Rehberiniz-Şişmanlık zekayı etkiliyor mu?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Şişmanlık zekayı etkiliyor mu?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şişmanlık zekayı etkiliyor mu?

Bilimadamları yapılan son araştırmayla şişmanlığın dış görünüşü olduğu kadar zekayı da etkilediğini ortaya çıkardı.

Yapılan son araştırmalar, obezitenin beynin performansının düşmesine neden olduğunu gösteriyor. Bu etkinin kaynağı henüz bulunamamış olsa da yüksek tansiyon ve kolestrolün bu durumun nedenleri arasında olduğu düşünülüyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, obezite’nin bunamayı hızlandırdığını ortaya çıkarmıştı

Neurology adlı dergide yayınlanan araştırma kapsamında 6000 İngiliz’in sağlık durumları on yıldan uzun bir süre boyunca takip edildi. Araştırmaya katılan 35 ile 55 yaş arasındaki kişiler düzenli olarak hafiza ve idrak testlerine sokuldu. Metabolizmalarında sağlıksız değişimler olan obez deneklerin idrak testlerinde gösterdikleri başarı diğer deneklere oranla çok daha hızlı düşüşe geçti.

Uzmanlar araştırmalarında sadece deneklerin idrak güçlerine odaklandıklarını ve bunama ile ilgili bir çalışma yapmadıklarını ifade etti. Normal yaşlanma, idrak kabiliyetinin azalması ve bunama arasındaki sınırlar oldukça bulanık. İdrak kabiliyeti azalan herkes bunamıyor.

Araştırmaya katılanların tamamının sosyal hizmet görevlileri olması, araştırma sonuçlarının toplumun başka grupları için geçerli olmayabileceği fikrini ortaya çıkartıyor. İngiltere Alzheimer Araştırmaları Derneği’nden Shirley Cramer ’’Henüz obezite ile metabolik düzensizliklerin neden beyin fonksyonlarındaki zayıflama ile bağlantılı olduğunu bilmiyoruz. Ancak toplumdaki obezite oranı hızla artarken bu konuda daha derine inmek şart gibi görünüyor’’ dedi.

Cramer ek olarak ’’Bu araştırma idrak gücünün azalmasına odaklanmış ancak daha önce yapılan araştırmalar sağlıklı beslenmenin, spor yapmanın, tansiyonu ve kolestrolü kontrol altında tutmanın bunamayı geciktirdiğini ortaya koymuştu. Bunama hastası kişilerin sayısı milyonlara ulaşmışken herkesin tüm hayatı boyunca dikkatli olması gerekiyor’’ dedi.

Kaynak: http://www.dipnot.tv

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>