Rehberiniz-Sende satışçı geni var mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sende satışçı geni var mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sende satışçı geni var mı?

Dünyada en çok açık pozisyonun olduğu sektör; satış. Satış elemanın iş bulması kolaydır, ancak başarılı olabilmesi zordur. Satışçı olmayı düşünüyorsanız önce rüyanızda bile satış yapmaya hazır olmalısınız.

DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN POZİSYONU: SATIŞ

Başarılı satışçılar, satış sonrası aldıkları keyfin bulunmaz olduğunu söylerler. Satış, başarısı ve başarısızlığı somut olan bir konudur. Streslidir evet ama insanı sürekli dinç tuttuğu da tartışılmaz.

Hangi sektörde satışçı olmalıyım?

Hayatımız boyunca iki şeyi sürekli yapıyoruz: Karar verip problem çözüyoruz. Bu seferki kararınız gerçekten önemli, ” satışçı olacağım ama ne satacağım?”

Birçok şampiyon satışçının cevabı klasiktir: ” Ne olursa satarım! Önemli olan satış tekniğini bilmek; benim için ürün fark etmez.”

Bu tip cevaplar karşı tarafı mutlu etmez. Kişilerin neyi satacakları konusunda mutlaka bir öngörüleri olmalıdır. Ürün ile satışçı arasında kurulacak bir ilişki bu…

Sektör belirleme konusu sadece ürünü sevmek değil, çalışılacak sektör ile iletişim kurabilmeyi de kapsar. Hayatı boyunca “bey” sözünü ağzından düşürmemiş bir kişinin “ağabey” kültürü ile satış yapılabilecek bir sektörde başarı göstermesi mucize gibi bir şeydir.

Satışçı ya o kültürde ” bey” diyerek gerekli sıcaklığı yaşatamayacak ya da yarım ağızla söylediği “ağabey” kelimesi ile yabancı duracaktır.

Sektör seçerken satışçıların bakması gereken bir başka konu da seçtiği sektörle ilgili bağlantılarının olup olmaması. Yani bu sektörde çalışan aile büyükleri,tanıdıklar,dayılar vb. kişilerin olup olmaması da bu sektörü belirlerken çok önemlidir.

Bir başka belirleyici unsur kişisel yeteneklerimiz ile sektörün gerektirdiği şartları ne kadar karşılayıp,karşılamadığımız. Ezber yeteneği zayıf olan bir kişinin ilaç işinde çalışması, ehliyeti olmayan birinin plasiyer olmaya çalışması gibi, yetenekler de göz önüne alınmalı.

7/24 satışçı-Gece uykusunda satış yapacak, randevu takip edecek, rüyalarındaki satışları başarıyla kapatacak!

Ne dersiniz? Yoksa içinizdeki ses size harika bir satışçı olacağınızı mı söylüyor?

Kaynak: http://www.yenibiriis.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>