Rehberiniz-Şirketinizin kuruluş tarihini biliyor musunuz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Şirketinizin kuruluş tarihini biliyor musunuz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şirketinizin kuruluş tarihini biliyor musunuz?

Şirketinizin Kuruluş Tarihini Biliyor Musunuz?

Şirketin kuruluş zamanı bize neler söylüyor? Finansal ve kurumsal astroloji, kurumların ve organizasyonların KURULUŞ ANI üzerinde çalışır. Kuruluş anı, ilk ticarete açıldığı an olarak seçilebildiği gibi, ticaret sicilin alındığı gün mesai saati başlangıcı olarak da alınabilir. Birleşme ve satın almaların imza anı da yeniden doğan bir şirket haritası olarak kullanılmaktadır. Örneğin Microsoft ve Apple için son yapılanma haritaları kullanılmaktadır. Küçük işletmeler için ilk satış anı da kuruluş haritası olarak dikkate alınabilir. Buna göre kuruluş tarihlerine göre şirketler:

*Koç zamanı kurulan şirketler: Agresif, meydan okuyan, rekabetçi, aceleci, hızlı, birden çok sektöre girebilen şirketler. (General Electric, Caterpillar)

*Boğa zamanı kurulan şirketler: Tutarlı, korumacı, yavaş karar alan ama ayakları sağlam yere basana şirketler. Varlıklarını kolay artırırlar. Yiyecek sektörü, toprak, hazine yönetimi ve güzellik alanları için bu dönemde şirket kurmak tercih edilir. (Coca Cola, Panda dondurma, Hacı Ömer Sabancı Holding)

*İkizler zamanı kurulan şirketler: Değişken, iletişime açık, hareketli şirketlerdir. Yazılı basın, kitabevleri, küçük esnaflık, perakende, eğitim alanlarında şirketlerin kurulması için uygun dönemdir. (Sears, Vodafone TR)

*Yengeç zamanı kurulan şirketler: Duyarlı, büyümeye ve yaygınlaşmaya odaklı şirketlerdir. Bir anda bir çok bölge ve ülkede yaygınlaşabilirler. Yiyecek-içecek, kadın, bebek, çocuk ürünleri, aileye ait ürünler satan, ev hayvanları ile bağlantılı firmalar bu dönemde kurulabilir. (Walmart, Efes Biracılık, Doğan Burda Dergi Grubu, PWC)

*Aslan zamanı kurulan şirketler: Parıldayan, göz dolduran , gösterişe önem veren, baskın ve yaratıcı şirketlerdir. Eğlence, turizm sektöründe, aslında her alanda kendini gösteren şirketler bu tarihlerde kurulabilir. (e-Bay)

*Başak zamanı kurulan şirketler: Özenli, dakik ve iş akışlarının kuvvetli olduğu şirketlerdir. Başak burcu mavi yakalıları da temsil eder. Emek yoğun, özellikle B2B sektörler, yan sanayi şirketleri, IQ gerektiren, algoritmaların ön plana çıktığı şirketler Başak zamanına ait olabilir. ( Goodyear, Google)

*Terazi zamanı kurulan şirketler: Müzakere, diplomasi ve estetik konularda başarılı şirketlerdir. Danışmanlık, diplomasi, hukuk, mimari, güzellik endüstrisi alanlarında başarılı şirketler bu tarihlerde kurulabilir. (Microsoft, Apple)

*Akrep zamanı kurulan şirketler: Araştırmacı, gizliliği seven, başka kişi ve firmaların kaynakları üzerinde çalışan şirketlerdir. İlaç endüstrisi, bankacılık, petrol, kimya, pazar araştırma, dedektiflik alanlarında başarı gösterirler. (Finansbank)

*Yay zamanı kurulan şirketler: Kurumsal iletişim ve şirket yönetiminde özgürlüğü benimseyen, kurallardan çok heyecanla yönetilen şirketlerdir. Birden çok alanda faaliyet gösterebilirler. Uluslararası işler, yüksek öğrenim, medya, reklamcılık, eğlence ön plana çıkar. (Disney Corp., AFM sinemaları, Kanal D)

*Oğlak zamanı kurulan şirketler: Geleneksel, bürokrasi bağlantılı, prosedürlerin iyi çalıştığı şirketlerdir. İnşaat, finans, ağır sanayi alanlarında başarı gösterirler. Yapılandırma, sistem kurma ve devam ettirme yetenekleri vardır. Parayı nasıl değerlendireceklerini iyi bilirler. (İMKB, Milli İstihbarat Teşkilatı)

*Kova zamanı kurulan şirketler: İletişim odaklı, yenilikçi, teknolojik, eğitimi ön plana alan şirketlerdir. Telekomünikasyon, teknoloji, elektrik, TV yayıncılığı alanlarında başarı gösterirler. (Avea, Arçelik)

*Balık zamanı kurulan şirketler: Sosyal sorumluluğa önem veren, genelde sevilen, hizmet sektörüne ait şirketlerdir. Sağlık sektörü, fast-food, sanal iletişim, radyoculuk alanlarında başarı gösterirler. (Mc Donalds, Turkcell, Acıbadem Hastaneleri)

Yazar: Binnur Zaimler

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr,a

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>