Rehberiniz-Seri ve teknik çalışmayla gelen “çevik şirket”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Seri ve teknik çalışmayla gelen “çevik şirket”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Seri ve teknik çalışmayla gelen “çevik şirket”

SERİ VE TEKNİK ÇALIŞMAYLA OLUŞAN ÇEVİK ŞİRKET ÖRNEĞİ

BARIŞ ERGİN

MİLLİYET

Geliştirdiği 10 yıllık İnsan Kaynakları stratejisiyle çalışanlarını sanal, yarı – sanal ve sanal olmayan olarak ayıran Siemens Tıp Çözümleri sektör dördüncülüğünden birinciliğine çıktı. Bu başarının altında yeni yatırımlar, inanılmaz reklam bütçeleri yatmıyor. Firma bu atılımını İnsan Kaynaklarına yaptığı yatırıma borçlu. Şirket verimlilikte yüzde 30 – 40 civarında, satışlarında da yüzde 50 artış sağlamış.

3.5 ton kâğıt attık

Türkiye Siemenste 1993 yılında çalışmaya başlayan Tıp Çözümleri Direktörü Ufuk Eren, Geldiğimde bir numara GE, ikinci Toshiba, üçüncü Philips ve dördüncü bizdik. Şu anda ise yüzde 50nin üzerinde (pazar payı) bir oranla birinciyiz dedi.

Tıp alanında milyonlarca dolarlık yüksek teknoloji cihazları satan bir firma olduklarını ve rakipleri ile benzer ürünler sattıklarını belirten Eren, Siemensin dinamik ve hantal yapısını ortadan kaldırarak farklılaştıklarını söylüyor. Bunun için tamamen mobil hale gelen firmada özgürlük ve hız kavramı slogan haline gelmiş.

Eren, Bir kan değişimi başlattık ve özellikle bilişime yatkın elemanları işe aldık. Daha sonra tüm işleyişimizi alt alta yazdık. Hatalarımızı çözdük. Müşterimize, rakibimizden daha hızlı olarak cevap vermek için kâğıttan arındık. Bunun için 500 bin dolar yatırım yaptık. 3.5 tonluk kâğıt çıktı ofisten dedi.

Kimse kimseye karışmıyor

Eren sözlerine şöyle devam etti: Sanal olmayan çalışanlar muhasebe ve ithalat – ihracat ile ilgilenenler. Çünkü devletle irtibatları ve ıslak imza gerektiren işleri var. Yarı sanal çalışanlar ise pazarlamacılar genellikle. Sanallar ise yüzde 70. Bütün mühendisler, proje yöneticileri, aplikasyon uzmanları ve satıcılar sanal. Kapladığımız alan da yarıya indi. Kiradan kurtulduk. İkincisi İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikteki zaman kaybından ve otomobillerin masrafından kurtulduk. Üçüncü olarak kişileri özgür bırakıyorsunuz. İstediğini yapmakta özgür. İsterse gider Sarayburnuna, orada çay içerken bağlanır. Özgürlük insanların yaratıcılığını da artırıyor.

Türkiye pilot ülke oldu

Özgürlüğün de ölçülmesi gerektiğini belirten Eren, bunun için hedef kart sistemi (balance score card) sistemini uygulamış. Finansal, iş akışı, çalışanlar ve pazar açısından hedefleri belirlediklerini vurgulayan Eren, Siemensin dünyada balance score card sistemine geçen ilk şirket olduğunu ve başarıları sayesinde İnsan Kaynakları Müdürünün şu anda tüm Siemensin bu konudaki komitesinin başında olduğunu söyledi. Şirkette çalışan şoförlere kadar herkesi score kartlarla her üç ayda bir denetlediklerini belirten Eren, ilk aşamada bazı çalışanların hedefleri düşük tutarak kendilerini kandırdığını ve üç ayda 24 maaş aldığını belirtti.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>