Rehberiniz-Şirketler “afet melekleri” yetiştiriyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Şirketler “afet melekleri” yetiştiriyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şirketler “afet melekleri” yetiştiriyor

Pakistan’daki depremzedelere helikopterle yardım götüren Hayata Destek Derneği afetler için insan kaynakları havuzu oluşturuyor. Eğitimlere şimdiden Microsoft, Siemens, Vodafone gibi şirketler ilgi gösterdi

Belçika’da okurken sivil toplum kuruluşlarına katılan ve kariyerini bu alanda sürdüren Sema Karaosmanoğlu’nun kurduğu Hayata Destek Derneği, Türkiye’de deprem, sel gibi afet durumlarında acil yardım ekiplerinde çalışacak uzman havuzu oluşturmak için büyük bir proje başlatıyor. Uluslararası sivil toplum kuruluşları Bioforct ve RedR’ın desteklediği proje, üniversite öğrencileri ve şirketlerde çalışanları hedef alıyor. Depremle sarsılan Pakistan’a çok kısıtlı bir insan kaynakları ekibiyle gidebildiklerini ve Türkiye’de bu gibi durumlarda ne yapacağının farkında olan az sayıda insan bulunduğunu söyleyen Karaosmanoğlu’na göre projeyle birlikte hem kurumlar hem de yerel yönetimlerin afet programları rahatlayacak. Hayata Destek Derneği, projeyi anlatabilmek için önce bir ’afet yönetim portalı’ oluşturmuş. Portalda özellikle üniversite öğrencilerinin sivil toplum kuruluşlarında kariyer yapmaya özendirilmesi hedefliyor.

GÖNÜLLÜLER ARTMALI

Bir afet olduğunda insanların televizyonları başından yardım görüntülerini izlerken sadece paketlerin el değiştirdiğini algıladıklarını, oysa bunun bir standart işi olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu’na göre sektör gittikçe daha çok profesyonelleşmeli. “Biz STK’lar her büyük afetten sonra kendimizi değerlendiriyoruz. Biliyoruz ki daha çok eğitimli gönüllüye ihtiyacımız var. Bu yüzden de üniversite öğrencileri ve kariyer sahibi çalışanları hedefledik” diyor.

50 SAATLİK EĞİTİM

Afet İK Havuzu’na uzman gönüllüler yetiştirmek için sadece Hayata Destek Derneği’nin değil, bu alanda aktif yurtdışından STK’ların da eğitmenleri bir araya gelmiş. 50 saatlik eğitim programı oluşturduklarını söyleyen Karaosmanoğlu, 24 kişilik gruplara ders vereceklerini anlatıyor. Proje özel sektör şirketlerine götürülmüş ve büyük ilgi görmüş. Vodafone bunlardan biri. Aynı şekilde Microsoft ve Siemens’in de projede yer almak istediklerini söylüyor Karaosmanoğlu. Ekimde başlayacak eğitimler için başvurular şimdiden başlamış. “Çoğunlukla genel yardım malzemelerinin afetzedelere ulaştırılması üzerine eğitim programı oluşturuldu” diyen Karaosmanoğlu, üniversitelileri eğitimden sonra staja da göndereceklerini ifade ediyor. Örneğin tıp fakültesi öğrencileri için Sınır Tanımayan Doktorlar Grubu’yla staj anlaşması yapılmış. Bu grupla Suriye sınırına gittiklerini ve mülteci sayısı artarsa neler yapabilecekleriyle ilgili çalıştıklarını söylüyor Karaosmanoğlu.

Projeyi Diakonie fonluyor

Sema Karaosmanoğlu, projenin bütçesi hakkında bilgi vermekten kaçınıyor ancak pilot eğitimlerin uluslararası stratejik ortak oldukları Diakonie tarafından karşılanacağını ifade ediyor. Özel sektörden eğitim alanlar ise sadece eğitmenlerin masraflarını karşılayacak.

Şirketler uzun izinler vermiyor

Afet bölgelerinde yabancı şirketlerin yurtdışındaki ofislerinde çalışan kişilere sık sık rastlandığını söylüyor Karaosmanoğlu. Bu durum Türkiye’de henüz yaygınlık kazanmamış. Karaosmanoğlu, “Hiçbir şirket elemanının bir ay boyunca gidip yardım dağıtımında rol almasına izin vermek istemiyor. Oysa bizim para kadar afetlerde çalışacak insana da ihtiyacımız var” diyor .

Yazar: Yasemin Salih

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>