Rehberiniz-Sınav başarısında “ata” etkisi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sınav başarısında “ata” etkisi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sınav başarısında “ata” etkisi

Bilim adamları sınav veya iş mülakatlarından önce birkaç dakika aile büyüklerini düşünmenin başarı şansını artırdığını ortaya çıkardı.

Dailymail’in haberine göre ’ata etkisi’ denilen bu durum, zihne imkansız gibi görünen zorlukların üstesinden gelebileceğini hatırlatıyor.

80 öğrenciye uygulanan zeka testleri öncesinde birinci gruptaki deneklerden geçmiş nesillerdeki aile büyüklerinin yaşadıkları zorlukları düşünmeleri istendi.

İkinci gruptan ise son zamanlarda yaptıkları alışveriş, gezi vs. gibi bir anılarını düşünmeleri istendi.

Yapılan zeka testlerinde birinci grup 16 puan üzerinden maksimum 14 puan alırken, ikinci grup ise yanlızca 10 puan alabildi.

European Journal of Social Psychology’de yayınlanan bulgulara göre nine, dede yahut onların anne ve babası gibi aile büyüklerinin yaşadığı zorlukları düşünmek, beynin kendisinden istenenleri yapabilme yeteneğini artırıyor.

Avusturya’daki Graz Üniversitesi’nden Doktor Peter Fischer dedelerimizin yaşadığığı açlık, savaş, hastalık vs. gibi olumsuzlukları ve onların bunlarla baş edebildiğini düşünmek, bizi problemlerimizi çözme konusunda motive ediyor.

Uzmanlar bireylerin ’ata etkisi’nden iş mülakatları, okul sınavları vs. gibi önemli anlarda yararlanabileceğini söylüyor.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir