Rehberiniz-Seçimi kazanmak için günde 18 saat çalıştı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Seçimi kazanmak için günde 18 saat çalıştı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Seçimi kazanmak için günde 18 saat çalıştı

Özlem Çerçioğlu, milletvekilliğini bırakıp Aydın’a koştuğunda, kimse kazanacağına ihtimal vermiyordu. Ne de olsa CHP, Aydın’da en son 32 yıl önce kazanmıştı belediyeyi. Ama o AKP ve DP ile başa baş götürdüğü yarışı başarıyla bitirdi. Aydın Belediyesi’ni ilk kez bir kadın başkan yönetiyor.

AMERİKA

İngilizce öğrenmek istiyordum

Eşim Ercan, Kuşadası’ndaki yazlıktan komşumuzun oğluydu. Büyüdükten sonra birbirimizden iyi elektrik aldık. Okul bittikten iki yıl sonra evlendik. Amerika’ya gidip master yapmaya karar vermiştik. Ailemizden bir kuruş yardım almadan bunu yapmamız gerekiyordu. Planladığımız gibi, düğünde gelen takıları sattık. Uçak biletlerini o parayla aldık. Eşimin teyzesi New York’taydı, önce 3-4 hafta onun yanında kaldık. Eşim ODTÜ’den mezun olduğu için İngilizcesi iyiydi. Ben hemen bir dil kursuna yazıldım. Önce Ercan iş buldu. Üç ay sonra da ben bir şirketin müşteri ilişkileri departmanında işe girdim. İş yaşamı zordu. Ayaklarımın üzerinde durmayı öğretti, güven duygusu geldi. Ama her gün Türkiye özlemiyle uyanıyordum. Beş yıl sonra da döndük. Aile şirketlerinde çalışmaya başladık.

ÇOCUKLARIM

Milletvekili olunca eşim baktı

İlk oğluma Atatürk’e olan sevgimden dolayı Ata adını verdim. Ata Caner… İki ismi var. İkincisi Şefik Alp. Şefik dedesinin adı. Milletvekili seçildiğimde küçük oğlum henüz iki yaşındaydı. İlk bir yıl Ankara’ya gelmediler. Eşim ve annem ilgilendi. Çocuklar da sorun yapmadı. Yedi yıl zarfında özel bir işim yoksa her hafta sonu mutlaka Aydın’a gidiyordum.

HOBİLERİM

Yelken kullanırım

Yelken kullanmaya Amerika’da başladım. Kolay bir hobiydi. Orada araç ehliyetinizin olması yelken kullanmanıza yeterliydi. Türkiye’de ise belge almak gerek. Eşim ile birlikte kullanıyorduk. Şu sıralar yelkene fırsat bulamıyoruz. Onun da yoğun bir temposu var. 2005’ten beri Aydın Sanayi Odası Başkanı. Bazen toplantılarda karşılaşıyoruz.

DÖNÜM NOKTAM

Milletvekili seçilmem

2002’de milletvekili seçilmem, hayatımın dönüm noktalarından biri. Daha önce Türk Kadınlar Birliği, Lions kulübü, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi örgütlerde çalıştım. Fahri muhalefettim. Siyasete girme kararı vermemde 1999’daki deprem de etkili oldu. İnsanların, çocukların o halini görünce bir anne, bir kadın olarak çok üzüldüm. Aydın halkından yardım toplayıp bölgeye gönderdik. 2001 krizinde insanların yaşadığı çaresizliğin de siyasete atılmama büyük etkisi oldu. Seçilmesi imkânsız denilen dördüncü sıradaydım. Günde 18 saat çalışarak kazandım. 2007 seçimlerinde ise önseçime girdim; birinci oldum.

OĞLUM

Öğretmenine beni tanımadığını söylemiş

Bir oğlum 16, öbürü 9 yaşında. Büyük oğlum Ata Caner lisede okuyor. Bu yıl, öğretim döneminin başında öğretmen bahçede oğlumun adını sormuş. Oğlum ismini söyleyince, “Belediye başkanı ile akraba mısınız?” diye sormuş. Oğlum da “Hayır sadece soyadı benzerliği” demiş. Ben de kendisine neden böyle yaptığını sordum. “Anne, ben Ata Caner’im. Kendim olmak güzel. O nedenle böyle söyledim” dedi. Bu da benim çok hoşuma gitti doğrusu.

ÜNİVERSİTE

Kız erkek otobüsünü ayırdılar

Küçükken öğretmen olmak istiyordum. Üniversite sınavında Konya Selçuk Üniversitesi Makine bölümünü tutturdum. Bir sabah okula giderken, erkeklerin kızlarla otobüsünü ayırmışlardı. Sadece kızların bineceği otobüs körüklü gelmişti, karışık binilecek otobüs küçüktü. Herkes körüklüye binmek istedi ama almadılar. O uygulama bende negatif etki bıraktı.

MECLİS’İ BIRAKTIM

Gökçek bir, ben iki

Belediye başkan adaylığını Deniz Bey söyleyince çok onurlandım. Belediye başkanlığından sonra milletvekili olan çok. Ancak milletvekilliğini bırakıp belediye başkanlığına giden ikinci kişiyim. 1994 yılında Melih Gökçek olmuş, ikincisi de benim.

GÖRME ENGELLİLER

Çukurları SMS ile bildireceğiz

Aydın’ı engelsiz bir kent haline getirmeye çalışıyorum. Nerede bir kazı yapacaksak, başlama ve bitiş tarihlerini, cep telefonlarına mesajla bildireceğiz.

ÇOCUKLUĞUM

Babam müzikle uğraşmamı istedi

Çocukluk denince aklıma mutluluk ve sevgi dolu bir aile geliyor. Bende babam çok etkili oldu. İnce ruhlu, mülayim, sabırlı bir insandır. Çok güzel bir sesi vardır. Benim de müzikle uğraşmamı isterdi. Enstrüman çalmayı çok istedim; ama maalesef hiçbirinde başarılı olamadım. Ortaokuldayken, beni her yaz bir ay toptancı halindeki işyerinde çalıştırırdı. Varlıklı bir aileydik; böyle yaparak beni hayata hazırlıyordu. Aydın’ın 45-46 derece sıcağında klimasız bir ortamdı. Hallerin kendine özgü kokusu vardır.

KURAN KURSU

Başımı örtmemde ne var

O gün ramazan öncesinde bakıma aldığımız camileri dolaşıyordum. O camide de hocalarla konuşup bir eksiği kalmış mı, fikirlerini alıyordum. İçeride çocuklar Kuran kursundaydı. Ben de içeri girdim. Bu gazetelerde haber oldu. Camiye girerken baş örtmek doğal. Önyargı ile yaklaşmamak gerekiyor.

NİKAH

Hiç nikâh kıymadım

Şu ana kadar hiç nikâh kıymadım. Böyle talepler geliyor. Ancak kimse arasında ayrım yapamayacağım için, talepleri karşılayamam diye düşünüyorum.

GİYİMİM

Blucinimi giyer dolaşırım

Giyim çizgim değişmedi. Hafta sonunda kotumu, lastik ayakkabımı giyip çocuğumla sokakta yürüyorum.

HAYATIMIN EN’LERİ

En büyük korkunuz? Yanlış anlaşılmak, iftiraya uğramak.

En çok neye dokunmaktan hoşlanırsınız? Çocuklarıma.

En sevdiğiniz tatil kenti? Didim.

En sevdiğiniz yemek? Bamya ve pilav.

En sevdiğiniz tarihi kişilik? Tabii ki Gazi Mustafa Kemal.

En sevdiğiniz film? Babam ve Oğlum.

En sevdiğiniz (müzik) sanatçı? Sezen Aksu.

En sevdiğiniz koku? Yasemin.

Yazar: Faruk Bildirici

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir