Rehberiniz-Sevmek sevilmekten güzeldir!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sevmek sevilmekten güzeldir!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sevmek sevilmekten güzeldir!

Nüvide Tulgar imzalı ”Kendi Kutup Yıldızını Bul” adlı kitap, son dönemin en flaş yayınlarından…

Bu ani parlamada, Hülya Avşar”ın etkisi de, tartışılmaz… Tulgar”ın yaşama dair hikayelerini çok beğenen Avşar kızı hatırlarsanız ”Meşe-kabak” öyküsünü rakibelerine yöneltip, ortalığı hallaç pamuğuna çevirmişti. İşte o kitaptan bir kısacık anektod;

Sacha Guitry”e ”Dünyada en güzel şey nedir?” diye sordular.

Guitry, bu soruyu ”Sevmek” diye yanıtladı.

”Peki ondan sonra?..”

”Sevilmek” dedi Guitry.

”Neden sevmek, sevilmekten daha güzel?” diye sordular bu kez.

Guitry, ”İnsan” dedi. ”Sevdiğine, sevildiğinden daha çok emindir de ondan.”

KÖR CAHİL OLMASIN

Kitap yazmak, kalıcı olmak tüm meslektaşlarımızın hayali kuşkusuz… Elbette benim de…

Her ne kadar 40 basmış olsa da, kararım karar… Bu yıl, bu iş bitecek…

Ben konuya ilişkin kendimle kavga edip, dururken, meslektaşlarım peşisıra yayın çıkarıyorlar… Kıskanmıyorum dersem yalan…

Mesela Dilek Kaykılar… 80’lerin sonunda Sabah Gazetesi”ndeyken tanışmıştık Dilek”le. Kısmet… Yıllar sonra Akşam”da paylaştık hayallerimizi, sayfalara döktük. Birlikte ağlayıp, birlikte güldük… Dostluğu, mesleği paylaşmanın keyfini sürdük…

Masama bırakmış kitabını… Adı; ”Samimiysen Konuşalım’ Truva Yayınlarından çıkan, kitabı görünce duygulandım. Herbirimizin kalem izi var toplumun içinde.

Gazete sayfalarında okurken, sel gibi akıp giden ama mutlaka kumunu bırakan yazılar. Dilek yıllarca süren çalışmalarından sadece 23 söyleşinden alıntıyı taşımış kitabın sayfalarına… Eminim gerisi de gelecek.

Mesela yakın zamanda Kürşat Yılmaz ile ilişkisi ortaya çıkan ve magazin dünyasında çok konuşulan Tuğba Özay”la 2003”te yaptığı röportaj. Bakın o yıllarda ne demiş Özay;”Babam bu işe girmeme müthiş şekilde karşı çıktı, çelişkiler yaşadık. Balerin ol, avukat ol derdi. Babamın kafasında bunlar varken, bu işlere girmem babamı tedirgin etti ama bana güveni her zaman sonsuzdur. Annem ise bir çocuğum var hem kız hem erkek, der. Onlar benim dürüstlüğüme, açık sözlülüğüme güvenirler. Bilirler ki ordunun içine de girsem, sapasağlam çıkarım. Kişiliğimden taviz vermem. Daha sonraki yıllarda babam benimle gurur duydu. Bilir ki, kızı yoldan sapmaz, bir çok konuda liderdir, girişimcidir.

Lenin”in bir sözü vardır: ”Sanatçı örgüt içinde yer almalıdır. Bu bir sivil toplum örgütü olmalıdır.” İnsanlara sürekli laylaylom mesajları vermemeliyiz. Politikaya girme nedenim, insanları kendime yakın görmemden dolayı olmuştu. Her an herkese bir şeyler yapabileyim, yardımım olsun isterim. Kundaktayken bile CHP ortamlarındaymışım. Bana CHP”nin en küçük üyesi derlermiş. Şu an sadece gençlik kolları üyeliğini sürdürüyorum. İdeolojik olarak düşünürsek, ben burjuva kesimine de, faşizan kesime de hitap ediyorum.”

Ya aşk? İşte Özay”dan aşka dair inciler;

”Sevgilim yok, inşallah bir gün olacak. Aşkın kriteri olmaz ama beni seven, benim sevdiğim bana sahip çıkan, her şeyden önce dost olabileceğim biri olmalı.

Sevdiğim biri olsun, plansız programsız yaşayalım, gezelim, fütursuzca her şeyi yaşayabileyim diyorum. Bir gün benim de karşıma çıkacaktır diye umuyorum. Karşımdaki insan kör cahil, kör topal olmasın tabii. Ondan bir şeyler öğrenmek isterim. Sohbet edemediğim bir insanla nereye kadar ne yapabilirim ki? Önce beynin uyuşması lazım. Tensel anlamda herkesi yakalarsınız. Zaaflarına yenik düşen bir insan olmamalı, güçlü, sadık otoriter, sözü geçen ama kadınına karşı duygusal olsun isterim.”

Eline sağlık Dilekciğim… Yolun açık olsun…

Sözün Özü

Şurada, burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa, doğru yolda sekerek yürümek daha iyidir. Augustinus

Yazar: İdil Çeliker

Kaynak: http://Güneş

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir