Rehberiniz-Satın alma gücünde kaçıncı sıradayız

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Satın alma gücünde kaçıncı sıradayız” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Satın alma gücünde kaçıncı sıradayız

Türkiye’nin 2011 yılı geçici sonuçlarına göre Satınalma Gücü Paritesine (SGP) göre kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) endeksi 52 olarak belirlendi.

Türkiye 37 Avrupa ülkesi arasında 30’uncu olurken, kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 271 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Bosna Hersek oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılına ilişkin SGP’ye göre Kişi Başına GSYH Endeksi geçici verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye’nin 2011 yılı satın alma gücü paritesine göre kişi başına GSYH endeks değeri 52 olarak belirlendi.

Bu değer, kişi başına GSYH’nin 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 birim iken, Türkiye için 52 birim olduğunu gösteriyor.

Türkiye’nin endeks değeri bir önceki yıla göre 2 puan artarken, Türkiye, 37 Avrupa ülkesi arasında 30’uncu sırada yer aldı.

Karşılaştırmalarda, 27 Avrupa Birliği üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 1 üyelik müzakereleri devam eden ülke (Hırvatistan), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ile 2 potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) dikkate alınıyor.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 271 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Bosna Hersek oldu.

Satınalma gücü paritesi ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanıyor. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilerek, uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor.

En pahalı İsviçre

2011 yılı geçici sonuçlarına göre, Türkiye’nin 2011 yılı için Fiyat Düzeyi endeksi 57 olarak belirlendi.

Söz konusu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 57 Avro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında, 37 ülke arasında fiyat düzeyi en yüksek ülke 165 ile İsviçre, en düşük ülke ise 42 ile Makedonya.

Ülkelerin gelişmişlik ve refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına GSYH temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına Gerçek Bireysel Tüketim Endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Gerçek Bireysel Tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluş tarafından sağlanan (eğitim, sağlık vb.) hizmetleri de kapsıyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir