Rehberiniz-Şansınızı kapıdan kovmayın, gözünüzü dört açın…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Şansınızı kapıdan kovmayın, gözünüzü dört açın…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Şansınızı kapıdan kovmayın, gözünüzü dört açın…

Bu Pazar, size bir hikaye anlatacağım. Şöyle başlar benim çok sevdiğim hikaye: Bir köyde bir kilise varmış. Kilisede de bir papaz. Bu papaz dinine düşkün, herkesin yardımına koşan, bilgili, görgülü, zor zamanların insanı, iyilik timsali, herkesin sevgilisi, her derde deva, psikolog, baba, amca, arkadaş, banka, kumbara, yani köyün ”her şeyi” imiş. Kısaca, Tanrı”nın işe alımda çok başarılı bir örneği.

Günlerden bir gün, köy felaket haberiyle çalkalanır. Mutlu günler geride kalmıştır, köye sel gelecektir. Sel bütün hızıyla yaklaşmaktadır, bizim hikayedeki köye. Köyün ileri gelenleri hemen papaz efendiye koşup felaket haberini vermiş. Papaz köyün boşaltılmasında hemfikir olmuş diğerleriyle. Ama ileri gelenler papazı, onlarla birlikte gelmesi konusunda bir türlü ikna edememiş. Papaz, “Siz gidin, ben kalacağım” demiş ve şöyle eklemiş: -Ben Tanrı”nın sevgili kuluyum. Yıllardır onun emrindeyim. Bir dediğini iki etmedim, ona en iyi şekilde hizmet ettim. Benim Tanrım böylesine bir sevgili kulunu korur, benim başıma kötü hiçbir şey gelmez. Siz beni merak etmeyin, lütfen bir an önce köyü boşaltın, demiş. Köyün ileri gelenleri bu defa, çaresiz ileri doğru köyden dışarı çıkmışlar, çoluk-çocuk tüm köy halkıyla birlikte. Köy tamamen boşalmıştır artık, papaz ise kilisesinde Tanrısıyla beraber.

Sular yükselmiştir ve kilisenin alt katları sular altındadır. Papaz üst kata çıkarken, dışardan sesler duyar. Köyün ileri gelenlerinin içine sinmemiş olmalı ki, papazı tek başına kaderine terk etmemek, bir kayık içinde, papazı ikna etmek için tekrar gelmişlerdir. Bağırırlar hep beraber: -Papaz efendi, papaz efendi, sular yükseliyor öleceksin, hadi gel bizimle ne olur. Papazın cevabı kısa ve nettir: Sağ olun, siz gidin, ben Tanrı”nın sevgili kuluyum, bana bir şey olmaz, Tanrı beni korur. İleri gelenler çaresiz, bu kez de geri gider. Artık sular iyice yükselmiş, köyün ve kilisenin tümünü yutmuş, sadece kilisenin çan kulesini ve üzerinde de bizim papazı bırakmıştır.

Papaz kilisenin çan kulesi üzerinde Tanrısından bir mucize beklerken, bir helikopterin kendisine doğru yaklaştığını görür. Yine bizim ekip, sevgili papazlarının ölümüne hiç razı olamayıp, kurtarma ekibiyle birlikte papazı almaya gelmişlerdir. Megafondan yükselen yalvarışlar bizim papazı ikna etmeye yetmemiştir. Papaz efendi Nuh der, peygamber demez. Sürekli olarak, “Ben Tanrı”nın sevgili kuluyum” diyor da diyor. Helikopter uzaklaştıktan bir iki dakika sonra, sular iyice yükselir ve tüm köyü, sevgili papazı ile birlikte yutar. Papaz ölmüştür.

Bizim papaz, cennetin kapısında onu içeri davet eden meleklerle tartışmaktadır. Kendisinin büyük bir haksızlığa uğradığını ve Tanrısı”- nın huzuruna çıkmak istediğini söylemektedir. Melekler onu kırmaz, Tanrı”nın huzuruna çıkarır. Papaz hayal kırıklığı içinde Tanrısına sitem etmektedir. -Tanrım, yıllardır hizmetindeyim. Hiçbir gün davamdan geri dönmedim. Sana ihanet etmedim. Bir dediğini iki etmedim, doğru yoldan ayrılmadım, insanlara hep iyilik verdim, hep iyilik aldım. Ben senin sevgili kulundum, bunu hep böyle bildim, senden güç aldım. Bu muydu bana gördüğün reva? Beni niye kurtarmadın, niye öldürdün? Tanrı cevap verir: -Ey sevgili papazım, evet sen benim sevgili değil, çok sevgili kulumsun. Senden her zaman çok memnundum, beni hiç yanıltmadın, hep doğru olanı yaptın. Zaten sırf bu yüzden en zor anında, senin karşına üç fırsat çıkardım. Ama sen bu fırsatları göremeyecek ve değerlendiremeyecek kadar anlayışsızsan ben ne yapabilirdim?

Bu şanslarını değerlendiremeyecek kadar gözün görmüyorsa, kulağın duymuyorsa, kalbin ve beynin çalışmıyorsa, ben ne yapabilirdim, der. Kıssadan hisse: Bazen hayatınızda iş veya özel hiç fark etmez, önünüzden akıp geçen fırsatları lütfen görmeye, okumaya çalışın. Tekrar, tekrar yapılan yanlışları lütfen farklı okuyun, farklı yorumlayın. Karşınıza çıkan fırsatları korkmadan değerlendirin. Hepiniz Tanrı”nın sevgili kullarısınız ve eminim ki, birçok fırsat karşınıza çıkacaktır. Ama unutmayın, Tanrı”nın hakkı üçtür. Bu hakları iyi değerlendirmesini bilin ve zor anlarınızda bu papaz hikayesini lütfen hatırlayın. Yeni fırsatların yanı başınızda olduğunu hep hissedin, “üçüncüyü” beklemeden.

Yazar: Pembe Candaner

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir