Rehberiniz-Sen tanıdıkların kadarsın (2)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sen tanıdıkların kadarsın (2)” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sen tanıdıkların kadarsın (2)

SEN TANIDIKLARIN KADARSIN (2)

Uluslararasi gündemdeki ikinci deyişimiz ‘You are who you know!’

‘‘Sen tanıdıkların kadarsın!’’

Gerçekten bu kadar kısa ve net bir şekilde özetlenebilir mi hayatımızdan ve kariyerimizden beklentilerimiz? Herşey eş, dost, akraba, tanıdıklar üzerinden mi yürümektedir? Hem de sadece ülkemizde değil tüm dünyada!?

Çocukken bana dedemin aldığı içi kremalı, küçük pastaları hatırlatmasının dışında ‘torpil’ kelimesi çok hoşlanmadığım sözcüklerden biridir. Hepimiz eğitim hayatımız boyunca bu lafı ara ara duymuşuzdur; çünkü, hemen hemen her okulda müdürün veya bir öğretmenin yakını olan bir öğrenci vardır. O öğrenci de ya gerçekten tüm derslerini torpille geçmektedir ya da tüm derslerini torpille geçtiğine dair söylentilere kurban gitmektedir. Bu kısmını biz öğretmen veya müdür yakını olmayanlar asla bilemeyeceğiz…

Üniversiteye başladığımız an ‘torpil’ sözcüğü sık sık havada uçuşmaya başlar. Artık sadece dersleri torpille geçme ihtimali değil, bir de iş hayatına torpille başlama olasılığı konuşulmaktadır.

Bir Akdeniz ülkesi olduğumuzdan toplum olarak gayet sıkı sosyal ilişkiler içindeyizdir ve mutlaka herkesin ailesinin iş hayatında ‘torpil’ yapacağı iddia edilen bir tanıdığı vardır.

‘Torpil’ umutları veya söylentileri iş hayatına girince de son bulmaz. Bu sefer, torpille iş alma, torpille ihale kazanma gibi kavramlarla karşılaşılır.

Torpilin direkt olmayan iletişim örnekleri de günlük hayatta karşımıza çıkar. ‘‘Dayımın oğlu … , amcamın kızı…’’ ile başlayan cümlelere dikkat ederseniz mutlaka bir yerinde bir ayrıcalık kazandırmaktan bahsedildiğini görürsünüz.

Toplum içerisinde torpil ağı öyle bir genişlemiştir ki takip edilemez bir hâl almıştır. İşte bu tür durumlar hiçbir torpili olmayan azınlık için ideal fırsatlardır: ‘‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’’, ‘‘Sen kimle konuştuğunu sanıyorsun!?’’, ‘‘Sen, ben kimim biliyor musun?’’ gibi bir dayanağı olması gerektiğini düşündüren cümlelerle torpilin sahteciliği de yapılmaktadır.

Torpil, artık gündelik hayatımızın o kadar büyük bir parçası olmuştur ki; eksikliğinde onu suçlamaya başlarız. ‘‘Torpilsiz nasıl iş bulayım hayatım!?’’, ‘‘Torpil yaptırsaydım daha kolay geçerdim tabii!’’, ‘‘Ön sıraları sadece torpillilere veriyorlarmış şekerim…’’ gibi yakınmalarımızın hepsi torpilsiz bir hayatın ne kadar zorlu olduğunu dile getirmektedir!

Kısacası; torpil, bir ömürboyu bizimle yaşayıp bizimle ölür…

Artık topilsiz yaşanmaz olmuştur. Tanıdıklarımız torpillerimiz olmuştur. Torpil sahte ya da gerçek bir parçamız haline gelmiştir. Biz sahte ya da gerçek torpillerimiz veya başka bir deyişle tanıdıklarımız kadar olmuşuzdur!

Peki neden bu konuya deyinen İngilizce bir deyiş vardır? Yoksa ‘tanıdıkların hatrı’ global bir boyut mu almıştır?

Torpil, global anlamda karşımıza yeni bir isimle çıkmaktadır: ‘networking’

Networking, okulda sınıf geçmenize yardımcı olmayabilir, trafik cezanızın iptalini de sağlamayabilir; ancak stajdan, iş bulmaya; bedava sinema biletlerinden, ihale kazanmaya ‘networking’ uluslararası boyutta asrın ‘torpil’idir.

Londra gibi büyük şehirlerde bu iş de endüstriyelleşmiştir. Tüm sınıfın önünde tek ayak üstünde durma cezasına çarptırılan çocuklar gibi, herkesin beş dakikalık süre içerisinde yaptığı işi anlattığı sabahın körü kahvaltılarından, müzikli danslı eğlencelere dönüşmüştür.

Asrımızın torpili ‘networking’ için iş arayan yeni mezunları, ucuz iş gücü arayan dev firmalarla bir araya getiren fuarlar bile düzenlenmektedir.

Amaç; ilk basamak olan tanışma zorluğunu aşmaktır. Tanıştıklarımız, eğer biz doğru kişiysek elbet birgün bize fırsat kapılarını açacaktır. Ancak; unutmamak gerekir ki, networking aynı büyükbabası torpil gibi ilk adımı atmak, kapıyı aralamaktır. İçeri girebilmek size kalmıştır. Sonuçta tüm yaptıklarınızın delili ve yapacaklarınızın potansiyeli sizdedir.

Yazar: Sinem Ersever

Kaynak: http://www.turkey90.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>