SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI

 

 
İnsanların hayatta oluşabilecek tüm risklerde uğradıkları kayıpları gidermede para desteği sağlamaya yönelik  çalışmalarda bulunan kişidir.                 
 

 

 
Sigorta şirketleri, kendilerine her ay belli bir pirim ödeyen kimselere, emekliliklerinde maaşa bağlanmak, hastalandıklarında, kazaya uğradıklarında, zararlarını veya ihtiyaçlarını gidermeleri için gereken parasal desteği sağlayan kuruluşlardır.
Bu kuruluşlarda çalışan Sigortacılık meslek elemanı;
–         Ölüm, hastalık, kaza, yangın, hırsızlık, emeklilik  vb. risklere karşı kendini gelecekte parasal yönden güvencede hissetmek isteyen kimseleri belirler. Bunun için çeşitli gruplara sigorta hizmetleri hakkında bilgi vererek onları bu hizmetlerden yararlanmaya istekli hale getirir,
–         Müşterinin ihtiyaçlarını belirler, ürün tanıtımı yapar,
–         Sigorta yaptırmak isteyen müşterinin işlemlerini yapar, sigorta primlerini belirler,
–         Müşteri dosyası oluşturur ve primlerin ödenmesini sağlar,
–         Bir kayba uğrayan müşterinin tazminat işlemini inceler, kaybın gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için durumu sigorta eksperlerine inceletir, hasar evraklarının operasyon birimine ulaştırılmasına yardımcı olur, tazminatın müşteriye ödenmesini sağlar,
–         Sigorta poliçesindeki değişiklikler konusunda müşterilere danışmanlık yapar,
–         Süreli sigortalarda süre sonunda poliçeyi yeniler,
–         Zeyilname düzenler.
 

 

 
–     Başvuru formu,Sağlık raporu formu,Tahsilat form ve makbuzları,Tazminat talep formu, Zeyilname, Değişik tipte sigorta poliçeleri, müşteri ve hasar dosyaları,Kağıt, kalem, bilgisayar, daktilo ve hesap makinesi,Telefon, faks, teleks gibi iletişim araçları.
 

 

 
Sigortacılık meslek elemanı olmak isteyenlerin;
–         Sayısal düşünme, sayılarla işlem yapabilme,Başkalarını etkileyebilme, ekip halinde çalışma yeteneklerine sahip,Büro işlerinden hoşlanan,Çok dikkatli, sabırlı,Sosyal ilişkilerde başarılı, dışa dönük kimseler olmaları gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI  
Sigortacılık meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, büro ortamında çalışırlar. çalışma ortamı temiz ve düzenlidir. Sigortacı çalışırken hem müşterilerle etkileşim halindedir, hem de verilerle (sayılar) meşgul olur.
 

 

 
Genel olarak Sigortacı eğitimi görmüş meslek erbabı çalıştığı sigorta acentesinin iştigal konusuna göre  Sigorta Satış Temsilcisi (Sağlık/Hayat) yada Elementer Sigorta Temsilcisi olarak istihdam edilme imkanına sahip olabilmektedir.
Sigortacı, ülkemizde hızla gelişmekte olan bir hizmet alanıdır. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı, koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Dolayısıyla, bu talep karşısında hızla gelişmekte olan sigorta sektörü için çok geniş bir istihdam alanı yaratılmıştır.
Lise ve dengi okul mezunlarına da iş alanı sunan sigorta sektöründe, özellikle mesleki eğitim görmüş ara insan gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin işsiz kalma riski çok azdır.Sigortacı kendi işlerini de kurabilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyenler, sigorta hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait, kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.
Kadınların  bu meslekte çalışma oranları oldukça yüksektir.
  

 

 
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının Sigortacılık,  Bankacılık ve Sigortacılık programlarında verilmektedir.
 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI  
Meslek liselerinin Sigortacılık, A-Grubu(Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler(Demiryolu), İşletme, İşletmecilik(Demiryolu), Muhasebe, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, bölümlerinden mezun olanlar, ayrıca Ticaret Liselerinin Kol Ayrımı Olmadığı Dönemlerde Bitirenler, “Bankacılık ve Sigortacılık” ile “Sigortacılık”  ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlık” (EA-1) puanı  almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
 

 

 
Sigortacı yetiştirilmesine yönelik eğitim sunan meslek yüksekokulları “Sigortacı Bölümü” ile “Bankacılık ve Sigortacılık” bölümü”nün eğitim süresi 2 yıldır.
Öğrenciler eğitim süresince; İstatistik, Matematik, Hukuk, Ekonomi ve Muhasebe derslerinin yanı sıra, Kaza, Hayat, Sağlık, Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku, Sigorta Mevzuatı, Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması, Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar. Ayrıca, teorik düzeyde verilen meslek dersleri, 2. yıl yaz döneminde 2,5-3 ay süresince sigorta hizmetlerinin sunulduğu işletmelerde, uygulamalı olarak ele alınmaktadır.
 
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU  
Öğrencilerin, eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kurumları’na ödemek zorunda oldukları harçlar vardır ki, bu harç miktarları her yıl yüksek öğretim kurulunun önerisi üzerine bakanlar kurulu tarafından tespit edilmektedir. Ödeme zorluğu içinde bulunan öğrencilerin harçları, borçlanma veya hizmet yükümlülüğü karşılığı Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınacak harç kredileri ile karşılanabilmektedir.
Öğrenciler, yüksek öğrenimleri süresince, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanabilir ve yaz dönemlerindeki uygulamalı eğitimleri süresince, işletmeler tarafından ön görülen miktarlarda kazanç elde edebilirler.Sigortacı olarak ilk işe başlanıldığında asgari ücret üzerinden bir kazanç edinilmektedir. İşteki tecrübe, pozisyon ve işletmenin yapısı doğrultusunda, bu kazançta 1,5-2 kat artış olabilmektedir.
 

 

   
Sigortacı ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde; Aktüerya, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonometri, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme-İktisat, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslar arası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarına geçebilirler.   
 
Sigortacı olarak çalışma hayatına girenlere, bağlı oldukları işletme tarafından hizmet-içi eğitim verilmektedir. Sigortacı, işletmenin yapısına ve büyüklüğüne göre yönetim kademelerinde yer alabilir. Herhangi bir sigorta alanında uzmanlaşabilir.
BENZER MESLEKLER Bankacı, Muhasebeci, Ekonomist.
 

 


·       İlgili Eğitim Kurumları,
·       Türkiye İş  Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
·       Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube   Müdürlükleri.
Kaynak: İskur


Kaynak: İşkur
sigorta , meslek , sigortacı ,          , sigortacılık , eğitim , işletme , süresince , ticaret , bankacılık , çalışma , oldukları , lisans , formu , sınavsız , hizmet , kredi , sağlık , yapar , belirler
Yorumlar
Diğer yorumlar
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI olabilir,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI mesleğinin zorlukları,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nerelerde çalışabilir,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nedir,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI ne iş yapar,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nasıl olunur,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI maaşı,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI çalışma koşulları,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI meslek tanımı,
SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Sigortacılık Meslek Elemanı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

Sihirbaz nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sigortacılık Meslek Elemanı nedir,nedir,maaşı,ne iş yapar,nasıl olunur,hangi bölüm okunmalı,ösys puan türü-2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


Sigortacılık Meslek Elemanı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Sigortacılık Meslek Elemanı

: YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: DİĞER YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: MALİ İŞLER VE SATIŞ İŞLERİ İLE İLGİLİ YARDIMCI PROFESYONEL MESLEK MENSUPLARI
: Sigorta temsilcileri
Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Önlisans
:
İnsanlara sigortacılık hizmetleri hakkında bilgi veren, tanıtımını yapan, poliçe değişiklikleri konusunda müşterilere danışmanlık yapan, tazminat, prim ödeme gibi sigortacılıkla ilgili diğer tüm işlemleri takip eden nitelikli kişidir.

:

Sigortacılık Meslek Elemanı, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak

Müşterilere ölüm, hastalık, kaza, yangın, hırsızlık, emeklilik vb. sigortacılık hizmetleri hakkında bilgi vermek,
Müşterileri sigorta hizmetlerinden yararlanmaya istekli hale getirmek için çalışmalarda bulunmak,
Müşterinin sigortacılık ile ilgili ihtiyaçlarını belirleyerek ilgili ürünlerin tanıtımını yapmak
Sigorta yaptırmak isteyen müşterinin işlemlerini yapmak, sigorta primlerini belirlemek
Müşteri dosyası oluşturmak ve primlerin ödenmesini sağlamak,
” target=”_blank” relationship=”dofollow” url=””] Bir kayba uğrayan müşterinin tazminat işlemini incelemek,
Kaybın gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için durumu sigorta uzmanına inceletmek,
Hasar evraklarının operasyon birimine ulaştırılmasına yardımcı olmak, tazminatın müşteriye ödenmesini sağlamak
Sigorta poliçesindeki değişiklikler konusunda müşterilere danışmanlık yapmak,
Süreli sigortalarda süre sonunda poliçeyi yenilemek
Zeyilname düzenlemek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir

Mesleğin İşgücü Piyasasındaki durumunu mu merak ediyorsunuz? İşkur’un İş ilanlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İşkur
Aşağıdaki Sorularla ilgili olarak bilgi ve tecrübelerinizi en aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz.Unutmayalım ki bilgi paylaşarak çoğalır.
Hangi okul mezunları Sigortacılık Meslek Elemanı olabilir,
Sigortacılık Meslek Elemanı mesleğinin zorlukları,
Sigortacılık Meslek Elemanı nerelerde çalışabilir,
Sigortacılık Meslek Elemanı mesleğinin ilerleme olanakları nelerdir,
Sigortacılık Meslek Elemanı nedir,
Sigortacılık Meslek Elemanı ne iş yapar,
Sigortacılık Meslek Elemanı nasıl olunur,
Sigortacılık Meslek Elemanı maaşı,
Sigortacılık Meslek Elemanı çalışma koşulları,
Sigortacılık Meslek Elemanı meslek tanımı,
Sigortacılık Meslek Elemanı görevi

Şu an Okuduğunuz Meslek

Sigortacılık Meslek Elemanı nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Önceki Meslek

Sigorta Satış Temsilcisi (Sağlık-Hayat) nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur

Sonraki Meslek

SİGORTACILIK MESLEK ELEMANI nedir,ne iş yapar,maaşı,nasıl olunur
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir