Rehberiniz-Silopili genç mucit

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Silopili genç mucit” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Silopili genç mucit

Silopide ilköğretim okulunu birincilikle bitiren Abdurrahman Akbaş, eğitimini Bodrum Marmara Koleji 10 Fen sınıfında sürdürüyor.

Önce üfleyerek çalışan fotoğraf makinesi, sonra lazer ışığının yansımasıyla hareket eden benzinsiz araç yapan 17 yaşındaki Akbaşın hedefi ışıkla haberleşme

Şırnakın Silopi ilçesinde öğrenim görürken TÜBİTAKın yarışmasında derece alan ve kazandığı bu başarısıyla eğitimini Bodrum Marmara Kolejinde sürdürme şansı yakalayan 17 yaşındaki mucit Abdurrahman Akbaş, yeni icatlara hazırlanıyor.

Duyarlı kaymakam

Silopili çiftçi bir ailenin beş çocuğundan biri olan Akbaş, lise birinci sınıfta okurken geçen yıl haziran ayında TÜBİTAKın düzenlediği İkinci Buluş Şenliğine katıldı. Akbaşın radyo, televizyon ve bozuk fotoğraf makinesi parçalarından yaptığı ve üfleyerek çalışan fotoğraf makinesi projesi, 100 eser arasından birinci seçildi.

Akbaşın başarısından TÜBİTAKın Bilim ve Teknik Dergisinde övgüyle söz edildi. Yaz aylarında Silopi Kaymakamlığının gerçekleştirdiği başarılı öğrencilere ödül gezisinde arkadaşlarıyla Bodruma giden Akbaş, dönemin Bodrum Kaymakamı Cumhur Güven Taşbaşının dikkatini çekti.

Marmaradan jest

Taşbaşı, böyle bir yeteneğin daha iyi değerlendirilmesi için Bodrum Marmara Koleji Müdürü Ömer Çekmeceligille görüşerek Akbaşa burs verilmesini istedi. Çekmeceligil de, tüm eğitim ve öğretim masraflarını karşılayarak Akbaşa sahip çıktı.

Sürekli çalışıyor

Lise ikiye, yeni okulu Bodrum Marmara Kolejinde başlayan ve gününün 18 saatini dersleriyle, yeni buluşlarının peşinde geçiren Akbaş, ikinci projesiyle de başarı kazandı. Akbaş, oyuncak araba tekerlekleri, parfüm kutuları, pil, radyo ve telsiz malzemeleri, aynalar ve elektrik kablolarını kullanarak, lazer ışığının yansımasıyla hareket eden benzinsiz bir araç yaptı.

Abdurrahman Akbaşın bu projesi de 22-23 Kasım 2002 tarihlerinde Türkiye Zekâ Vakfı ve ODTÜ Robot Topluluğu tarafından Ankarada düzenlenen ODTÜ Robot Günlerinde en başarılı beş proje arasına girerek ödül kazandı. Marmara Koleji 10 Fen sınıfında okuyan Akbaş, bu yıl haziran ayında yapılacak Üçüncü Buluş Şenliğine yetiştirmek için Işıkla haberleşme projesi üzerinde çalışıyor.

Hedefi uzay teknolojisi

İlerde elektronik ve uzay teknolojisiyle ilgilenmek istediğini belirten Akbaş, Lazer ışığı kullanılarak otomobiller hareket ettirilebilir. Bu trenlerde de kullanılabilir. Bu proje üzerinde çalışıyorum. Projemi gerçekleştirirsem, kara araçlarında çok daha ucuza ulaşım mümkün olabilir dedi.

Yazar: YAŞAR ANTER

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir