Saüsem’e İmd Sınavı İçin 9800 Kişi Başvurdu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


Danışman sertifikası almak amacıyla Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezine (SAÜSEM) müracaat eden 9 bin 800 lisans mezunu için 20 Nisan Cumartesi günü yazılı sınav yapılacak.

Yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı adaylar, İŞKUR’da veya özel istihdam bürolarında görevyapabilecek.

SAÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınava 9 bin 800 adayın gireceğini belirterek, iş ve meslek danışmanlığının Türkiye’de yeni bir alan olduğunu söyledi.

İŞKUR’un daha önce 4 bin kişiyi istihdam ettiğini anımsatan Zengin, “Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile atama yapılacak ama sertifikası olanlar tercih edilecek. Belgeyi almak isteyenler SAÜSEM’e başvurarak, üniversitenin internet sitesindeki notlar ve kaynaklardan çalışarak sınava girebilir” şeklindekonuştu.

“İş danışmanlığı alanında ehliyet veriyoruz”

Zengin, iki aşamalı sınav yapılacağını vurgulayarak, “Sınavın birinci etabında teorik konulardan 150 soru olacak. İkinci etabında ise tiyatro öğrencilerinden oluşan grupla iş simülasyonu uygulaması yapılacak. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen kriterlere göre değerlendirme yapılıyor” ifadesini kullandı.

Zengin, uygulamalı sınavda İnsan Kaynakları ve Sosyoloji bölümlerindeki akademisyenlerin görev alacağını belirterek, “İş danışmanlığı alanında ehliyet veriyoruz. İş ve meslek danışmanlığı sertifikası bulunmayanlar, iş danışma merkezi açamayacak” diye konuştu

Incoming search terms:

 • 2013 imd sinavini kac kisi kazandi (22)
 • 2013 saüsem 9800 kişiden kaç kişi kazandı (13)
 • saüsem imd kaç kişi geçti (10)
 • imd belgesi olan kaç kişi var (1)
 • iş ve meslek danismalıgı sınava kac kisi basvurdu (1)
 • saüsem imd sına sonuçları (1)
 • sausem is ve meslek danismani test sınav kaç dakika (1)
 • saüsem iş ve meslek danışmanlığı sertifikası alanlar grubu (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Saüsem’e İmd Sınavı İçin 9800 Kişi Başvurdu için 17 cevap

 1. dora1453 diyorki:

  hani 100 soru vardı ya?

 2. aysegul_inci diyorki:

  tabi atananların kpss puanlarını gören herkes başvurdu… bi dahaki atamaya ki atama olursa 80’nin altına bile düşmez puanlar… boşu boşuna alacağımız sertifika hepimize hayırlı olsun…

 3. abonman diyorki:

  Sınav soru sayısını 100 olarak hatırlıyorum ama.. Bu arada bu sınav paralarından üniversitenin elde ettiği gelir sadece bu sınav için yhaklaşık 4 Milyon TL.
  Devlet işe aldığı danışmanların maaşlarını sınav ücretleriyle karşılayabilir. Temiz para abi. 🙂

 4. meleknur diyorki:

  soru sayısı degişti mi?

 5. muratmat48 diyorki:

  arkadaslar ilanda teorikten 100 soru sorulacagını gösteriyor ama SAÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Zengin “Sınavın birinci etabında teorik konulardan 150 soru olacak.” demiş.Anlayan varmı yoksa yanlış telafuz mu? bu celişki nedir yahu:))

 6. demkar diyorki:

  Soru sayısı ne zaman 150 ye çıktı. Saüsemin sitesinde öyle bir bilgi göremedim.

 7. frkntkbs diyorki:

  müdüre bak ya daha sınavın kaç soru olduğunu bile bilmiyor yazık !!! böyle adamlar müdür oluyor işte bizde sertifika alacaz diye uğraşıyoruz vay be güzel Türkiyem !!!

 8. Anonim diyorki:

  9800*400=3.920.000tl yani kısaca dıyorumki bu kadar ımd sınavına giren umut yolcusuna çok yazık ediler:)

 9. fatihcengiz16 diyorki:

  son sınavın süresi toplam 45dk yazıyordu. yanlış yazılmış deyin bana yoksa 100 soruyu ben 45dk ancak okurum, yani imkansız 45dk da 100 soru yapması.

 10. fatihcengiz16 diyorki:

  sınav kaç dk olacak?

 11. Seda diyorki:

  Cevaplarsanız sevinirim şimdi bu 4bin kişilik kardodan ne kadarlık boş kadro kaldı

  • zeroist diyorki:

   tam olarak bilmemekle beraber 200 dolaylarında kadro kaldı.

   • Seda diyorki:

    Şansa bak 2012 de mezun olduğum için alamıyordum şimdide 200 kişilik yer için 10bin kişi başvuracak elimi nereye atsam kuruyor acaba seçim öncesi diye bir daha alım olur mu ki ben biraz da bundan ümitliyim şimdilik almayacağız deyipvseçim öncesi sürpriz yaparlarmı bize sizce

 12. murat diyorki:

  Arkadaşlar bugün teorik sınav yapıldı nasıl geçti bu kadar kişi burdaysa anaperde kaç vardır acaba

 13. Anonim diyorki:

  arkadaşlar açıkçası alacaklarını aldılar, bu sertifikayı alıyoruz ama ben kalıp yine girenlerdenim, o zaman alsaydım atananlardan biri ben oluyordum. şimdi tekrar kadro açıcaklar mı bekle dur. ama ben hiç sanmıyorum 2013 te

 14. AYÇA diyorki:

  ben bu sertifikayı yeni keşfedenlerdenim ama çok geç kalmışım onu görüyorum 2012 p3 puanım çok düşük 63 2014 için bu belgeyi almayı planlıyodum taa ki en son ki nisan sınavından önceki 200 kişilik alımlara kadar velhasıl 4000 kişilik mevcut kadro doldu demektir bu şimdi onca zahmete maddi manevi katlanmaktansa 2014 p3 için bu sefer çalışıp özel sektörden kurtulsam mı ne yapsam bu belge işe yarayacak mı bilmiyorum…. Bİ FİKRİ OLAN ??

 15. Barış diyorki:

  arkadaşlar artık kamuya atanmak özellikle iibf mezunları gibileri için imkansıza yakın bir hale geldi. Ben iktisat mezunuyum bir ülkede herhangi bir alanda atananların sınava girenlere oranı %10 un altına düştüyse işiniz çok zor demektir. Biçok öğretmenlik alanlarında yinede bu oran iyi. %25 oranları var 4 kişiden biri atanabiliyor. Bu sene olmassa sonraki sene kadro alırlar. Ama memurluk daha zor. O yüzden sadece kpss için hayatınızı söndürmeyin derim. O kadar emek sonrasında 30 yaşından sonra özel sektör dahada acımasız olur. Sayın değerli başbakanımız her sene ekonomimizin dahada iyiye gittiğinden bahsediyor. İlginç ama her yıl kpssye girenlerin oranlarındaki o olumsuz değişmeyi herkes görmezden geliyor. Ülkemizi bu hale getirenler utansın. Hepiniz için hayırlısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir