Rehberiniz-Sevgiliyle konuşmak sanattır

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sevgiliyle konuÅŸmak sanattır” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Sevgiliyle konuşmak sanattır

Kadınlar son yüzyılda erkeksi özellikler ve davranışlar sergiliyor. Erkekler ise diÅŸi… Kadın olmaktan öylesine korkuyoruz ki… Ruhumuzun derinliklerinde bir diÅŸi var aslında. Ama onun etrafını kalın bir kabukla sarıp erkeksi, savaşçı, mücadeleci, koruyucu, müdahaleci, duyguları bastıran, güvenmeyen, analitik davranan insanlar halini alıyoruz. Sosyal hayatta, hatta sevdiÄŸimiz erkekle iliÅŸkimizde bile liderlik etmeye, kontrolcü davranmaya çalışıyoruz. Erkek ise ruhunda saklı özellikleri bırakıp daha diÅŸi, sorumluluk almayan, sırtını parasal anlamda kadınına yaslayan, bencil, kimi zaman kadınının elindeki bir poÅŸeti bile taşımaktan uzak, hatta kadını duygusal anlamda doyurmayı bile tam olarak bilmeyen bir hale dönüşüyor. Bu da iletiÅŸimimizi fena halde olumsuz etkiliyor. KonuÅŸarak anlaÅŸacağımızı sanıyoruz, öyle deÄŸil mi? Neden olmasın? Ama kadın diÅŸi, erkek ise erkek gibi konuÅŸabilirse, sonuç güzel olur. Aksi takdirde, son dönemlerde çok fazla rastladığımız gibi, iliÅŸkileri kemiren, duygusal bir kısır döngünün içinde buluveririz kendimizi.

KADINLAR NEDEN KORKAR?

Bilinçaltında en derin olanı kaybetme korkusudur. Çünkü kadının ilk içgüdüsü doÄŸurganlıktır. Yeni nesli yetiÅŸtirmektir. TaÅŸ devrinden itibaren biriktirdiÄŸimiz duygusal mirasımızda çalışmak yoktu. Kariyer yoktu. Çocuk doÄŸurduÄŸumuzda, erkeÄŸimizin eline bakıyor, onun avcılık ve koruma yeteneklerine güvenmek zorunda kalıyorduk. Elbette en büyük endiÅŸemiz, terk edilmek, çocukla ortada kalmak, yalnız kalmak ya da tercih edilmemek gibi sorunlardan oluÅŸuyordu. Peki ya erkekler neden korkar? Onların da yetersiz ve baÅŸarısız olmaktan ödleri kopuyor. Kaynağı penis. Bunu iki alanda kendilerini kanıtlamaya çalışarak örtbas ediyorlar: Cinsellik ve para konusunda. Yani erkeÄŸin gücü ya birlikte olduÄŸu kadınlardan gelecek ya da iÅŸindeki baÅŸarısından. Bu durumda kadının duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarını hatırlayamıyorlar. Çünkü bizler toplum olarak erkekleri böyle yetiÅŸtiriyoruz. Duygularını bastırmalarını bekliyoruz. Bu da çiftlerin birbiriyle hatalı iletiÅŸim kurmalarına sebep oluyor. Kadınlar saldırgan, erkekler ilgisiz. Kadınlar duygusaldır. Ve duygularını paylaÅŸmayı severler. Özellikle de sevdikleri erkekle… Mesela, ilgisizlik hissediyorlarsa, bunu muhakkak söylemeleri lazım. Yoksa içleri rahat etmez. Bunun çok tehlikeli olduÄŸunu söylediÄŸimiz zaman, “Ne yani sorunlarımızı da mı paylaÅŸmayalım? Çok saçma. O zaman kendimi ifade etmemiÅŸ olurum” diyorlar. Ä°fade etmenin de bir yöntemi olmalı. Çünkü kadın erkeÄŸini kaybetmekten korkuyor. İçin için “Acaba baÅŸkası mı var?”, “Artık beni sevmiyor mu?” diye düşünmeye baÅŸlıyor.

YETERSÄ°ZLÄ°K HÄ°SSÄ° ACI VERÄ°R

SevdiÄŸi erkeÄŸi çağırır ve ona ’paylaÅŸmak’ adı altında ÅŸikayetlerini iletir. Sonuç alacağını umar. İçindekileri söylemiÅŸtir ya, dürüstlük göstermiÅŸtir. Artık erkeÄŸinin ona daha fazla ilgi göstermesini bekler. Oysa erkek, kadının duygularını anlamayamaz. Çünkü o bilinçaltındaki yetersizlik korkusu ile boÄŸuÅŸmaya baÅŸlamıştır. Kadınını mutlu etmeye yetmiyordur. BaÅŸarısızdır. Söylenenleri tam olarak duymaz. Sadece ruhunda saklı duyguları açığa çıkmıştır. Suçluluk hisseder. O da tek bir ÅŸeye sebep olur. O kadınla artık seviÅŸme isteÄŸi azalır. Çünkü yaralanmıştır. Ä°lgisi daha da söner ve uzaklaşır. Kadın da haklıyken haksız duruma düşer. Bir kadının, sevdiÄŸi adama kendini yetersiz hissettirmesi, erkeÄŸin canını çok acıtır. EÄŸer erkek kadına “Sevgilim artık seninle seviÅŸmek içimden gelmiyor çünkü çok ÅŸiÅŸmanladın,” dese ne hissederdiniz? ErkeÄŸe de yetersizlik ve suçluluk hissettirilmesi, benzer ÅŸekilde yaralar. Acı çektirir. Ä°lgisizliÄŸini daha da artırır. Onları bu ÅŸekilde kontrol edemeyiz. DoÄŸru olan, ders verir gibi olmadan, sadece olumlu ÅŸekilde konuÅŸarak erkeÄŸi teÅŸvik etmektir. ÖrneÄŸin “Son zamanlarda benimle ilgilenmiyorsun,” demek yerine “Birtanem, geçenlerde seninle sohbet ederken bana nasıl da güzel ilgi göstermiÅŸtin. Öyle hoÅŸuma gitti ki… Ara sıra böyle güzel sohbetlerimizi tekrarlayalım, olur mu? Sana bazen çok ihtiyacım oluyor,” demeniz daha doÄŸru olacaktır. SevdiÄŸinizin güzel davranışlarını takdir ederek teÅŸvik verin. Olumlu cümlelerle konuÅŸun. Ne istemediÄŸiniz deÄŸil, neyi beÄŸendiÄŸinizi söylemeye çalışın. Bunları da yapamazsanız, çok güvendiÄŸiniz ve ona yakın bir erkek arkadaşından, sizin adınıza konuÅŸması için rica edin. Onlar birbirini daha iyi ve önyargısız anlayacaktır.

Yazar: Seda Diker

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir