisi olmuştu elbette. Görev yeri Hakkari olan arkadaşlarım var. Onlar oralara giderken yolların insan boyunda karla kaplı olduğu gibi şeyler söylüyorlardı. Ben kendimi şanslı görüyorum. Burada da çok zorlanacağımı sanmıyorum.

Siz Adıyamanlısınız. Genellikle o bölgedekiler, mesleklerini yapmak için batı illerini tercih ederler…

Aslında bana göre doğu ile batı arasında fark yok. Sosyal anlamda elbette batıyı isterdim. Ama atamalar genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadoluya yapılıyordu. Ben de bu yüzden tercihimi Siverekten yana kullandım.

Psikolog denince insanların aklına deli doktoru geliyor

Siverek Devlet Hastanesine 39 yıl aradan sonra bir psikolog atandı. Neden bu kadar geç kalındı?

Ben de bilmiyorum. Belki imkansızlıklar yüzündendi. Belki de bu yıl, yoğun bir şekilde bu bölümden mezun olanlar vardı.

Siverekin psikoloğa ihtiyacı var mıydı?

Türkiyenin her yerinde olduğu gibi Siverekin de ihtiyacı var.

Hastanedeki ilk gününüz nasıl geçti?

Hastane personelinin çok büyük ilgisiyle karşılaştım. Kendimi hiç yabancı hissetmedim. Hastanedeki bazı arkadaşlarım kendilerinin bile bir psikoloğa ihtiyaçları bulunduğunu söyledi. Sanki bekleniyor gibiydim.

İnsanlar, genellikle psikologları deli doktoru olarak nitelendiriyor. Orada da aynı inanış geçerli mi?

Evet, doğru. Bu, Türkiye geneli için geçerli. Sadece bu bölgeye has bir durum değil. Bilinçsizlik söz konusu. Psikolog denildiğinde, akıllara klinik psikoloğu geliyor. Biz klinik psikoloğu değiliz. Özellikle aile danışmanlığı konusunda insanlar gelebilir, bize danışabilir.

Günde kaç hasta geliyor?

Günde bir aile falan geliyor. Genellikle şikayetler aile ve çocuk arasındaki ilişkilerle ilgili oluyor.

Göreve başladıktan sonra sizi şaşırtan bir olayla karşılaştınız mı?

Aileler hasta kelimesini duyduklarında kendilerine sorunlarının çözümü için ilaç yazmamı bekliyor. Herhalde psikolojik bir durum bu.

Sivereklilerin size danışacaklarına inanıyor musunuz?

Ne zaman psikoloğa delilerin değil, gerçek anlamda sağlığı yerinde olan insanların gittiği yargısı oluşursa o zaman bize gelebilirler.

Bu problemi nasıl gidereceksiniz?

Sadece Siverek için geçerli değil bu. Psikoloğu deli doktoruyla bir tutan anlayışı ben tek başıma kıramam. Bu, zamanla ilgili bir şey. Bilinci yerinde insanlara baktığımızı gördüklerinde onlar da yavaş yavaş alışacaklar. İnsanlarla barışık olmak gerekiyor. Bize gelenler, daha sonra başkalarına da tavsiyede bulunacak. Onlar da psikoloğa gitmenin kötü bir şey olmadığını anlayacak. Benim kişisel olarak yapabileceğim bir şey yok. Bu bir ekip çalışmasıdır.

Doğu insanı daha içe kapalı değil mi?

Doğu toplumunda biraz daha gelenekçi bir yapı olduğu doğru. Sorunlarını genellikle aile içinde çözmeye çalışırlar. Bu amcasının oğlu olur, dayısının oğlu, teyzesi veya halası olur. Onlar sorunlarını birbirleriyle konuşurlar. Böylece boşalıyorlar. Ama ne zaman bir psikoloğa gitme cesaretine veya bilincine erişirler bilemem.

Tek başıma Sivereki cennete dönüştüremem

Hastanede bir psikoloğun olduğunu haber vermek için bir şey yapıldı mı?

Bu gerekiyor. Biz hastanedeki diğer arkadaşlarla konuştuk. Siverekteki bazı kurumlar aracılığıyla küçük el ilanları yapıp ilçeye psikoloğun geldiğini duyurmayı düşündük.

Bölgede bir de töre cinayetleri var…

Evet, bu konuyla ilgili güneydoğuya belki 100 tane psikolog atandı. Ben tek başıma Sivereki cennete dönüştüremem. Bazı şeylerin kırılması için konferansların düzenlenmesi, radyo-televizyon programlarının yapılması gerekiyor. Bizim halkla diyaloğa geçmemizin sağlanması lazım. Bir ekip çalışması gerekiyor. İnsanların işin ucundan ben de tutayım demesi gerekiyor. Ancak bu şekilde faydalı olabiliriz. Yoksa tek başımıza bir şey yapamayız. Elimizde sihirli bir değnek yok.

İntiharların nedeni

Bölgedeki intiharların nedeni ne olabilir size göre?

Batmandaki intiharlara onlarca kulp taktılar. Bana göre tek bir nedeni yok. Bence intiharların büyük bir bölümü depresyon nedeniyle gerçekleşiyor. Depresyonun en belirgin komplikasyonlarından biri intihar veya intihar girişimidir. İnsanların açılmaması bu olayı tetikleyen nedenlerden. Özellikle bu bölgede eş ve çocuk kayıplarından sonra depresyonlar yaşanıyor. İnsanlar bize gelme yönünde çaba göstermeli. Biz kapı kapı dolaşıp Burada bir depresyonlu var mı? diyemeyiz. İnsanlar birbirlerine yardım edebilir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir