Rehberiniz-Say, anadolu’yu viyanaya götürdü…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Say, anadolu’yu viyanaya götürdü…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Say, anadolu’yu viyanaya götürdü…

Nisan ayı başında Konzerthaus’da verdiği solo konserle Viyanalı sanatseverlerden büyük takdir alan Say, bu kez Viyana Müzik ve Plastik Sanatlar Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde yeni dünyaya (Amerika) mülteci olarak giden Çek asıllı besteci Antonin Dvorak’ın, Amerika’nın gerçek sahibi olarak kabul ettiği Kızılderililerin müziğinden esinlenerek yazdığı ’’Yeni dünya’’ adlı Mi-Minör 9. senfonisini seslendirdi.

Ardından George Genschwin’in caz ve klasiği buluşturduğu, ’’Rhaspody in Blue’’ adlı eserinin piyano ve orkestraya uyarlamasını büyük bir beceriyle sunan Say, daha sonra kendi bestesi olan ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in ’’Kara Toprak’’ eserini, orkestradaki bazı sazların katkısıyla sundu.

Türkiye ve uluslararası konserlerinde uyguladığı için artık, ’’Fazıl Say klasiğine’’ dönüşen, sol elini piyanonun içine sokup tuşları analog olarak etkileyerek bağlama sesine yakın bir ses çıkarması bu kez de salondaki binlerce Viyanalı genç sanatsever tarafından coşkuyla alkışlandı.

Say’ın coşkulu alkışlar üzerine sunduğu ’’katibim’’ eserine, perküsyon sanatçısı Burhan Öcal tef ve sesiyle eşlik ederek konsere değişik bir renk kattı.

Şef İbrahim Yazıcı’nın orkestrayı yönetirken yaptığı sempatik hareketler de zaman zaman Viyanalı genç sanatseverlerin eserin sonunu beklemeden coşkuyla alkışlamalarına neden oldu.

Ünlü piyanist Fazıl Say, Şef İbrahim yazıcı ve Perküsyon sanatçısı Burhan Öcal’ın ortaklaşa verdikleri konseri Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel ve Başkonsolos Sedat Önal da eşleriyle birlikte izlediler.

Say, gün içinde de Viyana’daki Atatürk Kültür Merkezini (AKM) ziyaret ederek, Viyana’da müzik eğitimi gören öğrencilerle sohbet etti.

Say, AKM yöneticilerinin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Viyana’da yapmayı planladıkları gösteride konser vermesi için yapılan davete de olumlu yanıt verdi.

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın, piyano üreticisi sponsoru Bösendorf firması, konserin ardından Tuna kanalı üzerinde demirleyen Viyana adlı gemide Say başta olmak üzere orkestra şefi İbrahim Yazıcı ve perküsyon sanatçısı Burhan Öcal onuruna bir parti verdi.

Kaynak: http://Gazeteport.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir