Saüsem Haziran’daki Sınavı Nisan Ayına Aldı.Son Başvuru 16 Nisan!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

GURURLUYUZ!

Ülkemizin ilk “İş ve Meslek Danışmanları” atandı!

SAUSEM tarafından belgelendirilen, 2000 İş ve Meslek Danışmanlarımız Başbakanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katıldığı törenle atandı. Başbakanımız 817 Belgeli adayımızın da atanacağı müjdesini verdi.

Gelen yoğun istek üzerine ikinci sınavı öne almak zorunda kaldık!

Başvuru Şartları: Bir yükseköğretim kurumunda en az lisans düzeyinde mezun olmak.

(Yurtdışından mezun olanlar için denkliği YÖK tarafından onaylanmış belgeler kabul edilecektir.)

Sınava başvuruda bulunmak için lütfen buraya tıklayınızBelgenin Geçerlilik Süresi:5 (Beş) YılBirinci sınavdan başarısız olanlara, ikinci sınav ücretsiz!

İş ve Meslek Danışmanlığı (Seviye 6) Belgelendirme Sınav Duyurusu

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği (11UY0017-6), 07.06.2011 tarih ve 27950 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı (11UMS0143-6)kaynak alınarak, İş ve Meslek Danışmanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerini belirleme, ölçme-değerlendirme ve belgelendirilme amacıyla hazırlanmıştır.İŞKUR tarafından İş ve Meslek Danışmanlığına Yönelik Olarak Hazırlanan Kaynağı Buradan İndirebilirsiniz !Yeterlilik aşağıdaki zorunlu birimlerden meydana gelmektedir:11UY00017-6/A1: İş ve Meslek Danışmanlığı Faaliyetlerinin Yürütülmesi

(SAUSEM tarafından daha önce gerçekleştirilen sınavda A1 alanının sorular ve cevapları)

11UY00017-6/A2: İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Yönelik Faaliyetlerin Yürütülmesi

(SAUSEM tarafından daha önce gerçekleştirilen sınavda A2 alanının sorular ve cevapları)

11UY00017-6/A3: İş ve Meslek Danışmanlığı ve İlgili Diğer Mevzuatın Bilinmesi

(SAUSEM tarafından daha önce gerçekleştirilen sınavda A3 alanının sorular ve cevapları)

Danışan görüşmesi uygulaması (P1): Uygulamada örnek olay senaryosuna göre, danışan rolü oynayan bir kişi ile İş ve Meslek Danışmanı adayının görüşmesi sırasındaki örnek olayı gerçekleştirme performansı değerlendirilir. Görüşme süresi ortalama 10-15 dakikadır. Adayın performansı kontrol listesine göre puanlanır. Adayların sınavın bu bölümünden aldığı net puan, sınav salonundaki iki değerlendiricinin bağımsız olarak verdikleri puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır. Adayların performansı kamera ile kayıt altına alınacaktır. Sınavdan en az %70 başarı sağlanmalıdır.

İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetlerin bir konusu ile ilgili sunum uygulanması (P2): İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetler için konular belirlenir ve bu konulardan biri için adayın bilgisayar ortamında veya sunuş tahtası vb. üzerinde sunum gerçekleştirmesi beklenir. Sunum Konuları SAÜSEM tarafından belirlenir ve SAÜSEM web sitesinde sınavdan 15 gün önce ilanen yayınlanır. Sunum süresi 5-10 dakikadır. Adayın performansı kontrol listesine göre puanlanır. Adayların sınavın bu bölümünden aldığı net puan, sınav salonundaki iki değerlendiricinin bağımsız olarak verdikleri puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır. Adayların performansı kamera ile kayıt altına alınacaktır. Sınavdan en az %70 başarı sağlanmalıdır

(SAUSEM tarafından daha önce gerçekleştirilen sınavda kullanılan sunumlar bu sınavda da aynı sunumlar kullanılacaktır! Sunumları indirmek için tıklayın.)

Ölçme ve Değerlendirme Yöntemi: Yeterliliğin elde edilmesi ve İş ve Meslek Danışmanı Sertifikası alabilmek için adayların A1: 55 soru, A2: 35 soru ve A3: 15 soru (Toplam 100 soru)birimleri için yapılacak sınavların tümünden başarılı olması gerekmektedir. Sınavlar, İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Yeterliliği (11UY0017-6) ile belirlenmiş olan öğrenme çıktıları/başarım ölçütlerini değerlendirecek soru ve yöntemlerle, teorik sınav (A1, A2, A3) ve performansa dayalı sınav (P1,P2) şeklinde 2 aşamalı olarak gerçekleştirilir. Sınavın herhangi bir bölümünden başarısız olan aday, aynı sene içinde ücret ödemeden başarısız olduğu bölümlerden tekrar sınava girme hakkına sahiptir. Teorik sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde doğru cevapların sayısı göz önünde tutulacak ve yanlış cevaplar değerlendirmede dikkate alınmayacaktır.

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardına bağlı olarak 2012 yılı içerisinde ikinci defa gerçekleştirilecek olan sınava ilişkin tarih, yer ve ücret bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuru Tarihleri 04 Nisan – 16 Nisan 2012
Teorik Sınav Uygulama Sınavı
Sınav Tarihleri 22 Nisan 2012 Saat : 13.00 24 Nisan 2012 (Sınava girecek aday sayısına bağlı olarak belirlenmiştir. Bir kişi için ortalama uygulama sınavı süresi 25 dk dır.)
Sınav Ücreti 400 TL (İkinci Sınav Ücretsiz)+ Belgelendirme ÜcretiBanka Adı :GARANTİ BANKASIŞube Kodu :1414Hesap No : 6299993

IBAN : TR44 0006 2001 4140 0006 2999 93

ATM kullanarak ücret yatıracak olan adayların TC Kimlik numaralarıyla işlem yapmaları gerekmektedir.

Havale / EFT kullanarak ücret yatıracak olan adayların açıklama kısmına başvuran kişinin TC Kimlik numarasını yazması gerekmektedir.

Sınav Yeri Sakarya Üniversitesi Kampusu
Başvuru Yeri on-line olarak yapılacaktır (www.sausem.sakarya.edu.tr)Sınava başvuruda bulunmak için lütfen buraya tıklayınız

2. Sınav Süreci (SAUSEM sınav tarihlerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir)

Başvuru Tarihleri 01-17 Ağustos 2012
Teorik Sınav Uygulama Sınavı
Sınav Tarihleri 2 Eylül 2012 3-4-5-6-Eylül 2012
Sınav Ücreti 400 TL+ Belgelendirme Ücreti
Sınav Yeri Sakarya Üniversitesi Kampusu
Başvuru Yeri on-line olarak yapılacaktır (www.sausem.sakarya.edu.tr)

 

Sınav giriş belgesi, aday tarafından 19 Nisan 2012 tarihinden itibaren T.C kimlik numarası ile sistemden alınacak olup, adayların adresine ayrıca GÖNDERİLMEYECEKTİR.

Başvuru Şekli:

Adaylar 04 Nisan 2012 – 16 Nisan 2012 tarihleri arasında, aşağıdaki sırayı takip etmek sureti ile www.sausem.sakarya.edu.tr web sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştireceklerdir.

 • İnternet ortamında başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi
  • Başvuru formunun doldurulması,
  • Vesikalık fotoğrafın yüklenmesi ( son 6 ay içinde çektirilmiş net görüntü olmalı),
  • Nüfus cüzdanının önlü arkalı olarak sisteme yüklenmesi (jpeg),
  • Bankadan alınan dekontun sisteme yüklenmesi (jpeg)
  • Lisans diplomasının sisteme yüklenmesi (jpeg),
  • Belge Kullanım Sözleşmesinin onaylanması ,
  • Başvurunun onaylanması.

 

Adaylar uygulama sınavına gelirken Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) Personel Belgelendirme Birimine aşağıdaki belgeleri föy içerisinde teslim edeceklerdir. Bu belgeleri teslim edemeyen adaylar Teorik sınavda başarılı olsalar dahi uygulama sınavına kesinlikle alınmayacaklardır.

 

Uygulama Sınavı Öncesi Teslim Edilmesi Zorunlu Olan Belgeler:1. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslı ibraz edilmek sureti ile fotokopisi veya noter tasdikli sureti)2. Lisans Diploması/Geçici Mezuniyet Belgesi (Aslı ibraz edilmek sureti ile fotokopisi veya noter tasdikli sureti)

3. 2 (iki) Fotoğraf (Vesikalık-Son 6 ayda çektirilmiş olmalı)

4. Başvuru Formu (internet ortamında doldurulmuş, fotoğraflı nüsha, ıslak imzalı)

5. Belge Kullanım Sözleşmesinin tamamı (Aday Tarafından Islak İmzalı- 2 nüsha)

6. Sınav Ücretinin Yatırıldığına Dair Belgenin aslı;

Sınava başvuruda bulunmak için lütfen buraya tıklayınız

Incoming search terms:

 • saüsem iş ve meslek danışmanlığı sınavı (235)
 • saüsem iş ve meslek danışmanlığı sınav giriş belgesi (108)
 • saüsem sunum (79)
 • saüsem sınav başvuru formu (33)
 • saüsem iş ve meslek danışmanlığı başvuru formu (23)
 • saüsem nedir (17)
 • saüsem sınava giriş belgesi (16)
 • saüsem danişan görüşmesi (13)
 • saüsem sınav takvimi (12)
 • saüsem başvuru formu indir (12)
Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Saüsem Haziran’daki Sınavı Nisan Ayına Aldı.Son Başvuru 16 Nisan! için 41 cevap

 1. sinem diyorki:

  İşKur tarafından verilen kursa katılmadım.Yine de lisans mezunu olarak sınava girebililiyor muyum? Yoksa kurs bitirme belgesine mi sahip olmam gerekiyor? Kendi başıma çalışarak sınavı geçmem mümkün mü? kpss 2012 sınavına da gireceğim.
  Başvuru yapmam gerekiyorsa ücret yatırmak için son gün olduğundan acil cevap beklemekteyim

 2. bilal berk diyorki:

  hocam bu iş ve meslek danışmanlığı hakkında beni bilgilendirebilirmisiniz. duruma göre yarın başvuru yapmayı düşünüyorum. birde sausemin sınavı 24 nisanda 10 gun var kayıt olsam basarı sansı nedır. bırde buradan atananlar sözleşmeli mi yoksa kadrolu olarak mı atanıyor. maaş durumları nedir. yani kamudaki statüsü nedir.benide bilgilendirseniz memnun olurum. şimdiden teşekkürler

  • zeroist diyorki:

   10 gün çalışmayla yapıp yapamayacağınız tamamen sizin önceden bir temelinizin olup olmamasıyla ilgili.Atamalar 657 4/b sözleşmeli statüde oluyor.Maaşlar ilk atananların maaşı almasıyla birlikte (birkaç gün içinde) belli olacak.Beklenti 2250 Tl civarında bir maaş.

 3. nlgnshn86 diyorki:

  iyi günler iş meslek danışmanlığı sınavına başvuruda bulundum fakat başvuru formunun çıktısını almadım. uygulama sınavına girerken başvuru formunun internet ortamında doldurulmuş şekli isteniyor . Başvurumu yaptığım için tekrar sayfaya girip çıktı alamıyorum ne yapmam gerekir ?

 4. furkan diyorki:

  merhaba, bir yorumunuzda yeni atamaların 2012 kpss puanı ile olacağını söylemiştiniz. bu bilgi ne tür bir kaynağa dayanıyor, resmi bir açıklama yapıldı mı bununla ilgili acaba? işin doğrusu sertifika alıp da 2010 puanını baz alırlar diye korkuyorum. çünkü 2010 puanım 70’in altında.

  • zeroist diyorki:

   Resmi bir açıklama yok.Bakan beyin söylemlerinden ve sürecin sıkıntılı ve yavaş olmasından dolayı kpss 2012 ile atamaların yapılabileceği yönünde bir yorum yapmışımdır.

 5. bilal berk diyorki:

  hocam verdiğiniz cevap ve alakanızdan dolayı teşekkürler.

 6. furkan diyorki:

  iyimser olmak istiyorum ama kadro alım ilanında ilk başta şartlarda 2010 kpss puanı dendiği için 2010 puanlarını baz alırlar.gibi geliyor. bir de 70 puan barajı koymuşlar. bu durumda kalan 817 kişi kesin gider, geriye kalanları ise nasıl tamamlarlar bilmiyorum, kpss 2010 puanı diye diretirlerse kpss 2010 puanı iyi olanların “sertifika almasını” beklerler heralde atama için(?) sınava katılıp katılmamakta çok kararsızım ama herhalde bugün başvuru yaparım. hayırlısı bakalım.

 7. TUBA diyorki:

  selam,2010 kpss benimde 70in altında.2012 ye hazırlanıyorum.bu uygulamadan yeni haberim oldu.24nisandaki sınava girmem içinde 1 gün kaldı başvuru için.girsemmi girmesemmi kararsızım açıkcası.atamaların 2012 kpss sınavı ile olacağını söylemişsiniz ve ağustosta da var sınav.ne yapmam gerektiğini bilemedim.yardımcı olurmusunuz?

 8. bilal berk diyorki:

  hocam bu belgeleri tarayıp mı bilgisayara yukleyecegiz. jpeg formatında istiyor. birde parayı atm den yatırırsak, dekontu nasıl yukleyeceğiz.belgelerin makinayla resmını cekip yuklesek olmaz mı ? nasıl ögrenecegiz. basvuru için bir gun kaldı ?

 9. oguzerdal32 diyorki:

  iyi günler ben bugün atm’den iban numarasıyla yatırdım parayı bir sorun olur mu parayı yatırırken tc mi yazdım doğum tarihimide ve atm’nin bana verdiği fişi makbuz olarak ekledim şu an başvurum değerlendirme aşamasındaymış atm’den iban noyla yatırdığım için başvurumu kabul etmeyebilirler mi acaba???

 10. furkan diyorki:

  tüm belgeler – dekont dahil- tarayıcı ile taranıp bilgisayara aktarılacak, bilgisayara jpg formatında resim olarak aktarılmış oluyor zaten, dosyalar tek tek başvuru formuna eklenecek bilgisayardan.

 11. bilal berk diyorki:

  hocam bu sitede sorularıma baya hızlı cevap bulabiliyorum bunun için tüm arkadaşlara teşekkürler. bu 15 dakikalık danışan la senaryoya bağlı kalarak görüşmeyle alakalı nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir döküman varmıdır ? birde ben sunumların açıklamalı halini indiremiyorum bunlarla alakalı link verseniz memnun olurum

 12. bitsede gitsek4 diyorki:

  başvurunuz onaylandı mı,ben hala bekliorum:(

 13. Ayşegül diyorki:

  Biz bu sınava başvurumuzu yaptık ama kafamıza birşey takıldı. 400 lira ücret sadece sınav için mi? bize bir eğitim verilecek mi sonrasında??

 14. furkan diyorki:

  ben daha başvuru yapmadım. yarın parayı yatırıp evrakları göndereceğim netten…başvuru onayı neden bekliyormuş ben de merak ettim şimdi…./ mülakatla ilgili benim de tam bir hazırlığım yok ne yazık ki. biraz çansa kalacak gibi görünüyor o kısım.

 15. Bilal Berk diyorki:

  Bende yarın başvuru yapacagım. Onay meselelerinden haberin yok. Birde su sunumların açıklamaları yazılmış halini indiremedim. O konuda bı link verseniZ

 16. furkan diyorki:

  ben de indiremedim üye olmak gerekiyor herhalde

 17. oguzerdal32 diyorki:

  Ben bugün başvurdum fakat yeni farkettim şimdi uygulama öncesi teslim edilmesi belgeler yazıyor ve başvuru formu diyor ben sisteme kayıt olurken bunun çıktısını alın gibi bir uyarıyla falan karşılaşmadım bunu nerden elde edicez acaba??

  • bilged87 diyorki:

   ben de yeni fark ettim bu başvuru formu çıktısını nasıl elde edicez acil dönüş yapabilir misiniz?başvurum onaylanmış bu arada.

 18. FİTNAT diyorki:

  iyi akşamlar ben başvuruda bulundum ama alımların 2010 kpss puanına göre yapıldığını yeni öğrendim bunun bi gerçekliği var mı peki. eğer böyleyse benim puanım 70in altında başvurum kabul edilmezse ben paramı geri alabilir miyim. lütfen acil cevap verirseniz çok sevinirim

  • zeroist diyorki:

   ödediğiniz para sınav başvuru ücreti.Ve geri dönüşü yoktur.Danışmanlık alımları önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.2010 puanıyla alım olacağı gibi 2012 puanı ile de alım olacaktır.

 19. bitsede gitsek4 diyorki:

  üye olursanız açıklamalı sunumlara ulaşabiliosunuz,ben pazartesi başvurdum hala onay bekliorum.

 20. bitsede gitsek4 diyorki:

  bu sitede içeriği doldurulmuş sunumlar var ya,ben onu kastetmiştim.

  • Anonim diyorki:

   ben önceki sınava girdim ancak sunumda başararılı olamadığımdan dolayı sertifikayı almaya hak kazanamamıştım başvurumu yaptım ancak sınavda başarılı olursam bu 817 kişi arasına girip giremeyeceğim ve evraklar konusunda bilgim yok bilgi alabilirmiyim

   • zeroist diyorki:

    817 kişi arasına muhtemelen giremeyeceksiniz.çünkü 817 kişinin alımı (maliya bakanının söylemine göre) haftaya gerçekleşecek.Yani sizlerin sınav sonuçları neticelenmeden alımlar gerçekleşmiş olacak gibi.

 21. naim83 diyorki:

  merhaba benim sunum(uygulama) kısmıyla anlamadığım bir kısımvar. anladığım kadarıyla bizden 10 – 15 dk kadar sunum yapmamızı istiyecekler. sunum konularına baktığımdan yaklaşık 8 konu var biz bunların içinden birini veya birkaçını mı sunacağız? eğer öyleyse dilediğimiz sunumu kendimiz seçebilecekmiyiz?. teşekkürler.

  • zeroist diyorki:

   sunumların hepsine hazırlıklı olmanız gerekmekte.kurayla seçeceğiniz bir konuya razı olup o konuyu sunmaya çalışacaksınız.

 22. egem diyorki:

  uygulama oncesi belgeleri nereye teslim edıyoruz bılen var mı ben ilk defa basvuruyorum bir de belgelendirme ücreti 400 tl nın ıcınde mı ayrıca bir yere yatırmamız gerekiyorsa nereye ne kadar yatırıyoruz yardımcı olursanız sevinirim

 23. serkan laleli diyorki:

  hocam ii günler son başvuru 17nisana ertelenmiş doğrumu?

 24. ismet aydemir diyorki:

  başvuru sayısı kaçoldu.sınavın öne alınması soruların zor olmasına neden olurmu.

 25. güney diyorki:

  hocam sunumları nasıl indirebiliriz

 26. Umut Var diyorki:

  2012 yılı Eylül ayında müracaat ve sınav var mı? Varsa atamaları ne zaman olacaktır.

 27. sena diyorki:

  Hocam merhaba. Uygulama sınavında (iş ve meslek danışmanı rolünü uygulayacağımız) karşımıza gelecek olan kişi işsiz biri mi olacak onu değerlendirip ona göre mi iş bulacağız? Yoksa onun bir mesleği olacak ve biz bu mesleğin ona uygun olup olmadığını mı bulacağız? Ve görüşme esnasında nelere göre puan verilecek bize? Nelere dikkat etmemiz gerekecek ? Değerlendirme ölçütü kriterleri neler olacak? Çok acil yardımınıza ihtiyacım var , şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir